Perşembe , 26 Mayıs 2022

Sosyal Medya Kılavuzu: Başlangıç

Bilenler biliyor ama ne kadar biliyor? Çok iyi bilenler ise teknik terimler kullandığı için normal vatandaşın kafası karışıyor anlamıyor. Zaten teknolojinin içinde yaşayanlar herkesin anladığını düşündüğü için anlattığını zannediyor ama anlatamıyor. Zaten toplum olarak anlama ve anlatma özürlüyüz gizliden gizliye… Bakınız Türk dizilerine, çocuklar ailelerine, sevenler birbirlerine bir türlü bir şeyler anlatamıyor, her şey gizli kapaklı, kendilerini yiyip bitiriyorlar, sezon finali oluyor bir adım ileri gidilemiyor.

Öncelikle şunun altını çizelim:
Teknoloji ve internet sadece bu işin okulunu okumuş, meslek olarak edinmiş kişiler için değildir. Veya sadece teknolojiyi kullanan meslekler için de değildir. 21. Yüzyıldayız, bilgi çağı, teknoloji çağı. Teknoloji artık herkes içindir… O nedenle teknolojiyi ve interneti 7 yaşındaki çocuğun da 77 yaşındaki ihtiyarın da anlayacağı bir dilde anlatmak gerekir diye düşünüyorum.

Zaten Türkiye’de ilk bilgisayar mühendisliği fakültesi 1977 yılında kuruldu. O dönemde toplumun yüzde 90’ının “O da ne?” dediği yıllardı. Bilgisayarı Uzay Yolu’nun Atılgan’ından biliyorduk. Üstelik o konuşuyordu da. 1977 doğumlu pek çok çocuk ise bugün teknoloji şirketlerinde üst düzey yöneticilik yapıyor. Peki internet hayatımıza gireli ne kadar oldu ki? Türkiye’nin ilk internet bağlantısı 1993 yılında ODTÜ’den yapıldı. Ama internetin evimize girmesi 1996 yılını buldu. Evdeki telefon hattından dial-up bağlanarak. Kabarık faturalara katlanmak ve sayfaların açılması için de bol sabır gerekiyordu. Telefon çaldıgında internet kesiliyordu, hatlar yoğun olunca kesiliyordu, bazen de kafasına göre kesiliyordu. Tam bir eziyet. Paranla rezil oluyordun yani. Şimdi al eline laptop’u, tak vınn’ını, istediğin yerde keyifle bağlan internete.

İnternetin yükseliş dönemi
Asıl internetin yükselişi hatta hayatımızın neredeyse her alanına girişi son beş yıldır yaşanıyor. Hem alt yapının güçlendirilmesi, hem bilgisayarların artık güçlü ve daha iyi olması ve bu iyileşmenin teknoloji sayesinde sürekli artması, hem 3G teknolojisi, hem de akıllı cep telefonlarının yaygınlaşması… Yani liste uzar gider… Bir de sosyal medyanın çok fazla etkisi olmuştur. Forum ve blokları bir kenara bırakırsak internette devrim sosyal medya ile olmuştur ve bunun miladı da 2006 yılında dünyada herkese açık hale gelen Facebook’tur. Dünya genelinde facebook kullanıcı olarak Türkiye 4. Sıraya yerleşmiştir, hem de 4 yıl gibi kısa bir sürede. Türkiye’de her 3 kişiden biri facebook kullanır hale gelmiştir. Öyle ki, sim kartın içine bile facebook girdi. Telefon reklamları bile facebook ile yapılıyor.

Sosyal medyanın duayenleri
Tabii ki Sosyal Medya’da imparatorluk Facebook’un elinde. Google’dan sonra dünyada en fazla ziyaret edilen 2. site ve üye sayısı açısından da dünyada ilk sırada geliyor. Ardından neşeli kuşumuz Twitter geliyor. İş dünyasının gözdesi ise LinkedIn. Aslında profesyonel olarak bu üç siteyi birbiriyle bağlantılı olarak kullanabilen, sosyal medyayı en verimli şekilde kullanmış oluyor. Bir de buna Youtube ve Foursquare’yi eklerseniz, tadına doyum olmaz.

Hangi siteyi nasıl kullanbilirim?
Öncelikle elinize babadan kalma kağıt kalem alıp, amaç ve hedeflerinizi listeleyin. O kadar çok site var ki, hepsine birden dalarsanız, hiçbirine yetişemezsiniz, hepsi yarım kalır, güncelliğini koruyamayan her şey gibi emekleriniz boşa gider. Facebook ve Twitter’da mutlaka olmanız gerekir. Özellikle arkadaşlarınızla sanal ortamda bile olsa sosyal kalmanızı sağlayacak bu iki platformu, iş hayatınız için efektif kullanmak istiyorsanız bunu güvenlik ayarlarıyla sağlayabilirsiniz. Veya işinizle ilgili Facebook’da sayfa oluşturup, bunu özel hayatınızdan biraz uzak tutmalısınız. Bütün bunların tiyolarını ileride anlatacağım. Ama kariyer sahibiyseniz ve kariyerinizde yükselmek istiyorsanız mutlaka LinkedIn’de bulunmalısınız.

Yazının başında bilenler biliyor yazmıştım, sizin için kısa bir nostalji olmuştur. Hoşgörünüze sığınıyorum. Bilmeyenler veya az bilenler, anlayamayanlar için kısa bir giriş yaptım. Sosyal medya klavuzu yazı dizisinden işinize en çok yarayacak olan “Sosyal Medya”nın duayenlerini ele alacağız. Daha fazlasına gerek yok. Çünkü teknolojinin de, sosyal medyanın da sonu yok. Giderek büyüyecekler, büyüdükçe güçlenecekler. Biz de onların esiri olmak yerine onları en iyi şekilde kullanarak hayatımızı kolaylaştırmaya devam edeceğiz.

Figen Onur Ertan /bilgicagi.com

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir