Sosyal medya ve video oyunlarının çocuklar üzerindeki etkisine ilişkin yapılan bir aratştırmada çarpıcı sonuçlar çıktı.

Oxford Üniversitesi’nde görevli araştırmacı Susan Greenfield, sosyal medya ve video oyunlarının, çocukların duygusal ve zihinsel zekalarını 3 yaşındaki bir çocuğunkine kadar gerilettiği konusunda uyarıda bulundu.

Greenfield, çocukların kendilerini düşünme, empati ve birbirleriyle iletişim kurma yeteneklerinin azaldığı yönünde endişe duyduğunu belirtti.

Greenfield, “Tahminimce insanlar sosyal medya kullanımıyla birlikte edindikleri ‘duygusallık, risk almaktan korkmama, zayıf sosyal yeteneklere sahip olma, kendini tanımada eksiklik ve ilgilerinin canlı tutulması ihtiyacının sürekliliği’ yönleriyle 3 yaşındaki çocuklara gittikçe daha çok benzeyecek” şeklinde açıklama yaptı.

Oxford’lu araştırmacı, sözkonusu tezini Harvard ve Princeton üniversitelerinde yapılan bir çalışmada ulaşılan “Öğrenciler tek başlarına 10 dakika boyunca oturup düşünmektense kendilerine elektrik şoku vermeyi tercih ediyor” sonucuyla da destekledi.

ÇOCUKLAR İÇİN AKTİVİTE ÖNERİLERİ

Greenfield, sosyal medya ve bilgisayar oyunu bombardımanına maruz kalan çocukların, “her an dikkatlerini dağıtacak bir olguya ihtiyaç duyacaklarını, bu sebeple iç seslerini dinleme ve öz düşünme sürecinden yoksun olacaklarını” sözlerine ekledi.

Çocukların kitap okumak, spor yapmak, bitki yetiştirmek gibi bir başı, ortası ve sonu bulunan aktiviteler yapması gerektiğini söyleyen Greenfield, “Düzenli olarak hikaye okuyan çocukları gözlemleyin, dikkat sürelerinin daha uzun olduğunu göreceksiniz” dedi.