Pazar , 3 Temmuz 2022

Sosyal Medya Narsizme Zemin Mi Hazırlıyor?

 

 

 

 

 

 

 

Facebook’ta sahip olduğunuz arkadaş sayınız, sosyal açıdan ne kadar narsist olduğunuza dair ipuçları taşıyor olabilir. Narsist Kişilik Envanteri testini yüksek sonuçlarla tamamlayan kişilerin Facebook’ta daha fazla arkadaşı olduğu, kendilerini daha sık etiketledikleri ve profil sayfalarını daha sık güncelledikleri ortaya çıktı.

Gençlerin narsizme yatkınlığının arttığı, kendi görüntülerine takıntılı hale geldikleri ve yüzeysel arkadaşlıkları tercih ettiklerini destekleyen araştırma, Personal and Individual Differences adlı gazetede yayınlandı. Araştırmada ayrıca narsist sosyal medya kullanıcılarının, herkese açık duvarlarda kendilerini küçük düşürücü yorumlara daha sert yanıtlar verdikleri ve profil fotoğraflarını daha sık güncelledikleri tespit edildi.

Narsizm ile Facebook kullanımını ilişkilendiren araştırmalar daha önceden de yapıldı. Ancak Personality and Individual Differences gazetesinde yayınlanan bu araştırma, Facebook arkadaşları ile narsist kişilik bozukluğunun en zararlı bileşenlerini doğrudan birbirine bağlayan ilk kanıt olarak dikkat çekiyor.

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir