Cumartesi , 13 Ağustos 2022

Sosyal Medya Optimizasyonu-SMO

Sosyal Medya Pazarlaması ve Optimizasyonu

Sosyal Paylaşım; benzer ilgi alanlarına sahip insanların küçük gruplar halinde bir araya gelmesini tanımlayan çok geniş bir kavram olmasına rağmen, bu tür gruplara ev sahipliği yapan sosyal web sitelerini ifade eden online sosyal ağ oluşumlarıyla aynı anlamda kullanılır oldu. Online Sosyal Ağ oluşturma web sitelerinin ortaya çıkmaya başladığı 1990’ların başından beri en hızlı büyüyen internet teknolojisi oldu ve şimdi de hayatlarımızı değiştirmek için çaba sarf ediyor. Sosyal web siteleri artık dünya üzerinde pek çok insanın temel ilgi alanı halini aldı. Hatta bazılarının yegâne ilgi alanı oldu. Facebook’un açtığı ve MySpace, Twitter, LinkenIn ve diğerlerinin de ilerlediği yolda Sosyal Ağlar online faaliyetlerine egemen oluyor ve yakında bildiğimiz şekliyle bütün online aktivitelerin bir kısmını oluşturacak.

Sosyal Ağ Oluşumlarının ne gibi bir faydası olabilir?

Sosyal Ağ siteleri devamlı olarak çok sayıda ziyaretçi tarafından takip edildiği ve bu sitelerde kayıtlı her bir kişinin kendine ait online profili tanımlı olduğu için, buralarda sunulan profil bilgilerinden faydalanmak ve potansiyel müşterileri daha iyi şekilde hedef alabilmek için çeşitli stratejiler geliştirilmiştir. Stratejik bir bakış açısıyla, Sosyal Ağların günümüzün iş dünyası tarafından kullanılmasının çeşitli yolları vardır. Bunlardan bazıları şöyle sıralanabilir:

· Kalifiye web sitesi trafiğini arttırmak

· Potansiyel müşterilerle, müşterilerle ve iş ortaklarıyla olan iletişimi yönetmek

· Online itibarı yönetmek ve/veya takip etmek

· Marka ve ürün/hizmet farkındalığını geliştirmek

Sosyal Medya Optimizasyonu (SMO)

Sosyal Medya Optimizasyonu (SMO) her türlü online sosyal medya pazarlaması planının önemli bir ayağıdır. Sosyal Medya optimizasyonundan bazıları şöyle özetlenebilir:

-Sosyal medya profillerine ve web sitelerine sık sık uygun içerikler eklemek.

-Online dedikoduları ve hakkınızda yazılanları takip edip marka itibarınızı yönetmek.

-Kullanıcı tabanını organik olarak büyütmek genişletmek yorumlar, linkler ve diğer online katılım yöntemleri aracılığıyla ziyaretçiler, rakipler ve grup üyelerle ilişki kurmak.

-Online trafik ve ziyaretçi eğilimleri konusunda takip yapmak ve yatırım yapmak için işbirliği yapmak.

-Yardımcı olan ve değerli kullanıcıları ödüllendirmek.

-Hedef kitleye azami şekilde ulaşım sağlamaya yardımcı olmak için sosyal pazarlama olayları ve trendleri ile ilgili farkındalık oluşturmak

WSI

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir