Pazar , 25 Eylül 2022

Sosyal Medya Pazarlamasında Platform Seçimi

Sosyal medya içerisinde bulunduğumuz çağın hiç şüphesiz en etkili silahlarından birisi, eğer onu markanız ile doğru bir şekilde kullanmayı keşfedebilir ve hatta kullanırsanız muhtemelen herkesin o bahsettiği “Egzotik Sosyal medya satış hacimlerine” ulaşmanız hiçte zor değil. Fakat ülkemizde ne yazık ki sosyal medya dediğimizde kısıtlı yerlere takılı kalıyoruz.

Sosyal medya oldukça geniş bir kavram olmasına karşın insanlara en çok ulaşabileceğiniz yerler Sosyal ağlardır. Tamam, bu bir gerçek fakat sosyal ağlar sadece Facebook ve Twitter’dan ibaret değildir. Birçok kullanıcı ve markasının sosyal medya kanatlarını kendisi yönetmeye çalışanların yaptığı en büyük hatalardan birisi yarattığı etkileyici ve kaliteli içeriklerini yalnızca Facebook ve Twitter üzerinden sunmasıdır. Oysa sosyal ağlar bunlar ile sınırlı değil.

Eğer bir markanın gerçekten tüketicilerin veya kullanıcıların dikkatini çekmesi gerekiyorsa, kullanıcıların sürekli gözünün önünde olmalısınız. Yani sadece gidip bir Facebook ve Twitter sayfası oluşturmanız ardından da bunları en iyi şekilde yönetmeye çalışmanız yeterli olmayacaktır. Bir sosyal medya macerasına giriştiğinizde hedef almanız gereken en azından tam 8 ağ mevcuttur.

Tabii, bu sadece başlangıç aşaması eğer siz gidip de bunların sadece ilk ikisini hedef alıyorsanız muhtemelen oyuna 4-0 yenik olarak başlayacaksınız demektir peki nelerdir bu kalan popüler sosyal ağlar;

1-Facebook

2-Twitter

3-Google+ (Google Plus)

4-Instagram

5- Foursquare (Bunu kısmen yok sayabilirsiniz, eğer mekan olarak bir adresiniz yoksa tabii)

6- Pinterest

7- YouTube

8-Tumblr

Şimdi eğer sosyal medya macerasına başladığınızda bunlardan elinizden geldiğince çoğunu aktif şekilde kullanamıyorsanız, stratejinizin bir yerinde bir şeyler ters gidiyor demektir. Mesela özellikle Instagram ve Youtube birçok marka tarafından boş geçiliyor. Fakat kullanıcı olarak eğer kendinizden rol biçerseniz muhakkak siz veya tanıdıklarınızın aktif olarak bu mecraları da kullandığını görebilirsiniz. O halde ne mi yapmak gerekiyor?

Ulaşabildiğiniz kadar en çok kanala sahip olun, tabii sadece bu kanallara sahip olmanız yeterli değil. Paylaşımlarınız ile birlikte kullanıcılara bir de ben buradayım demeniz gerekiyor. Eğer sadece bu kanallara sahip olacaksanız dünyadaki en popüler ve popüler olmayan tüm ağlarda dahi bir hesabınız olsa hiçbir işe yaramayacaktır.

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir