Cumartesi , 13 Ağustos 2022

Sosyal Medya Refiye Yılmaz İçin Kenetlendi Ama Sahtekarlara Dikkat!

Milyonda bir görülen Gardner Sendromu hastalığının pençesinde, yaşam savaşı veren Refiye Yılmaz için Twitter’dan yardım çağrıları yağdı.

Türkiye gündemine gelen Refiye’nin yaşaması için Amerika’da ameliyat olması gerekiyor. Tedavi için 1 milyon dolar paraya ihtiyaç duyulan Refiye için twitter’da #RefiyeYılmazİçin AcilYardımGerekli ve #RefiyeYILMAZ hastaglarında yardım çağrısında bulunuldu.

Refiye Yılmaz, Tekirdağ’lı. Daha önce İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni kazanan ancak milyonda bir görülen hastalığı dolayısıyla gidemeyen ve tedavi olacak parayı toplamak için gece gündüz çalışan Refiye Yılmaz daha 23 yaşında. Doktorların, tedavi yapılmazsa 6 ay içinde kaybedeceğimizi söylediği talihsiz genç kız için sosyal medya kenetlendi.

“Henüz hayatımın baharındayım; kefen değil, gelinlik giyinmek istiyorum” diyen genç kız, hem interaktif sözlüklerde hem de Facebook, Twitter gibi mecralarda gündemde tutuluyor ve yardım için herkesin seferber olması çağrısı yapılıyor.

Twitter’da konuyla ilgili olan hashtaglar:

#RYyaz2868eYollaRefiyeHayatBulsun

#RefiyeYILMAZ

#RefiyeYılmazİçin AcilYardımGerekli

Yılmaz için ayrıca RY yazılıp 2868‘e gönderilmesi takdirde faturalı hatlar aracaılığıyla Kızılay üzerinden yardım yapılabileceği açıklandı. Refiye Yılmaz için yapılan tüm çaba ve çağrılar sonuç verecek gibi. Herkes umutlu. Çünkü Refiye Yılmaz artık meclisin dahi gündemine gelmeye başladı.

Sahtekarlara Dikkat Ediniz!!

Refiye Yılmaz için çeşitli Facebook ve Twitter sayfalarında, Yılmaz’ın fotoğrafları kullanarak; “Facebook sponsor oldu; Beğen 50 Kuruş, Yorum 75 Kuruş, Paylaş 1 TL yardımda bulun” ya da “Her rt ve takip için 1 TL bağış yapılacaktır” gibi sahtekarlıklar adı üstünde sahtekarlıktır, itibar etmeyiniz. Bu sayfaların sahiplerinin tek amacı takipçi sayılarını arttırmaktır. Yine bu bağlamda kullanılan hasta bebek  fotoğraflarına da aldanmayınız. Bu sayfanın yöneticileri ayrıca; “kısa mesaj ve banka yardımı kapandı” gibi yalanlarla üyelerini kandırmaktadır. Bu sayfaları takip etmeyi bırakınız ve ilgili sayfayı şikayet ediniz!

Bir Örnek: https://twitter.com/sinemnilay_/status/290889470704771072

Hakkında Yeni Medya

Sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir