Pazar , 14 Ağustos 2022

Sosyal medya tacizi intihara sürükledi

14 yaşındaki kız, sanal ortamda uğradığı tacizler sonucu intihar edince siber saldırılara karşı cezai yaptırım öngören bir yasa tasarısı meclise sunuldu.

İtalyan medyasında yer alan haberlere göre, internette 14 yaşındaki kız, erkek arkadaşından ayrıldıktan sonra duygularını diğer kullanıcılarla paylaşmak için soru ve cevaplar üzerinden işleyen bir sosyal medya sitesine girdi. Bazı anonim kullanıcılardan genç kıza, “Kendini öldür”, “Kimse seni istemiyor” ve “Sen normal değilsin” gibi cevaplar geldi. Genç kız da geçtiğimiz pazar günü yüksek bir binadan atlayarak yaşamını yitirdi.

İtalyan genci ölüme götüren nedenler henüz net değil. Padua’daki savcılar ölümüne sebebiyet veren nedenlerin araştırılması için bir soruşturma başlattı. Genç kız bir süredir sosyal ağa gönderdiği mesajlarda ‘intihara meyilli’ olabileceği imalarında bulunuyordu. Ölümünden bir hafta önce mesaj atmayı da bıraktı. İtalyan Il Mattino di Padova gazetesinin gerçek adının “Nadia” olduğunu belirttiği genç kız, Padua yakınlarında yaşayan ailesine mesajlar bıraktı fakat ailesi, genç kıza zamanında ulaşamadı.

Çok Sayıda Hakaret Aldı

Il Mattino di Padova gazetesi, geçen aylarda Nadia’nın internet sitesinde 1.148 soruyu yanıtladığını aktarıyor. Bunun üzerine genç kıza çok sayıda hakaret ve müstehcen ifadeler içeren mesajlar geldi. Genç kız siteye şu mesajları gönderdi: “Bundan 5 yıl sonra nerede yaşıyor olacağım?” “Beş yıl daha yaşamak mı? Vay…” Nadia, kolunu kesici aletlerle kesip fotoğraflarını da internet sitesinde paylaştı.

Ailesine ve arkadaşlarına 5 mektup bırakan Nadia’nın ölümünü de planladığı düşünülüyor. Il Mattino di Padova, Nadia’nın ölüm haberi üzerine annesinin şoka girdiğini ve hastanede tedavi altına alındığını aktardı. Bir günlük yas ilan edilmesi kararı aldıklarını vurgulayan Fontaniva Belediye Başkanı Marcello Mezzasalma, Nadia’nın babasının kendisine ‘kızının cep telefonlarına ve günlüklerine ara ara baktığını fakat yanlış bir ifadeye rastlamadığını’ söylediğini belirtiyor.

İtalya’da koalisyon ortağı Demokrat Parti milletvekili Micaela Campana “Gençlerin tehditler ve psikolojik baskı nedeniyle yaşamlarına son verdikleri haberlerine kayıtsız kalamayız” dedi. Siber saldırılara karşı cezai yaptırım öngören bir yasa tasarını meclise sunan Demokrat Parti milletvekili Campana, meclisin tasarıyı en kısa sürede görüşmesi gerektiğini söyledi.

İki Benzer Olay

İngiltere ve ABD’de benzer nedenlerle yaşanan ölüm olaylarının ardından İtalya’da, anonim kullanıcıların yorum yapmasına izin veren internet sitesinin kapatılması çağrıları yapılıyordu. İnternet sitesinin sözcüsü Liva Biseniece, yaptığı açıklamada, ‘yaşanan trajik olayla ilgili İtalyan yetkililerle işbirliği yapmaya hazır olduklarını’ belirtti. Biseniece, “Gençler arasındaki intihar olayları genellikle toplumsal, ekonomik ve duygusal açıları olan karmaşık bir bütünün sonucu. Bu korkunç olaya neyin sebep olduğunun bulunması için medyadan biraz anlayış ve zaman istiyoruz” diye konuştu.

BCC TÜRKÇE

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir