Cumartesi , 3 Haziran 2023

Sosyal Medya Tuzakları ve İnternet Güvenliği

Yıldız Teknik Üniversitesi bilişim danışmanlarından Işıl Boy’un internet güvenliği konusundaki açıklamalarına dikkat.
Işıl Boy, internet kullanımı ve özellikle sosyal medyanın, mahremiyete dair tehditlerine dikkat çekiyor ve özel hayatın, özelde kalmasını, sosyal paylaşım ortamlarında paylaşılmamasını tavsiye ediyor.

Dünyanın önde giden bilgisayar firmasının resmi verilerine göre her gün 2.5 kentilyon bayt veri üretildiğini belirten Işıl Boy, son zamanlardaki artışa dikkat çekerken, dünya üzerindeki bilgilerin yüzde 90’ının sadece son iki yılda üretildiğini belirtiyor.
Işıl Boy’un açıklamalarından satır başları:
* İnternet, 1960’lı yıllarda Amerikan Savunma Bakanlığı ve bazı Amerikan üniversiteleri tarafından yürütülen bir proje sonrasında icat edildi. Amaç neydi? Bilgiye erişmek.
* Dikkat etmemiz gereken başka bir husus ise herhangi bir siteye üye olurken sosyal medya siteleri üzerinden “Facebook ile üye ol” ya da “Twitter ile üye ol”a kesinlikle tıklanmamasıdır. Aksi halde bu üçüncü şahıslar sizin adınıza paylaşımlar yapıp profil bilgilerinizi güncelleyip başka insanları bile takip edebilirler.
* Çoğunuzun bildiği gibi twitter’da takipçi satın alabileceğiniz siteler bulunmaktadır ve bu sitelere para ödeyerek takipçi sayınızı artırabilirsiniz.
* En önemli konu da kendilerini korumak konusunda bize ihtiyaç duyan çocuklarımızı, sosyal medyanın olumsuz etkilerinden korumaktır. Bilindiği üzere sosyal medya araçlarını kullanmak için yaş sınırı 13’tür. Bu yüzden lütfen 13 yaşın altındaki çocuklarınızı sosyal medyadan uzak tutun. Ailelere tavsiyem çocuklarının fotoğraflarını sosyal medya sitelerinde paylaşmamalarıdır. Her zaman iyi niyetli olmayan insanlar bulunur ve bu fotoğraflardaki yüzleri alıp çeşitli fotoğraflar ve videolar hazırlayıp istedikleri gibi değiştirebilirler.

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir