https://juragankomik.com
Çarşamba , 19 Haziran 2024

Sosyal Medya Üzerine

Çağın en büyük trendi. Daha dün “bu facebook, twitterda ne yapıyorsunuz? Anlamıyorum.” diyenler, şimdi hep bir elden markalarının sosyal medyada yer alması için çabalıyor.

Ve geride kaldıkları için de sağa, sola aç kurtlar gibi saldırıyorlar. Tabi bu saldırma neticesinde bir an önce sonuca varma arzusundan dolayı da markalarına zarar veriyorlar.

 

Hele bir de işin kolayına kaçıp işi iyice amatörleştirip ”aman ne olacak canım işte açarız bir facebook hayran sayfası bir de twitter hesabı yönetir bizim kamil abi” tarzı yaklaşanlar ise tamamen acziyetleri için de boğuluyorlar. (kusura bakmasınlar)

 

Zira  facebook fan page, twitter account açmakla işler hallolmuyor. Onu 9 yaşımdaki kardeşim de yapar. (bu arada o da iyice apaçi olmuş)  bu hesapları açıp sadece insanların fan olmasını, like veya follow etmesini beklemek altın gününde hamur işlerini götürüp sonra da ”ay su içsem yarıyor ayol spor da yapıyoruz ama hala veremedik şu kiloları” diyen teyzenin durumundan farksız. Eğer bu sayfaları layıkıyla yönetmeyecekseniz hiç açmayın daha iyi. Sonra geri dönüşleri öyle bir zarar veriyor ki markaya çıkarmak için bu zararı Zuckerberg’den yardım istesen imkansız. Madem öyle  kullanılacak hesap hiç açmayın ki böylece en azından  saygınlığınızı yitirmezsiniz. Açılan  twitter hesabından her 30 saniyeden bir güncelleme olmaz bayarsın takipçini. Sonra da öyle bakakalırsın who.unfollowed sayfalarına falan kim engellemiş bakalım beni diye. heyhat giden gitti ne çare… Her gün kendinizle ilgili promosyonel veya insanları zerre kadar ilgilendirmeyen konularda iletiler yolladıkça daha çok blok yersiniz tabi.

 

Onun haricinde çok çetrefilli bir alanla karşı karşıyayız. Gün gelir krize girersin, işler sıkışır bu durumda Sosyal medya kriz yönetimi noktasında bilgi sahibi olmak lazım. O çok değerli kamil abini de yıpratırsın bilgisayar karşısında. Sonra  ne olur en son güncellemen Ağustos 2010 olur tabi. Oysa binbir hevesle açılmıştı tüm hesaplar. Hayda bütün o hevesler söndü, gitti. bin senedir uğranılmayan korku filmi evleri gibi kalan yüzlerce hesap var ortada. Hem de hepsi başlangıçta büyük bir hevesle giriş yapmışlar sosyağ ağlara. Neden yürümemiş? zannımca Markanın stratejisine göre sosyal medya stratejileri ve aksiyonlarını oluşturamamışlar da ondan. *

 

Neyse bu konuya bir ara devam ederiz gelelim şimdi de twitter da takipçi kaybediyorum diyen bizlere:

 

Bir toplantıda (sosyal medya ile alakalı) Katılımcılara bir Twitter hesabını takip etmeyi neden bıraktıkları sorulduğunda %66’sı aşırı tweet göndermesini sebep olarak göstermiş. %58 tweetlerin otomatik olarak gönderildiklerini düşündükleri için takip etmeyi bıraktıklarını söylerken, %47 aynı linki birden fazla paylaştığını sebep olarak göstermiş… bu da böyle bir tüyo olsun bakalım…

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir