Cumartesi , 28 Ocak 2023

Sosyal Medya Uzmanı Aranıyor

Artık yeni bir meslek grubu var.

Okulu tamamen alaylı olan bu meslek, günümüzün gözde meslekleri arasına girmeye hazırlanıyor.

Şirketimiz bünyesinde yeni kurulacak olan “Sosyal medya” ekibinde çalıştırılmak üzere;

-Sosyal medya ingilizcesine hakim

-Sosyal medya alanında en az iki üyeliği bulunan

-Sosyal medyada en az 3 yıl deneyimli

-İçerik üretebilen

-Üniversite mezunu şartı aranmayan sosyal medya uzmanları aranıyor.

Artık yeni bir meslek grubu var.

Okulu tamamen alaylı olan bu meslek, günümüzün gözde meslekleri arasına girmeye hazırlanıyor. Eskiden “amele işi” dediğimiz, boş insanların boş vakit geçirdiği dediğimiz facebook ve twitter gibi sosyal medyadan bahsediyorum.

Facebook’un ilk çıktığı zamanları hatırlıyorum. İlk üye olanlardan biriydim. Kimse üye olmayınca kimseyide bulamıyor, sıkılıyordum. Derken kullanıcı sayısı arttı ve bugün Türkiye’de 30 milyon kullanıcısı var. Bu rakam Dünya’da 700 milyon civarında.

“Sadece amele kaynıyor” diyen arkadaşlarım üye olmakla kalmadı birde şirketleri adına hesaplar açtı. Sonra yine o beğenmediğimiz facebook’ta kurduğumuz grupla birçok okula kütüphane kurduk, yeni arkadaşlar edindik. Derken derken sosyal medya büyüdü ve reklam pazarlamada kullanılır oldu.

Şimdilerde şirketler, kendi hesaplarına sayfalar açıyor ve hedef kitlesine oradan ulaşmaya çalışıyor. Hangi sektörden olursa olsun, her kurum sosyal medyada yerini almaya devam ediyor. Tabi bu durumda yeni iş kapısıda açılmış oldu. Çünkü şirketler bu mecralarda aktif olabilmek için ya ajanslarla çalışıyor yada kendi bünyesinde bu işi yürütmeye çalışıyor. Nasıl ki reklam ajansları, PR ajansları varsa artık sosyal medya ajanslarıda bulunmakta. Onlar sizin adınıza sayfanızı yönetiyor, üyelere anında cevaplar veriyor ve içerik üretiyor. Aynı şekilde koordineli hareket eden bir de şirketlerdeki sosyal medya uzmanları var. Evet uzmanlık isteyen bir birim haline gelen sosyal medya için içerik yazabilmek, ingilizce bilmek şart.

Artık iş başvurusunda bulunulurken özgeçmişe “Aktif sosyal medya kullanıcısıyım” yazabilir, bilgisayar bilgisi için nasıl ayrı bir bölümde bilgi veriliyorsa, sosyal medya bilgiside olmalı. Hatta bu alana üye olunan sosyal medyaların bilgiside verilmeli.

Sosyal Medya: Twitter, Facebook, Friendship, Dailymotion, You Tube (En aktif olduğum alan twitter) gibi.

Bakarsınız artık çocuklar büyüyünce ne olacaksın sorusuna “sosyal medya uzmanı olacağım” cevabını verir. Bilgisayar programcılığı gibi birçok mesleğe alışamayan aileler şimdiden iyi bir sosyal medya uzmanı nasıl olur onu araştırmaya başlamalı. Hatta okulda verilen ingilizce eğitime özellikle bu mecralarda kullanılan ingilizce kelimeleri ezberlemeye yönelik ödevler verilmeli. Daha küçük yaşlarda Facebook kullanan çocuklar var. Onlar için ciddi bir deneyim demektir. Özgeçmişine “ 5 yıldır facebook, 2 yıldır twitter kullanıcısıyım” diye belirtir.

Ey Türk halkı “işsizim” diye üzülme, Farmville, batak oynamanın ötesine gidip kendini sosyal medyada geliştir.

Hakkında Şeyda Elif Güven

"Bilmek, lanetlenmektir" denilir. O zaman hep beraber lanetlenelim istiyorum.

7 comments

  1. Tebrik ederim çok başarılı bir yazı olmuş.

  2. yahu güzelim ülkem ne hale geldi demek istemezdim ama siz pay biçin: Sosyal Hizmet alanında tezli master mezunuyum ve işsizim. işsiz sosyal hizmet uzmanı varken sosyal medya uzmanları iş bulabiliyor. bunun okulu yok keşke biz de okulu olmayan alanlara girseydik, ne diyeyim vatana millete hayırlı uğurlu olsun

  3. sosyal medya herkesin “ben biliyorum, biz yapıyoruz zaten” dediği bir alan, insanlar hafife alıyorlar ama bir yandan da doğru kullanamadıkları için komplekse kapılıyorlar. iki aydır çeşitli ciddi kurumlardan, hatta belediyelerden bu konuda ne kadar açıkları olursa olsun anaokulu çocuğu kıvamında “babam seni döver” tadında “bizim elemanlarımız var” cümlelerini duymaktan gına geldi. bilmediğini itiraf edebilseler bu konuda kendini eğiten insanlar da hem işsahibi olacak, hem de bu tip bir yardıma ihtiyacı olan kurumlara yararlı olacaklar.

    geleneksel kafalar sosyal medyacıları küçümsedikçe yetenekli elemanlar işsiz kalmaya mahkum maalesef. Allah Türk şirketlerine akıl fikir azıcık da ufuk versin.

    • zamanla olayın ciddiyetini anlayacaklardır diye düşünüyorum. çünkü en etkili iletişim ve reklam sosyal medyadır. nasıl ki en iyi reklam fısıltıysa bugun twitter, facebook gibi yerlerde yazılacak cümlelerde o derece etkilidir

  4. HOCAM SÜPER OLMUŞ ELLERİNİZE SAĞLIK AMA SU İNGİLİZCE BİLME KONUSU BENİ AŞAR AMA GELECEKTEKİ ÇOCUKLAR İÇİN NEDEN OLMASINKİ BEN EMİNİMKİ BU YAZIYI HAZIRLA RKEN İÇTENLİKLE ALAY KONUSU OLARAK KALEME ALMADIĞINIZ KANISINDAYIM SİZİ TANIYORSAM ŞU AN KAFAMIN BASMADI BENDE AMELELİK DÖNEMİNDEN GECEREK BU SOSYAL AĞLARA KENDİ ÇABAM LA ÜYE OLDUM E TABİ İLK BAŞALARDA YAZDIKLARINIZ KENDİMİ OKUMUŞ GİBİ OLDUM VE NEYSE ÇOK YAZDIM BAŞARILARINIZI DİLERİM..

  5. Yazdıklarınızın coguna katılmakla birlikte bu işin tamamen alaylılar tarafından yapıldığı fikrinize katılmıyorum. Artık reklamcılık bölümlerinde sosyal medya ve yönetimi üzerine ciddi eğitimler verilmekte. Reklamcılık ve türevi bölümler okuyan çoğu gencin de hedeflerinden biridir sosyal medya uzmanlığı çünkü gelecekte reklam mecralarının en güçlüsü sosyal medya olacak hepimizin de bildiği gibi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir