Perşembe , 30 Kasım 2023

Sosyal Medya Uzmanı Kimdir?

İlk önce, Sosyal Medya Uzmanı “SOSYAL” olmalıdır. Her konuda fikir sahibi olması gerekmektedir. Analitik düşünce yeteneğine sahip, çözüm üretebilen ve sonuç odaklı çalışmalıdır. İleriyi görmelidir. Tabuları olmamalıdır. Çevresinde sevilen, konuşkan, sıcak kanlı ve hareketli olmalıdır. Meraklı olmalıdır. Teknolojiyi yakından takip etmelidir. Değişime hızlı ayak uydurabilmeli ve yeniliklerle güçlenmelisiniz.

Sosyal medya ile geleneksel medya arasındaki en büyük fark;  Sosyal Medya’nın  gücü tamamen kullanıcı/tüketici bazlı olmasıdır. Bundan dolayı bir Sosyal Medya Uzmanı etkileşimde olduğu kitleyi yakından tanımalı ve onlara ayak uydurmak zorundadır.

Sosyal Medya Uzmanı çok karakterli olmak zorundadır!

Gerektiğinde çocuk ile etkileşime geçtiğinde açıklayıcı, basit cümleler kurmalı, gerektiğinde bir filozof edasında 1 cümlede 1 sayfa yazıyı anlatmalıdır. Her sosyal medya mecrasında farklı bir jargon kullanmalı ve farklı kişiliklere bölünmelidir. Tabiî ki firmanızın bir çizgisi vardır bunları geçmemek şartı ile. Facebook’ta kullandığınız üslup ile Twitter’da kullandığınız üslup aynı olmamalıdır. Sözlüklerde farklı forumlarda farklı olmalıdır. Kısacası Sosyal Medya’nın derin dünyasına kendinizi bırakmalı, rüzgarı arkanıza alıp savrulmalısınız.

Kendi özel hayatınızda anlık olarak paylaşımlarda bulunmanız gerekmektedir!

Über, mükemmel bir tatlı yediyseniz onun resmini çekip instagram’da ilgili taglar ile anında paylaşmalı ve firma hakkında olumlu yorum yapıp viral reklam yapmak zorundasınız.

Gezmeye gittiğiniz yerlerde foursquare’de check-in yapmak ve olumlu olumsuz tavsiye de bulunmak zorundasınız.(tabii sosyal medyanın efsanevi etkisinden kendinizi soyutlayıp dışarıya adım atabilirseniz…

Günlük tutabilir bunu bloğunuzda paylaşmalısınız. (Bunda bir zorlama yapmıyorum çünkü Sosyal Medya’ya kendinizi adadığınız zaman işinizin arta kalan zamanlarda muhtemelen sosyal medya yeniliklerini anlatan makaleler okuyor olacaksınız . Günlükten ziyade 15 günde 1 veyahutta maksimum ayda bir kere  bloğunuzu güncellemelisiniz.

İş ile alakalı veya kişisel bir sunum hazırlarken Prezi’den faydalanmalısınız. Prezi’yi kullanamadığınız durumlarda powerpoint’te hazırladığınız sunumu muhakkak slideshare’ye atmanız gerekmektedir. İş ile alakalı bir sunu ise LinkedIn’den paylaşabilir, kişisel bir sunu ise bunu Facebook’tan paylaşmanız gerekmektedir.

Yukarıdaki örnekler tarafımca en basite indirilmiştir. Youtube, Pinterest, Sound Cloud, MySpace, Tagged, Google+, Tumblr, FriendFeed, Delicious, Flickr, Digg … Tarzı sosyal medya mecralarından hiç bahsetmedim bile :)

Sosyal Medya Uzmanı olmak sanıldığı gibi bilgisayar başında vakit geçirip bir iki tweet atmak ile olmuyor. Sosyal Medyayı benimsemek, Sosyal Medyanın gerektirdiği davranışları yapmak ve Sosyal Medyanın o şaşalı dünyasında kendinize yer edinmek zorundasınız.

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

9 comments

 1. merhaba, aslında kısaca sosyal medya uzmanı, büyük bir takipçi sayısı ile toplumu yönlendirebilen yani çok fazla insanı yönlendirebilen kişilerdir diyebiliriz sanırım.

 2. Sosyal Medya Uzmanı

  Aslında Sosyal Medya Uzmanı tanımı yapılırken herkes farklı birşeyden bahsetmektedir. Kimileri sosyal medya uzmanı diye birşey olamaz derler çünkü sosyal medya nın çok genel bir kavram oluşundan bahsederler.
  Bununla birlikte sosyal medya uzmanı kavramını Türk İş Kurumu’nun tarif ettiği şekilde ele alırsak buna kimsenin itirazı olamaz.
  Ve son olarak şu da var ki sosyal medya ile geleneksel medya karşılaştırmasını “medya” eksenli yaparsak birbirini tamamlayıcı bir ikili olduğunu görürüz.

 3. tebrkler basarali bir makale…

 4. “Sosyal Medya’nın derin dünyasına kendinizi bırakmalı, rüzgarı arkanıza alıp savrulmalısınız.” Etkileyici bir söz.

 5. evet dediğiniz gibi. zaten onlar kendini belli ediyorrrrrr

 6. Cok haklisin. Zaten bu isi is olarak kabul etmekten ziyade hayat felsefesine donusturmek gerek. Bir yazilimci, bir sistemci disaridan bakildiginda nasil kendini belli ediyorsa sosyal medya uzmanlarida ayni sekilde kendini belli ediyorlar

 7. Geleneksek medyaya iyi giydirmişsiniz :) SM uzmanın karakteristlik özelliklerini son derece doğru ve samimi bir dilde açıklamışsınız. Tebrik ederim başarılı bir yazı olmuş.

 8. Giriş düzeyinde bile iletişim teorisi bilen her insan için traji komik bir yazı. Zaten azıcık kuramsal okuma yapsanız, kartvizitlerinize “Sosyal medya uzmanı” yazmazsınız.

  Hadi işinizi biraz daha kolaylaştıralım; sizin alışık olduğunuz şekilde. Google’a “sosyal medya uzmanı olur mu” diye yazın, eminim aklı başında bi kaç makaleye ulaşırsınız

 9. Harika benzetmelerle tam konuya dokunan güzel bir yazı olmuş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir