https://juragankomik.com
Cumartesi , 13 Nisan 2024

Sosyal medya uzmanları ne iş yapar?

Sosyal medya uzmanlığı nedir? Sosyal medya uzmanları ne iş yaparlar?

Sosyal medya uzmanlığı sosyal medya yönetim ve raporlama işi yapar. Kurumların sosyal medyadaki hesaplarını A’dan Z’ye yönetir. Sosyal call center dediğimiz sosyal medyadan gelecek şikayetleri yönetir. Online itibar yönetimi ve kriz yönetimi yapar. Bunun yanında müşterilerin sosyal medya hesaplarındaki takipçi sayısının artırılmasını sağlar. İçerik üretiminin yapılmasını sağlar.

Sosyal medyayla ilgili içerikler üretir ve bunu da sosyal medya kullanıcılarıyla paylaşır. Bir ajansın, bir siyasetçinin, şirketin yada bir kurumun sosyal medyadaki görünürlülüğünü, etkinliğini artırır. Bunları basamak basamak gerçekleştirir.

Sosyal medya uzmanı olmak için nasıl bir eğitim almak lazım, hangi konularda uzmanlaşmak lazım? Bu alanda kendini geliştirmek isteyen gençlere hangi tavsiyelerde bulunursunuz?

Sosyal medya uzmanlığıyla ilgili Türkiye’de henüz açılmış bir bölüm yok. İki yıllık yeni medya bölümleri açılmaya başlandı. Bu alanda sertifika programları var, Uluslar arası Sosyal Medya Derneğimiz bu alanda ilk sertifika veren kurumlardan bir tanesi.

Derneğimizin üniversitelerle yaptığı anlaşmalarla, mesela en son İstanbul Teknik Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi gibi birçok üniversite ile anlaşmalar yaptık ve buralarda sertifika alarak sosyal medya uzmanları yetiştiriliyor. Ama bu alanda bir lisans bölümü hala yok. Sosyal medya uzmanı adaylarının azda olsa internet ingilizcesini biliyor olması lazım. Bunun dışında blogları çok iyi takip ediyor olması lazım, kendisinin aynı zamanda bir metin yazarı olması lazım. İyi bir blogcu olması lazım.

Azda olsa grafikten anlıyor olması lazım, gibi bazı özellikler sıralayabiliriz. Lise mezunu biri de çok iyi bir sosyal medya uzmanı olabilir.  Önemli olan kendini bu alanda geliştirmiş olması, meraklı olması ve sosyal medyayı yakından takip etmesidir.

Sosyal medya uzmanı olmak isteyen gençler, bir sosyal medya blogunda yazmaya çalışsınlar. İngilizce öğrensinler ve yabancı sosyal medya sitelerini yakından  takip etsinler. Muhakkak bir blog tutsunlar, içeriğini zenginleştirsinler, kendi sayfasını yönetemeyen başkasının sayfasını yönetemez doğal olarak.

Kendilerinin online itibarına ve kişisel markalaşmasına çok dikkat etmeleri gerekiyor. Başkalarının sosyal medya itibarını yükseltmek istiyorsanız online itibarınızın yüksek olması lazım. Sosyal nedyanın her alanında Linkedin, Facebook, İnstagram, Twitter, Foursquare gibi alanlarda muhakkak olsunlar.

Cloud denen bir sosyal medya var, buradaki puanlarını çok geliştirsinler. Puanlarını hızlı bir şekilde 60 ın üstüne çıkarsınlar. Bu önemli zira artık işe alımlarda buna da bakılıyor. Profil resminden tutun kendinizi tanımladığınız cümlelere kadar hepsi çok önemli. Hepsini üzerinde düşünerek ve özenerek hazılamaları gerekiyor.

Sosyal medya uzmanları nerelerde çalışabilirler, iş alanları nelerdir?

Bilişim şirketlerinde çok rahat çalışabilirler, devlet kurumlarından tutun özel sektördeki tüm kurumlara kadar hemen her yerde çalışabilirler. Özellikle e-ticaret sitelerinin ihtiyaçları vardır. Dijital pazarlama yapmak isteyen her firmanın sosyal medya uzmanına ihtiyacı var zaten. Sosyal medya uzmanları genellikle firmaların insan kaynakları, kurumsal iletişim ve pazarlama departmanlarının altında istihdam edilirler.

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir