https://juragankomik.com
Pazar , 16 Haziran 2024

Sosyal Medya Van Depreminden Alnının Akıyla Çıktı

Van’da Yaşanan deprem tüm Türkiye’yi olduğu gibi sosyal medya sayesinde tüm dünyayı da üzdü ve gözlerin Türkiye’ye çevrilmesine neden oldu.

Depremin hemen arkasından #pray4turkey hastag’ı dünya çapında topic trends oldu. Dünyadan bir çok yerden Türkiye için yardım çağrısı yapıldı. Ünlü Popçu Rihanna ve liverpool futbol takımları kişi ve kurum bazında buna örnek verilebilir.

Bir çok haber muhabiri canlı yayında olmadığı zaman depremle ilgili tweet’ler geçtiler, yardımlar konusunda takipçilerini bilgilendirdiler, doğru yardım için yönlendirme yaptılar. Tv programları yayınlarını kesti sosyal medyadan gelen yardım çağrılarını duyurdu. Okan Bayülgen bu anlamda öncü oldu. İnsanlar Retweet ile bilgi akışını sağladılar.

Biz de @sosyalmedyhaber twitter hesabımızla  gece boyunca yardımların sosyal medyada duyurulması ve koordinasyonu için kriz masası oluşturduk. Kurtarma çalışmalarına yardımcı olmak için adres bildirimlerini duyurduk, bizim bir haberimize de yorum olarak adres bildirilmişti. Onu da AKUT’a bildirdik google kişi bulucu’ya çağrı açtık.

sosyal medya ciddi anlamda önemli bir sınav verdi ve alnının akıyla çıktı. Belediyeler hemen harekete geçti, hangi belediye ne yardımı yapıyor, nasıl ulaşılır sosyal medyada an be an paylaşıldı.

evim evindir van projesi, belki de o soğuk deprem gecesi için en akılda kalan ve en başarılı projeydi.  Şimdi de bayramı Van’da geçirme, kurban kesimlerinin Van’da yapılması, yardımların koordinasyonu, kayıpların bulunması gibi projeler sosyal medya üzerinde başarılı bir şekilde sürdürülüyor.

1999 Marmara Depremini tam göbeğinde yaşamış birisi olarak Sosyal Medyanın bu gücü karşısında, ah keşke o zamanda sosyal medya diye bir şey olsaymış demekten kendimi alamıyorum.

Türkiye’nin doğusu ve batısı sosyal medyanın da katkıları ile çok ciddi bir kardeşlik gösterisi sundu.

Sosyal Medyayı kaos çıkarmak ve provakasyonlarına alet etmek için kullanlara inat birlik ve beraberliğimizin ahengi ile van depremi dayanışması tarihte beyaz bir sayfa olarak yerini aldı.

emeği geçen herkese teşekkürler.

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir