Sosyal Medya ve Arkadaşlık

 

Modern zamanlar her şeyi olduğu gibi arkadaşlık ve dostlukları da dönüştürüyor.

belki de bu iki kavram üzerine yeniden düşünmemiz gerekiyor. Sosyal medya arkadaşlıkları ve paylaşımlarla beraber en çok etkileşimde olduğun arkadaşların ile gerçek hayatta birlikte olduğun arkadaşların ne kadar kesişiyor? Sosyal medyada kurduğun arkadaşlıklar bir dostluğa dönüşebiliyor mu?

sosyal medyada arkadaş olmanın faydaları ve zararları ne?

 

önce zararlardan başlamak gerekirse bir kere gerçek arkadaşlık nasıl sadakat istiyorsa sosyal medya ondan daha fazla sadakat istiyor bir kere ne kadar yoğun olursan ol senin ile etkileşim halinde olan arkadaşınla sen de aynı oradan etkileşim halinde olacaksın, senin bir paylaşımını beğenmişse sen de beğeneceksin ya da yorum yapacaksın. Bu mecburi ilişki bir süre sonra rutine dönüyor ve okumadan bakmadan sadece ruhsuz bir etkileşime dönüyor özellikle instagram’da rastgele sıradan yapılan beğenler samimiyeti öldürüyor, herkesin konuştuğu kimsenin dinlemediği bir platforma doğru evriliyor. Öte yandan başka bir sorun bütün arkadaşlarınız onların paylaştığı şeyleri gördüğünüzü zannediyor sanki siz bütün gün sosyal ağlarda tek tek hangi arkadaşlarınız ne paylaşıyor bakıyorsunuz, böyle bir şey mümkün olmadığı gibi teknik olarak da mümkün değil mesela facebook, tüm arkadaşlara göstermiyor, etkileşim arttıkça görüntülenme sayısını arttırıyor ve bir de etiketleme sorunu var, daha çok kişiye ulaşmak ya da bir şeyi size duyurmak için arkadaşlarınız etiketliyor sizi, bu etiketleme yüzünden gereksiz bir sürü paylaşımın bir parçası haline geliyorsunuz ve en sonunda etiketlemeyi kapatarak bundan kurtuluyorsunuz ve son olarak reklam yapmayı seven arkadaşlar meselesi var, bir şekilde bir ürün ya da çalıştığı kurumun reklamını yapmak istiyor ve viral reklamı da bilmiyorsa reklamı gözünüze gözünüze sokuyor, mesela benim urfa’daki bir çiğ köfte dükkanını bilmem bana hiç bir fayda sağlamıyor ama urfa’dan arkadaşım varsa ben de bu reklama maruz kalıyorum.

 

iyi yönleri de var tabi hem de çok, bir kere arkadaşlık bağları artıyor, sürekli iletişim halinde kalıyorsunuz, gündemden kopmuyorsunuz, zamandan kazanıyorsunuz ve özel günleri kaçırmıyorsunuz, mesela serviste gidiyorsunuz veya otobüs durağında bekliyorsunuz, o boş vakitleri sosyal medyada geçirdiğinizde arkadaşlarınızın dünyasını yakından şahit oluyorsunuz, hastası varsa, güzel bir haber almışsa, gezmişse, düğün dernek her şeyi biliyorsunuz, bir araya geldiğinizde o bilgiler üzerinden koyu bir muhabbet devam ediyor, arkadaşınızda onunla ilgilendiğinizi hissettiğinde mutlu hissediyor, mesela ben uzun süre sonra gördüğüm arkadaşlarımın çocuklarının ismini bilmiyorsam sosyal medyadan bakıyorum öğreniyor, çocuğa kendi ismi ile hitap etmeniz, hem aileyi mutlu ediyor hem de çocuk gözünde sizi farklı bir “amca” yapıyor. Bunların yanında, sosyal medya arkadaşlıkları aynı zevkleri paylaşan aynı ortak değerlere bağlı insanlarda kader birlikteliği ve taraftarlık hislerini de besliyor, sosyal yardımlaşma duygusunu arttırıyor, duyarlılığı yükseltiyor ve sizin networkünüzü genişletiyor. Kitle kaynak kullanımı noktasında muhteşem fayda sağlıyor, ben yıllar önce gebze’de tekerim patlamıştı geç bir saatti bunu sosyal medyada paylaştığımda bir çok arkadaş yardımcı olmuş gören bir arkadaşım orada oturan babasını bana yardım için yönlendirmişti.

 

Git gide bir sosyal medya arkadaşlık adabı da oluşmaya başlıyor, cenazesi olan bir arkadaşın paylaşımını like’lamak ayıp sayılırken, hasta alan arkadaşa iyi dilekte bulunmak bir mecburiyete dönüşüyor.

Sosyal medyayı arkadaşlıklarımızın kalitesini arttırmak için kullanırsak ve bu arkadaşlıkları da kalıcı dostluklara döndürebilirsek, muhteşem bir iş başarmış oluruz.

 

Arkadaşlarınızla güzel paylaşımlarda bulunmak dileğiyle..

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir