Cuma , 17 Eylül 2021

Sosyal Medya ve CRM’nin Birleştirilmesi

CRM :Doğru ürün ya da hizmeti, doğru müşteriye, doğru fiyatla, doğru yerde ve zamanda sunmaktır.
Sosyal Medya : Web 2.0 ‘ın kullanıcı hizmetine sunulmasıyla birlikte, tek yönlü bilgi paylaşımından, çift taraflı ve eş zamanlı bilgi paylaşımına ulaşılmasını sağlayan medya sistemidir.

Bu 2 farklı iş kollarının veya müşteri memnuniyeti yollarından olan bu 2 işin kısaca tanımı buydu.

Ben burda CRM Nedir? Sosyal Medya Nedir?  bunların üzerinde durmayacağım. Tanım ve kavramlardan çok bu 2 farklı iş kolunun ortak noktalarını ve nasıl birleştirilmesi gerektiğini anlatacağım.
Bunun için Sosyal Medya ve CRM olarak 2 ana başlık yapalım ve maddeleri karşılaştıralım.

CRM
1)Doğru ürün ya da hizmeti, doğru müşteriye, doğru fiyatla, doğru yerde ve zamanda sunmaktır.
2)Etkili pazarlama / satış ve servis süreçlerini yöneten müşteri merkezli bir iş felsefesi ve kültürüdür.
3)Uzun süreli ve kazançlı müşteri ilişkilerini oluşturan ve muhafaza eden bir iş stratejisidir.
4)Müşteriyi tanımak, müşteri ihtiyacını anlamak, ona uygun hizmetler ve ürünler geliştirmek ve bu bilginin organizasyon içinde paylaşılmasıdır.
5)Adamına göre muameledir.
6)Hem bir front office otomasyonudur. ( Satış, pazarlama ve müşteri hizmetleri vs…)
SOSYAL MEDYA (Madde karşılaştırması)

CRM ‘NİN 1. maddesini sosyal medya’da yorumlayacak olursak şöyledir; bir firmanın sosyal medya hizmetini yürütüyorsunuz ve bu firma bir ürününün lansman veya relansmanını yapmak istiyor yada daha önce lansmanını yaptığı bir ürünü var bunu müşterilerine sunmak istiyor. Sizin yapacağınız şeylerin en başında Reklamlar gelir. Reklamınız eğer ürün odaklı ise ve sadece ilgilenen kişilere sunmak istiyorsanız bunun en doğru yolu planlı reklamlardır. Buna en iyi örnek Google Adwords verilebilir. Aynı zamanda Facebook’tada bunu yapabilir firmanızın ürünleriyle ilgilenen kişilere ürünüzü Doğru Müşteriye,Doğru zamanda,Doğru Yerde ve Doğru fiyatla ulaştırabilirsiniz. 

2. Maddenin karşılaştırılması: Bunun için size 2 yer önerebilirim. 2.1.facebook; burada bir sayfa oluşturabilir sayfada çeşitli etkinlikler düzenleyebilir hitap ettiğiniz veya takpçiniz olan müşterilerinizin fikir ve görüşlerini alabilirsiniz. Siteniz üzerinden satış yapıyorsanız (E-ticaret) sitenizdeki ürünlerinizi sayfanızda gerekli bilgilerini girerek paylaşabilir ve buradan satış yapabilirsiniz.
2.2.Twitter; burada bir firma profili oluşturabilir firmanız hakkındaki anlık müşteri  şikayet ve isteklerini dinleyebilir ve aynı zamanda bunları cevaplayabilir ve bunun beraberinde müşteri memnuniyetinizi arttırabilirsiniz.

3.Maddenin tanımı: sosyal mecralarda edindiğiniz müşterilerle sürekli irtibat kurup müşterilerinizin güvenini kazanabilir bunun beraberinde sürekli müşteriler edinebilirsiniz.

4. Maddenin tanımı: Buna bir örnek verecek olursak starbucks en iyi örneklerden bir tanesidir. Starbuck dünya çapında üne kavuşmuş bir içecek firmasıdır. Starbucks müşterilerini daha iyi tanımak ve yeni müşteriler kazanmak için izlediği yolu sizlerde izleyebilir bu sayede devamlı bir müşteri portföyü oluşturabilirsiniz. 2008 yılında başlattığı bir proje ile açtığı internet sitesinden kullanıcıların görüşlerini isteklerini neleri  sevdiklerini starbucks’ta görmek istediklerini firmaya ulaştırmalarını istediler bu sayede starbucks markasına ait 70.000 fikir elde etti. Sizlerde bunları yapabilir müşterilerinizi daha iyi tanıyabilir ve onlara uygun hizmetler sunarak devamlılık sağlayabilirsiniz.

5.maddenin tanımı: adamına göre muamele. Burada amaçlanan kişilerin isteklerini firmaya bildirmesi ve firmanında buna karşılık cevap vererek o müşterinin ihtiyaçlarını gidermesidir.

6.Maddenin tanımı: Sosyal medyada bunu en iyi şekilde yapabilir firmanızı tanıtabilir ürünlerini pazarlayabilir müşteri hizmetlerini sağlayabilirsiniz.

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir