Cumartesi , 3 Aralık 2022

Sosyal Medya ve Ergen

Sosyal Medya günümüzde geleneksel medyanın yerini tutarken bunun yanında bizlere bazı kolaylıklarda sağladı. Bunların başında; içerik paylaşımı, daha detaylı bilgiye daha hızlı erişim, teknolojik ve bilimsel gelişmeleri online takip etmek gelir. Yani kısacası sosyal medya teknoloji, iletişim, halkla ilişkilerin karmasıdır. Zaman ve mekân tanımaz.

Sosyal Medya bu kadar içimize işlemişken zararlarından da korunmak ve korumak gerekir. Burada korumak sözünü çocuklar ve altını çiziyorum ergen çocuklar  için kullandığımı söylemeliyim. Ergen kavramı 12-25 yaş arası gençleri ifade eder ve bu genetik yapımıza göre değişir. Genelde fizyolojik ve psikolojik gelişimimizin olduğu dönemdir. Yani dolayısıyla  bu dönem bireyin farkındalık dönemidir. Hayatı anlamlandırır, kendini ispat etmeye çalışır ve yanlış yönlendirilmeye açıktır. Bizler bize verildiği kadar tanıdık hayatı sınırlıydı kaynaklarımız. Ailemiz, komşularımız , arkadaşlarımız, öğretmenlerimiz, ailemizin seyrettiği tv  programları ,okuduğu kitaplar, gazeteler vs… Ya bugün?

İşte karşımıza çıkan ve gerçekten kafa yormamızı gerektiren bir sorun sosyal medya ve ergen. Ben çocuğumu tanıyorum yapmaz demeyelim, çocuk bu yapar şaşarsın! Denetleyelim. Bizler küçükken sadece ailemizin yanımızda olmadığı zamanlar korunmasızdık. Şimdi ise varlar fakat yine çözüm değil. Bu çok acı tablo karşısında bükülmeyelim. Sosyal Medya ve internet onlar için harika bir araçtır fakat kullanım kurallarının düzenlenmesine gereksinim vardır. Örneğin;15-17 yaş arası ergenler internet ortamındaki riske ve cinsel istismara en açık gruptur. Bu yaştaki çocuklar kendini ispat etmek ve büyüdüğünü kanıtlamak isterler. Sosyal mecralar içerisinden kullanım rahatlığı ve yaygınlığı sebebiyle tercihleri facebooktur.

Buradaki profilleri genelde yaşlarını büyük yazarak oluşturulur, profil resimleri ise kendilerine ait olmayan ilgi çekici bir resimdir. Durum böyle olunca da saldırıya açıktırlar. Çocuk ve ergenlerin internette güvenliğinin sağlanmasında en önemli görev ebeveynlere ve eğitim  kurumlarına düşmektedir. Çocuğun mu var derdin var diyorum . Ebeveynlerimize söyleyecek en güzel söz KOLAY GELSİN. 

Hakkında Aslıhan Serkadi

#SMUzman #socialmedia #editör #araştırmacı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir