https://juragankomik.com
Perşembe , 30 Mayıs 2024

Sosyal Medya ve İnternetle ilgili film ve belgesel önerileri

Sosyal medya ve internetle ilgili Film, dizive Belgesel sayısı her geçen artıyor sizin için direkt ilgili olanlardan bir derleme yaptık. Yeni filmler geldikçe eklenecektir.

 

Black Mirror  2011/2013   Mini Dizi 2.Sezon 6 Bölüm yayınlandı /İngiltere

1. Bölüm ve 2.Sezon 1. bölüm (4.bölüm) direkt sosyal medya ile ilgili

1. bölüm:
(insanların iletişim kurması pek bir zor mesele, sizin de bildiğiniz üzere. insan aklından geçenin en faz %30’unu dil / mimik / hareket / davranış ile aktarabiliyor karşı tarafa, aktarılan bu %30’luk bilginin ancak %10’u alınıyor, bilginin aktarıldığı kişiler tarafından. yani o nedenle aşağıda iletişim kelimesini kullanırken başına “sanal” kelimesini katıp kinayeli bir anlatıma gireceğim.)

gittikçe büyüyen sanal iletişim ağları zincirinin yaşamımızı kolaylaştırması bir yana, yaşamı özümseyerek, yaşamın içinde yaşanılanlardan anılar elde ederek yaşama, yani aslında insanın “hatırlama” ve “hafıza”sına bir saldırı içeriyor.
bugün hepimiz için büyük ve sarsıcı olan olaylar, bir kaç gün içinde önemini, sarsıcılığını yitirip normalleşiyor.
yaşanılan, acıyı yaşayandan başka hiç kimsenin hafızasında yer almıyor.

ayrıca, sanal iletişim ağlarının genişlemesi ve gelişmesi sonucunda, ortaya çıkan bir başka insani özellik ise başkasının özeline olan merak. yani mahremiyete olan merak, mahremiyetin duvarlarının aşılmasını sağlayan sanal iletişim kanallarını bu amaca yönlendiriyor. ve kişinin mahremiyeti, başkalarının hızlı tüketim metası haline dönüşüyor.

 

-We Are Legion: The Story of the Hacktivists 2012 ABD 

IMDB Puanı: 7.4/10
Tür: Belgesel
Yönetmen: Brian Knappenberger
Cast: Anon2World, Anonyops,
Julian Assange
Süre: 1 saat 33dk

Hacktivistlerin hikayesi, Arap baharı denilen dönemde internet erişimi kesilince dünyaya yaşananları duyurmak için harekete geçen ve çığ gibi destekle büyüyen bir kaç bilgisayar korsanını anlatıyor. Küresel çapta, hükümetleri tarafından ezilen ve şiddet uygulanan insanların sesi olmak için yola çıkan Anonymous’un öyküsü şaşırtıcı gerçeklerle belgesele aktarılıyor…

 

Arap Baharı Korkunun Ölümü

El cezire Türk’ün hazırladığı Tunus Özelinde arap baharının sosyal medya etkilerine değinen bir belgesel. Her şey fakir bir sebze satıcısının direnişi ile mi başladı? Çok ilginç bilgiler var mutlaka izlenmeli.

http://www.aljazeera.com.tr/izle/arap-bahari-korkunun-olumu

 

Sırları Çalıyoruz: Wikileaks’in Öyküsü / We Steal Secrets: The Story of WikiLeaks 2013 ABD 

IMDB Puanı: 6.7/10
Tür: Belgesel
Yönetmen: Alex Gibney
Oyuncular: Julian Assange,
Adrian Lamo, Chelsea Manning
Süre: 2 saat 10dakika

Wikileaks nasıl kuruldu? mendax nedir? Julian Assange, Bradley Manning ve diğerleri, Wikileaks’in dünyayı değişten öyküsü mutlaka izlenmeli?

 

-Sosyal Ağ / The Social Network 2010 ABD /


IMDB Puanı: 8.4/10
Tür: Biyografi, Dram, Tarih
Yönetmen: David Fincher
Yapımcı: Kevin Spacey, Cean Chaffin,
Scott Rudin, Michael De Luca, Dana Brunetti
Müzik: Atticus Ross, Trent Reznor
Süre: 2 saat
Oyuncular: Justin Timberlake, Jesse Eisenberg,
Brenda Song, Andrew Garfield, Rooney Mara

1984 doğumlu Mark Zuckerberg, Harvard Üniversitesinde okuduğu yıllarda, dünyanın en büyük sosyal ağ projesini gerçekleştireceğini bilemezdi. Tüm dünyada 500 Milyonun üzerinde kullanıcısı olan, insanların hayatlarında çok büyük bir yer kaplayan ve günlük hayatın sanal ortama taşınmasını sağlamış olan FACEBOOK.COM sitesinin hikayesi…

Öldür.Com / Untraceable 2008 ABD,İngiltere 

IMDB Puanı: 6.1/10
Tür: Dram, Gerilim, Polisiye, Suç
Yönetmen:Gregory Hoblit
Müzik:Christopher Young
Süre:1 saat 40 dk
Oyuncular: Diane Lane, Billy Burke,
Colin Hanks, Joseph Cross, Brynn Baron

Jennifer Marsh (Diane Lane) FBI’da bilişim suçları departmanında çalışmaktadır. Geceleri, iş ortağı Griffin Dowd (Colin Hanks) ile birlikte internetten dolandırıcıların ve cinsel sapıkların izlerini sürmektedirler. Siber suç işlemek amaçlı kurulmuş olan bir internet sitesinin haberini alan ajanlar, killwithme.com adresli bu sitenin sahiplerini ve yayın yaptığı yeri bulmaya çalışırlar.
Bu internet sitesi açılış ekranında bir kedi yavrusunun ölümünü izlettirmekte ve bunu herkese yaymak için insanlara çağrı yapmaktadır. FBI ajanları ellerindeki bütün teknolojik imkanlarına rağmen bu sitenin yayınını engelleyemez ve hiçbir ipucuna ulaşamazlar.. Jennifer için daha radikal önlemler alma ve araştırma yapma zamanı gelmiştir..

-Sanal Hayatlar / Disconnect 2012 2013 ABD

IMDB Puanı: 7.5/10
Tür: Dram, Gerilim
Yönetmen: Henry Alex Rubin
Senaryo: Andrew Stern
Oyuncular: Jason Bateman,
Jonah Bobo, Haley Ramm
Süre: 1 saat 55dakika

İnternette yetişkin sitelerinde takılan 5 değişik insanın profili şu şekildedir: Ailesine vakit ayıramayan bir avukat, özel hayatları internete sızdırılmış bir çift, bir çocuğu korumaya çalışan polis memuru ve mesleğinde yükselmek isteyen bir gazeteci… Birbirinden bağımsız bu insanları buluşturan tek şey ise, insanlık tarihinin en büyük icatlarından birisi olan internettir.

 

Trust (Güven) 2010 ABD 

IMDB Puanı: 7.1/10
Tür: Dram, Gerilim, Gençlik
Yönetmen: David Schwimmer
Oyuncular: Clive Owen, Catherine Keener,
Noah Emmerich, Viola Davis, Liana Liberato
Müzik: Nathan Larson
Süre: 1 saat 44 dk

Genç bir kız olan Lynn, internetten tanıştığı bir adamla uzun süre muhabbet eder. Bu görüşmeler telefona aktarılır ve karşısındaki kişinin garip isteklerini duydukça onun iç yüzünü yavaş yavaş görmeye başlar. Seksüel ve cinsel içerikli bu isteklerini ailesine taşıyan Lynn, babasının (Clive Owen) da yardımıyla bundan kurtulmaya çalışacaktır…

film +18 sahneler içermektedir. Aile ile izlenmemesi tavsiye edilir.

-Middle Men 2009 ABD

IMDB Puanı: 6.7/10
Tür: Komedi, Suç, Dram
Yönetmen: George Gallo
Oyuncular: Luke Wilson, Giovanni Ribisi,
Peter Stormare, Laura Ramsey, Gabriel Macht
Müzik: Chris Boardman
Süre: 1 saat 45 dk

95′li yıllarda, teknolojide başdöndüren gelişmelerin yaşanır. İnternet toplum yaşamına girer ve dijital medya (VCD) kavramı ortaya çıkar. Bu günlerde ufak bir girişimci olan Jack, karşısına çıkan iki parlak zekalı insanın önerilerine kulak asar. Teklife göre profesyonel bir şekilde porno sektörüne giriş yapacaklardır. Bunu zorla da olsa kabul eden Jack, bir anda büyük ilerlemeler kaydeder fakat başı da polisle belaya girecektir.

 

-E-Katil / Cry Wolf 2005 ABD

IMDB Puanı: 5.8/10
Tür: Gençlik, Gizem, Korku
Yönetmen: Jeff Wadlow
Müzik: Michael Wandmacher
Süre: 1 saat 30 dk
Oyuncular: Jared Padalecki, Lindy Booth,
Jon Bon Jovi, Julian Morris

Owen, aykırı ve kurallara pek uymayan bir gençtir. Bu yüzden başka okullara transfer edilir ve gönderildiği son okulundaki Yalan Söyleyenler kulübüne üye olur.. Burada, değişik bir okul efsanesi ortaya atar ve seri bir katilin aralarında dolaştığı söylentisini okula yayar. Aynı zamanda internette, bu katilin yöntemlerini anlatmaya başlar.. Bir süre sonra oyunda bahsi geçen tipler ortadan kaybolur ve oyun yerini korku dolu anlara bırakır.

-Kusursuz Yabancı / Perfect Stranger 2007 ABD 

IMDB Puanı: 5.5/10
Tür: Polisiye, Psikolojik, Suç, Gizem
Yönetmen: James Foley
Müzik: Antonio Pinto
Süre:1 saat 49 dk
Oyuncular: Bruce Willis, Halle Berry,
Giovanni Ribisi, Heidi Klum

Rowena Price (Halle Berry) isimli bir gazeteci, arkadaşının ölümüyle ilgili olarak Harrison Hill (Bruce Willis) den şüphe duymaya başlar. Bunun üzerine, kimliğini değiştirerek onun yanında işe başlar ve bir yandan da onun internetten konuştuğu kişi olur. Bu kimlikleri kullanarak Harrison’ın iç dünyasına girmek isteyen Rowena, kusursuz olarak planladığı her şeyin o kadar da mükemmel olmadığını görecektir.

 

-Chatroom (Sohbet Odası) 2010 ABD,İngiltere,Japonya 

IMDB Puanı: 5.6/10
Tür: Dram, Gerilim, Psikolojik
Yönetmen: Hideo Nakata
Müzik: Kenji Kawai
Süre: 1 saat 37 dk
Oyuncular: Aaron Johnson, Imogen Poots,
Hannah Murray, Matthew Beard

5 genç, sanal ortamda bir araya gelerek bir chat odası kurarlar. Birbirlerini gerçek dünyada tanımayan ve amaçları bu chat (sohbet) odası sayesinde tanışmak olan gençler, aslında göründükleri gibi değildir. Her biri ayrı bir psikolojik sorun yaşamakta ve aileleri ile çeşitli sıkıntıları bulunmaktadır. Bu taraflarını gizleyerek, kendilerini olduklarından çok farklı tanıtacak olan bu 5 kişi, içlerinden birinin kendilerine kuracağı ortam ile felakete doğru sürüklenecektir…

-Tapınma / Adoration 2008 Kanada 

IMDB Puanı: 6.3/10
Tür: Dram
Yönetmen: Atom Egoyan
Müzik: Mychael Danna
Süre: 1saat 40 dk
Oyuncular: Scott Speedman, Devon Bostick,
Katie Boland, Rachel Blanchard, Arsinée Khanjian

Simon, ailesini bir kaza sonucu kaybetmiştir. Okuldaki öğretmeninin bahsettiği bir olayda, teröristlerin uçaklara saldırdığı hikayesi kafasında bir ışık uyandırır ve anlattığı olayların içine anne ve babasını yerleştirerek yeni bir hikaye kurgular. Bunu etrafındakilerle paylaşmanın yanısıra, internetten milyonlarca insana da ulaştırır ve büyük bir kitleyi peşinden sürüklemeye başlar. Bu sırada anne ve babasının ölümüyle ilgili bazı gerçeklere ulaşacak olan Simon, oldukça garip bir duygulara kapılacaktır…

 

-Mahkum / The Condemned 2007 ABD,Meksika 

IMDB Puanı:6.0/10
Tür:Aksiyon, Gerilim, Macera, Suç
Yönetmen:Scott Wiper
Senaryo:Rob Hedden, Scott Wiper, Andy Hedden
Senaryo (Kitap):
Yapımcı:Scott Wiper
Görüntü Yönetmeni:Mark Wareham
Müzik:Graeme Revell
Süre:1 saat 40 dk
Oyuncular: Vinnie Jones, Steve Austin, Nathan Jones, Robert Mammone

Meksika’da hapis yatmakta olan Jack Conrad, hapishane yönetimi tarafından bir reality şov için Amerikalı yapımcının birine satılır. Amaç, Conrad ve onun gibi olan 9 mahkumu bir adaya yerleştirmek ve onların birbirini öldürmesini tüm dünyaya izleterek para kazanmaktır. Yapımcılar, hazırladıkları bu altyapı ile internetten yayın yapmakta ve milyonlarca kişiye ulaşmayı hedeflemektedir.
Adaya getirilen 9 mahkum da birbirinden azılı ve vahşi insanlardır. John Conrad ise bu oyunu bozmak ve oradan kurtulabilmek için elinden geleni yapacaktır. Aynı zamanda da hayatta kalma mücadelesi verecek olan John, diğer mahkumların düşmanı olduğunun da farkındadır.

-Julie & Julia 2009 ABD 

IMDB Puanı: 7.5/10
Yapım:2009 ~ ABD
Tür: Aile, Biyografi, Dram, Komedi, Romantik
Yönetmen: Nora Ephron
Senaryo: Nora Ephron, Julie Powell
Senaryo (Kitap): Julie Powell
Yapımcı: Nora Ephron, Amy Robinson, Eric Steel, Laurence Mark
Görüntü Yönetmeni: Stephen Goldblatt
Müzik: Alexandre Desplat
Süre: 2 saat 3 dk

Farklı dönemlerde yaşamış 2 karakter ve tamamen farklı yaşam şekillerine sahipler.. 2 gerçek yaşam; 2 gerçek hikaye ve tek bir sonuç.. Bu film, geçtiğimiz Roma Film Festivalinin kapanış filmi olmuş. Konusu ve kurgusuyla kendinden o kadar söz ettirebilmiş bir yapım. Konusu;
Julie, 11 Eylül saldırılarından sonra Çağrı Destek Merkezi veren bir birimde çalışmaktadır. İnsanların acılarını ve sıkıntılarını dinlemekten artık kendini psikolojik olarak bunalmış hissetmeye başlamıştır ve hayatına renk katmak adına adımlar atar. Julia Child isimli Amerika’nın en ünlü aşçısının ve program yapımcısının kitabını alıp 500′ün üzerindeki yemek tarifinden 100 tanesini yapma kararı alır. Aynı zamanda kendisine internetten bir blog sayfası oluşturur ve günlüklerini oraya kaydetmeye başlar. Zaman içinde ve beklenmedik bir şekilde bir anda en çok tıklanan blog sayfasının sahibi oluverir. Artık 2. bir Julia Child olma yolundadır. Artık, bu iki insanın hayatları bir noktada kesişmiştir ve Julie, Julia’nın yeni yüzyıldaki temsilci konumuna gelmiştir.

Pırıltılı Hayatlar / The Bling Ring 2013 ABD,Almanya,Fransa,Japonya 

IMDB Puanı: 5.7/10
Tür: Suç, Dram
Yönetmen: Sofia Coppola
Oyuncular: Katie Chang,
Israel Broussard, Emma Watson
Süre: 1 saat 30dakika

Bir grup genç, hayran oldukları ünlülerin adreslerini internet aracılığı ile bulmaktadır. Daha sonra plan yapıp evlerine gizlice girerek hırsızlık yaparlar. Onlar gibi yaşama amacıyla yapılan bu eylemler, hiç de beklenmedik olaylara sebebiyet verir.

 

Ben X 2007 Belçika,Hollanda 

IMDB Puanı: 7.4/10
Tür: Dram, Psikolojik
Yönetmen: Nic Balthazar
Oyuncular: Greg Timmermans,
Laura Verlinden, Jakob Beks,
Müzik: Praga Khan
Süre: 1 saat 33 dk

Ben, yalnızlığı tercih eden Otizm hastası bir gençtir. Dış dünya ile bağlantıları zayıf olan Ben, günlerini sürekli internet üzerinden Archlord adlı oyunu oynayarak geçirmektedir. Bu online oyun içinde oldukça güçlü bir karaktere sahip olan Ben, gerçek hayatta da bu şekilde olmanın hayalleri ile yaşamaktadır. Dış çevre tarafından sürekli alay konusu olan bu genç, internetten tanıştığı Scarlite isimli kız ile bu kaderi yenmeye çalışacaktır…

 Jobs 2013 ABD

IMDB Puanı: 5.8/10
Tür: Biyografi, Dram
Yönetmen: Joshua Michael Stern
Senaryo: Matt Whiteley
Oyuncular: Ashton Kutcher,
Dermot Mulroney, Josh Gad
Süre: 2 saat 8dakika

Steve Jobs, üniversiteyi bıraktıktan sonra Kaliforniya’ya üvey ailesinin yanına döner. Burada, evin garajında arkadaşıyla birlikte Apple Bilgisayarının ilk halini üretmeye çalışırlar. Başarılı bir kaç denemeden sonra şirketleşerek bütün dünya teknolojisinin kaderini değiştirecek kadar etkili bir konuma sahip olur.

Siz de önerilerinizi yorum kısmına paylaşabilirsiniz.

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir