Cuma , 27 Mayıs 2022

Sosyal Medya ve Lokal Pazarlama

İnternetin varlığı ile birlikte eski çağlara göre onlarca yılda kat edilen gelişmeleri bir anda kat ettiğimiz günümüz dünyasında elbette ki ticaret ve dolayısıyla pazarlama dünyası da şekil değiştirmiştir. İnternet kullanımının artışı ve yaygınlaşması tüketici bilincini de etkilemiş  kişiler ürün ve hizmeti daha hızlı araştırıp bilgi edinebilir , kıyaslama yapabilir  ve şikayetler de bulunabilir hale gelmiştir. İnternet ilk yıllarında bilgiyi tek yönlü sunarken son birkaç yılda hayatımıza dahil olan sosyal medya ağları çift yönlü iletişim ve etkileşim sunmaktadır. Şirketlerin pazarlama stratejileri de bu yönde şekil değiştirmektedir. Lokal pazarlama, pazarlamanın  ülke , bölge , sektör , toplumsal sınıf ve kültürlere göre ayrı ayrı belirlenen bir pazarlama şeklidir. Esasında lokal pazarlama sektör, ürün , hizmet ne olursa olsun hedef pazara ulaşmak  ve maksimum verim alabilmek için yapılması gereken stratejik pazarlama çalışmasıdır.

Çift yönlü iletişim çağında Sosyal medya ağları lokal pazarlama da nasıl kullanabilir neler yapılabilir ?

Hedef Pazar belirlenmesi

Ürün veya hizmetin pazarlanacağı ülke , bölge , ve toplulukların belirlenmesinden sonra hedef kitlenin dini inanışları, kutsal gün ve bayramları , kültürel yapıları , tüketim alışkanlıkları iyi analiz edilmelidir.

Hedef kitlenin internet ve mobil kullanım oranı

Hedef ülke , bölge veya kişilerin internet kullanım oranları , hangi sosyal ağların kullanıldığı ve kullanım oranları , hangi arama motorları ve işletim sistemlerinin yaygın olduğu iyi analiz edilmelidir. Mobil kullanım oranları akıllı telefon ve tablet bilgisayarların artık bilgisayar üzerinden interneti kullanım oranlarını geçtiği görülmektedir Bu yüzden hedef kitlenin mobil kullanım oranı ve hangi işletim sistemini ağırlıkla kullandığı yapacağımız mobil uygulamanın hedef kitleye ulaşabilir olması açısından çok önemlidir. Web site düzenlemelerinin yapılaması : web site ve sosyal ağ SEO optimizasyonlarının hedef kitlenin dili , kültürü ve bölgesel kelime argümanları dikkate alınarak hazırlanmalıdır. Ayrıca web site ve mobil uygulamaların görselleri de aynı kriterler göz önüne alınarak hazırlanmalıdır.

Arama motorları ve haritalar

Küresel ve yerel arama motorlarında  hedef kitlenin dili , kültürü ve bölgesel kelime argümanları kullanılarak title ve metataglar hazırlanmalı ayrıca arama motorları ve işletim sistemlerinin her birinin kendi harita uygulamalarında  şirketi , ürünü veya hizmet noktalarının işaretlenmesi hedef kitlenin öncelikle ürün veya hizmete güven duygusunu artıracağı gibi daha hızlı ulaşım ve iletişim sağlaması açısından harita kullanımı oldukça önemlidir.

 

Hedef kitle analizlerini ve lokal pazarlama stratejileri belirlendikten sonra hangi sosyal ağlar ile nasıl pazarlama yapılabileceği özeline geçilebilir. Bilindiği üzere sosyal ağlar da kendi içinde farklı etkileşim özellikleri taşımaktadır. Yine öncelikle hedef ülke , bölge ve toplulukların yoğun olarak kullandıkları sosyal ağları belirlemek  yapacağımız pazarlamanın hedef kitleye tam olarak ulaşması açısından önem arz etmektedir. Sosyal ağlar resim , konum , durum ve bütün bunların hepsini birden içinde barındıran özellik ve farklılıkta olduğunu görmekteyiz. Emsalleri olmakla birlikte genel olarak alt başlıklarda birer örnekle inceleyecek ve yapılması gerekenleri belirleyecek olursak

Facebook :  Şirket ürün ve hizmet sayfası oluşturarak görsel paylaşım yapmak , ürün veya hizmet hakkında bilgilendirmelerde bulunmak ve kampanya duyuruları yapmak suretiyle hedef kitleye ulaşılması ve hedef kitlenin şirkete , ürüne veya hizmete ulaşması sağlanmalıdır. Hedef kitleye daha hızlı ulaşmak ve ulaşılmasını sağlamak adına yerel bloggerlarla çalışmak , lokal pazarlama yapan web sitelerini incelemek bölgesel etkinlikleri takip etmek ve etkinlikler düzenlemek daha iyi sonuçlar verecektir.

Twitter : Mikro blog siteleri görselden ziyade yazı teması üzerinde ilerleyen sosyal ağlardır. Mikro n kullanılması blog ağları çok etkin kullanılması gereken sosyal mecralardır. Çünkü  bu sosyal ağlar bilgi , olay , durum , öneri ve şikayetlerin anlık ve hızlı bir şekilde yayıldığı mecralardır. Bu mecralarda da şirket  profili oluşturmalı bütün etkileşimlere anında cevap verilmeli  ve çözüm sunulmalıdır.

Görsel Ağlar : Flickr ve İnstagr.am gibi kişilerin ilgi alanlarına göre fotoğraflar yayınladıkları sosyal ağlarda şirket , ürün ve hizmeti görsel olarak tanıtmak lokal pazarlama adına farklı bir etkileşim sunacaktır.

Yer imleme Siteleri : Dünya’da oldukça ilgi çekici hale gelen  foursquare gibi yer imleme siteleri lokal pazarlama da belki de en etkili kullanılabilecek sosyal mecra çeşididir. Şirket , ürün ve hizmet noktalarını kayıt etmek suretiyle reklam , promosyon  ve kampanyalarla bölge veya hedef kitleye etkili bir lokal pazarlama gerçekleştirilebilir.

 

İnternetin ve sonrasında sosyal ağların varlığı kişileri ve toplulukları tek tek inceleme fırsatı sunması pazarlama stratejilerini bütüncül olarak belirlemekten çıkararak bölgesel hatta kişisel olarak belirlenmesi gerektiğini göstermektedir . Değişen teknoloji ve toplum alışkanlıkları pazarlama dünyası için yeni ufuklar açmaktadır. Dünya toplumlarının etkileşime bu denli önem verdiği bir çağda sosyal ağların varlığı yadsınamaz bir ve gerçeklik olarak karşımızda durmaktadır.

Hakkında Kemal Keskin

Gayrimenkul Haber (gayrimenkulhaber.com) Genel Yayın Yönetmeni, Blogger, Gayrimenkul Girişimcisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir