https://juragankomik.com
Çarşamba , 28 Şubat 2024

sosyal medya ve magazin

Baş döndürücü bir hızla hayatımıza giren sosyal medya artık attığımız her adımda karşımıza çıkıyor ve bence bunun en güzel örneklerinden birisi magazin dünyasında yaşanmakta. Sosyal medya hayatımızın içine bu kadar sızmadan önce bizler magazin dergileri, gazeteler ve hafta sonları uçan kuş, Televole vb. gibi programları bekler magazin dünyasını buralardan takip ederdik. Bizim için magazin dünyasını var kılan ünlüler özel ve günlük hayatlarıyla, yaşam tarzlarıyla ulaşılmaz ve gizemli kişilikleriyle bilinir tanınırlardı. Hatta en çok izlenen ve uzun süre konuşulan gündemi yaratan şeylerden biri de o haftanın “in” ve “out” olan ünlüleriydi. Haftanın en şıkı olmak için birbirleriyle yarışan farklı tarzlarla, farklı kıyafetlerle karşımıza çıkan ünlülerimizi bu şekilde değerlendirir yorumlardık.

 

Sonra ne mi oldu?

 

Sosyal medyanın hayatımıza girişiyle beraber facebook, twitter ve birçok sosyal medya araçları “in” ve “out” un yerini anlık yapılan RT’ler, yorumlar, beğen ve paylaş butonları aldı.  Artık gazete ve televizyon magazinciliğini geride bıraktı diyebiliriz.

 

Önceden özel hayatlarının paylaşılmasını istemeyen ve bundan rahatsızlık duyan, tarzlarıyla, kıyafetleriyle gündemde olan birbirleriyle yarışan ünlülerimiz şimdi sosyal medyadan beğeni ve takipçi yarışına başladı. Ayrıca tamamen özel ve günlük hayatlarıyla karşımızda. Anlayacağınız magazin dünyası kendi kabuğunu değiştirip farklı ufuklara yelken açtı ve bizlerde bu gelişimi ilk sıralardan izleyen seyircileriz.

 

Peki, sosyal medya ünlülerimizde nasıl etki yaptı?

 

Önceden magazin programlarına çok fazla çıkan ya da gece hayatını yoğun bir şekilde yaşayan ünlüler” popüler” kavramının içerisinde yer alırken, şimdi ise sosyal medya araçlarını güncel tutan ünlülerimiz bu kavramın içerisinde yer almaktadır. Gündemde olmak için sosyal medyada yarışan ünlülerimiz kendi kabuğundan çıktı farklı bir kişiliğe büründü.

 

 

Artık ünlülerin nerede, ne zaman ne yaptıklarını sosyal medyadan birinci ağızdan öğreniyoruz. Hatta birbirleriyle atışmaları bile sosyal medya aracılığıyla ”vay be” denilecek gibi… Size atışmalarındaki sosyallikle ilgili hemen küçük bir örnek bile verebilirim. Fazıl Say ile Ahmet Hakan arasında şöyle bir diyalog geçer. Fazıl Say’ın Facebook sayfasına “Arabesk yavşaklığından utanıyorum” diye yazmasıyla başlar. Ahmet Hakan çok gecikmeden “Şu sıcakta bir de Fazıl Say’ın kafa ütülemesine maruz kalmak” cevabını verince atışma başlar. Fazıl Say: “Kıskandığın şey ne biliyor musun? Söyleyeyim; sen bugün varsın, ben yarın da varım… Twitter takipçim de olmayıver. Az kullanırım.” Cevabından sonra son söz Ahmet Hakan’dan gelir “Ben bugün de yokum, yarın da olmayacağım. Sen bugün de, yarın da olacaksın. Ama ben senin gibi olmaktansa, olmamayı tercih ederim. “ İşte böyle Artık magazin dünyasıyla ilgili her şeyi canlı canlı takip etmek daha kolay ve heyecanlı… Bakın ünlüler daha neler neler paylaşmışlar…

 

Ahmet Hakan @ahmethc

Habertürk kanalında konuk odası programında yaptığı açıklamada; gazetede farklı yazıyorum, twitter da farklı yazıyorum, dışarada farlıyım.

 

Demet Akalın Kurt ‏@DemetAkalin

Sahibinden com daki akkaya hulya hn! Avukatimi aramadan hemen yok et o ismimi ugrasdirma beni!!! hangi kafadsiniz anlamiorum deli tazminat!

 

Kenan Doğulu @kenandogulu

her sabah 6 yla7 arasi sahneye çıkan komşumun köpeği bugun yine super bi konser verdi, Allahtan bizim 4 lü gaza gelip ona katılmıyor.günaydın

 

Acun Ilıcalı @acunilicali

Benim için bu sefer, lütfen Alişan’a bu gece oynadığımız maçın sonucunu sormayın, o benim kardeşim üzülmesini istemiyorum.

About the author

Hakkında Volkan Kurt

#SMuzman #Socialmedia #Blogger #Tasarımcı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir