Perşembe , 7 Temmuz 2022

Sosyal Medya ve Markalar

 

Günümüzde birçok marka artık sosyal medya araçılığıyla müşterilerine ulaşıyor ve sosyal medya araçlarını kullanarak onlarla etkileşime geçiyor. Birçok sitede markanızın tanıtımını yapabiliyorsunuz.

 

Bir markanın sosyal medya üzerinden hedef kitlesiyle iletişime geçmesi o markanın bilinirliğini arttırarak, etkileşim sürecini hızlandırmasını sağlıyor. Sosyal medya müşterilerin  nelerden hoşlandıkları ve nelere ihtiyaç duydukları hakkında net bilgiler veriyor. Mesela 2004 yılında açılan  facebook paylaşım sitesinin şuan milyonlarca kullanıcısı var ve günümüzde markalar için vazgeçilmez bir tanıtım aracı olmuş durumda.

Şirketler markalarını facebook’ta müşterilerine özel sayfalarında kampanyalarını ve ürün tanıtımlarını yapabiliyor ve müşterilerin yorumları, beğenileri ve paylaşımları sayesinde anında etkileşim sağlayıp geri dönüşüm alabiliyorlar. Bu da bir şirket için çok önemli bir fırsat. Diğer yandan twitterda ise atılan tweetlerin cevaplanması ve firmanızla ilgili beğenilen tweetlerin retweet edilmesi markanızın sosyal medyada popülerliğini arttırıyor.

Ayrıca twitter’in atılan tweetleri favorilere ekleme özelliği sayesinde markalar kendi promosyonlarını yapabiliyor.  Sadece twitter ve facebook değil youtube,flicker,bloglar v.b sosyal paylaşım sitelerinde de  kendi markanızın tanıtımını yapabiliyorsunuz. Markalar aslında bu şekilde sosyal medya üzerinden kurumsal gerekliliklerini sağlıyorlar ve hedef kitlelerine hem daha çabuk ulaşıyor hem de onların isteklerine yönelik bir çalışma yürütebiliyorlar.

 

Ayrıca rakiplerini analiz ederek kendileri için yeni ürünler üretebiliyorlar. Sonuç olarak şirketler sosyal medya yoluyla  hem uygun maliyetli hem de birçok kişiye aynı anda ulaşabiliyor.

 

 

Hakkında Serap Oral

SERAP ORAL Kadir Has Üniversitesi/İletişim Tasarımı, SMuzman, Tasarımcı, İletişimci, İ.K’cı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir