Salı , 5 Temmuz 2022

Sosyal medya vergi takibinde

Çifte vergilendirmeyi önleme anlaşması sayesinde faaliyet gösterdikleri ülke yerine merkezlerinin bulunduğu ülkelerde vergi ödeyen Twitter, Facebook, Google gibi sosyal paylaşım sitelerinin gelirlerini Maliye Bakanlığı masaya yatırdı. Maliye Bakanlığı yetkilileri, bu alanda çok farklı amaçlarla  fiziki mal tesliminin yanı sıra  hizmet niteliğindeki teslimatın olduğuna dikkat çekti. Bu alandaki işlemlere aracılık edenlerle ilgili yükümlülük anlamında mevzuattaki boşlukların tespit edildiği öğrenildi.

HİZMET BEDELİ ALINACAK

Bu çerçevede, Google ve Yandex gibi arama motorları ile Facebook, Twitter, Linkedin gibi sosyal paylaşım sitelerinin artan  online reklam gelirleri çoğunlukla  kredi kartıyla tahsil ettiğine dikkat çeken yetkililer, paranın da yurtdışına çıktığını belirtiyor. Söz konusu reklam gelirlerinin bir ticari  kazanç olarak sayıldığı ve çifte vergilendirmeyi önleme anlaşması kapsamına girdiği için Türkiye’de vergilendirilmediğini ifade eden yetkililer,  online reklam gelirlerini  hizmet geliri kapsamına alınmasını sağlayacak bir düzenlemeyi hayata geçirmeye çalıştıklarını kaydetti.

Yatırımcıyı caydırmaz

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, ‘Sadece Twitter’a yönelik bir mahkeme kararının uygulanması nedeniyle yatırımcıların Türkiye’den cayacağına inanmıyorum’ dedi. Şimşek ayrıca, Twitter’ın ABD’de, Avrupa’da olduğu gibi mahkeme kararlarına riayet etmesi gerektiğini vurguladı.

Twitter kararın iptalini istedi

Erişimi engellenen sosyal paylaşım sitesi Twitter’dan açıklama geldi. Açıklamada ‘Bugün (dün) kullanıcılarımız adına erişimi engelleme kararının geri çekilmesi için mahkemeye başvurduk’ ifadeleri kullanıldı. Yapılan açıklamada ayrıca, ‘Twitter’ın kapalı olduğu süreçte hiçbir kullanıcının  e-mail ve IP adresi gibi bilgilerini Türk hükümeti ile paylaşmadık’ denildi.

İstanbul Boğazı’nı göl sanıyorlar

Linkedin Eski Türkiye Bölge Direktörü Ali Rıza Babaoğlan, İstanbul Boğazı’nı göl zanneden Facebook yöneticilerinin olduğunu söyledi. Babaoğlan, ‘İstanbul’u ziyaret eden Facebook İcra Kurulu Başkanı Sheryl Sandberg’in olduğu toplantıya katılmıştım. İstanbul Boğazı manzaralı bir otelde kalan Sandberg, Boğaz’ı ‘göl’ olarak tanımladı. Ve dönüp bu hatasını düzeltmedi bile. Göle karşı kaldığını sanıyordu’ dedi.

Erişim tedbirine durdurma kararı

TİB, Twitter’a tedbir amaçlı erişimin engellenmesine ilişkin işleminin yürütmesine Ankara 15. İdare Mahkemesinden oy çokluğuyla durdurma kararı çıktı. Kararda, Anayasa’nın 90. maddesi uyarınca onaylayarak kabul edilen  Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin ‘ifade özgürlüğü’ başlıklı 10. maddesine atıfta bulunuldu. Alınan bilgiye göre, TİB’in kararı 30 gün içinde uygulaması gerekiyor.

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir