Pazar , 2 Nisan 2023

Sosyal Medya, Yasalarımıza Uymak Zorunda

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, sosyal medya aracının, sosyalleşmek için olduğunu, hakaret etmek için bir araç olarak kullanılmayacağını söyledi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ailesi ve bakanlar hakkında sosyal medya aracılığıyla küfür ve hakaretler yapıldığını ifade eden Elvan, “Hangi şirket olursa olsun ister twitter olsun, ister yahoo, ister google hangi sosyal medya şirketi olursa olsun Türkiye Cumhuriyeti devleti kanunlarına uymak zorundadır” dedi.

Seçim çalışmasını Konya’da sürdüren Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Seydişehir Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi konferans salonunda partililerle bir araya geldi. Burada partililerine hitap eden Elvan, twitterın kapanmasına değindi.

TWİTTTER KAPANDI DİYE ELEŞTİRİYORLAR

Son aylarda hükümetin itibarsızlaştırılmaya çalışıldığını ifade eden Elvan, şunları söyledi:

“Başbakanımızı, hükümeti itibarsızlaştırma çalışıyorlar. Yalan dolan, iftira, montaj kasetlerle her türlü saldırı, içerden, dışarıdan gelen saldırılar, bunları hep birlikte görüyoruz. Bizleri eleştiriyorlar. Twitter niye kapatıldı diye eleştiriliyoruz. Bir ülkenin uyguladığı bir hukuk vardır. Türkiye Cumhuriyeti devletinin hukukuna, yasalarına herkes uymak zorundadır. Eğer bir şirket, şunu söylüyorsa, ben sizin hukukunuzu tanımıyorum, ben kendi bildiğimi yaparım diyorsa, biz bunu kabul edemeyiz. Herkes, her şirket hiç fark etmez. Bizim için ister Amerikan olsun, ister İngiliz şirketi olsun, kim olursa olsun, nereden gelirse gelsin, Türkiye Cumhuriyeti Devleti kanunlarına uymak zorundadır. Onlarca mahkeme kararı var. Mahkeme kararları dikkate alınmıyor.”

TWİTTERA 643 TALEP VAR

Bakan Elvan, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nın 1 Ocak tarihinden itibaren vatandaşların mağduriyetine yönelik twittera 643 talebinin olduğunu kaydetti. Özgürlükten, sosyal medyanın güçlendirilmesi ve kullanılmasından yana olduklarını belirten Elvan, 2002 yılından itibaren internet ve fiber optik ağ çalışmalarını artırdıklarını ve bugüne kadar 4 bin köye internet altyapısı, bin 800 köye de fiber optik ağ götürdüklerini söyledi.

BAŞBAKANIMIZA KÜFÜRLER EDİLDİ

Yapılan yatırımlarla internette Avrupa’nın gelişmiş ülkelerinden de daha önde olduğumuzu ifade eden Elvan, şöyle konuştu:

“Maalesef, bu sosyal medya aracını yanlış kullanıldığını görüyoruz. Sosyal medya aracı sosyalleşmek içindir. İnsanlar arasında iletişim ve bağı güçlendirmek için kullanılır. Bunu bir hakaret aracı olarak kullanamayız. Bunu bir saldırı aracı olarak kullanırsanız bu doğru yaklaşım değil. Sayın Başbakanımıza küfürler edildi, hakaretler edildi. Ailesine hakaretler edildi, küfürler edildi. Biz bakanlara küfürler edildi, hakaretler edildi. Bunların hiç mi cezası yok. Bunlara bu şirketler göz yummamalı. Hangi şirket olursa olsun ister twitter olsun, ister yahoo, ister google hangi sosyal medya şirketi olursa olsun Türkiye Cumhuriyeti devleti kanunlarına uymak zorundadır.”

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir