Cuma , 12 Ağustos 2022

Sosyal medya yüksek gerilim hattı

Kadir Has Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Görevlisi İsmail Hakkı Polat, “Sosyal ağlar yüksek gerilim hattı gibidir. Dinamiklerine uymazsan çarpılırsın” dedi.
Polat, 28. Ulusal Bilişim Kurultayı kapsamında düzenlenen “Kurumsal Reklamcılık ve İtibar Yönetimi” oturumunda, “kafaları sanayi çağından çıkarmadan bilgi çağına girilmemesi gerektiğini” söyledi. İlk çağlarda alıcı ve satıcının yüz yüze gelerek alışverişini yaptığını ve samimim bir ortam oluştuğunu anlatan Polat, sanayi çağı ile bu imkanın ortadan kalktığını, ancak bilgi çağının bu samimiyet ortamını yeniden yaratabileceğini kaydetti.

Apple’nin kurucusu Steve Jobs’ın samimiyeti dolayısıyla başarılı olduğunu, kot pantolonu ve siyah kazağı ile karşısındakilere samimiyet duygusu yarattığını belirten Polat, bunu herkesin yapması gerektiğini ifade etti. Caretta Yazılım ve Danışmanlık şirketinden Dr. Serdar Biroğlu, firmaların sosyal ağları kullanmaya başladığını ve takibini gerçekleştirdiğini dile getirerek, bunda bu ortamın hızlı, ucuz ve geniş olmasının etkili olduğunu bildirdi. Marka bilinirliğinin ve bu bazda itibar yönetiminin önemli olduğunu vurgulayan Biroğlu, sosyal medyada çıkan bir haberle bu itibarın büyük zarar görebileceğine işaret etti. Biroğlu, internette hiçbir bilginin kaybolmadığına işaret etti.
Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi Uğur Özmen, çocukları doğmadan önce ailelerin çocuğun ismine ilişkin domain adının alınıp alınmadığına baktığı bir çağın yaşandığını söyledi.

Plasenta Conversation Agancy’den Cem Batu da markaların sosyal medyadaki lekeleri silmesinin güç olduğunu ifade etti. Batu, “İstediğiniz kadar büyük bir firma olun Twitter’dan gelecek bir soruyu şeffaf olarak cevaplayabilecek misiniz, önemli olan bu” dedi. Batu, sosyal medyada ve rolmanın amacının etkileşim olduğunu kaydetti.
Reklam Yaratıcıları Derneği Başkanı Ateş İlyas Başsoy, Van’daki depremin ardından bir kullanıcının Twitter üzerinden “Şu binanın altında kaldım yardım edin” şeklinde mesaj yazdığını ancak bunun sahte olduğunun tespit edildiğini, bunu yapanın 10 yıl hapis yatmasını istediğini söyledi. (AA)

Hakkında Yılmaz Atasoy

Uzun zamandır sosyal medya haberlerini takip ediyorum. Sosyal medya danışmanlığı veriyor ve aynı zamanda makaleler yazıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir