Cuma , 9 Aralık 2022

Sosyal Medyada doğru görselin önemi

İnsan yapısı itibariyle kendisini daha az yoracak olan şeylere yönelmeyi sever. Mesela bir kitabı elinize almak ve onu oturup baştan aşağı okumak çoğu zaman zevkli olsa dahi yorucu bir iştir. Fakat onun yerine aynı kitabın filmini izlemek size hem çok daha eğlenceli hem de çok daha az yorucu gelecektir. İşte bu örnekteki gibi artık insanlarımız git gide tembelleşiyor. Bu sadece Türkiye için değil evrensel olarak geçerli bir kural. Sosyal medya yazı dilini en çok kullandığımız alanlardan birisi olmasına karşın insanlar sadece uzuun uzuun yazıları okumaktan hoşlanmıyorlar. Özellikle şayet bir marka yönetiyorsanız sizin kelimelere çok daha az yer vermeniz gerek.

Genellikle sosyal ağlar üzerinde markaları takip ederseniz başarıya ulaşmış olanlarının bir çoğunun çok az sadece yazı tabanlı içerikler paylaştığını göreceksinizdir. Genellikle hepsinin ilk amacı tüketicilere görselle iliştirilmiş bir şekilde metni de okutmaktır. Böyle yapılan paylaşımlar diğer paylaşımlardan çok daha fazla etkileşim alır.

Eğer siz gidip de bu etkileşimi tam olarak sağlayamaz ve sürekli olarak yazı tabanlı içerikler paylaşırsanız mutlaka bir yerden sonra düşüş yaşadığınızı görürsünüz. Birçok sosyal medya reklamının dahi görsel olmasının en büyük amacı hem bu dokümanların çok daha çabuk ilgi çekebilme yetenekleri olması hem de çok daha çabuk gözden geçirilebilir olmasıdır. Elbette sizin için sosyal medyaya görsel hazırlamak kesinlikle onun tüketicileri kadar kolay olmayacaktır.

İlla çok da iddialı görseller ile üzerinde saatlerce uğraşılmış çalışmalara imza atmanıza gerek yok. Yapmanız gereken şey son derece basit. Sadece paylaşımlarınızı çok daha görsel ve ilgi çekici hale getirin. Tabii, bunların yanı sıra bir de video paylaşımına değinelim. Sadece görsel paylaşımlar yerine kısa ama etkili video paylaşımları da oldukça iyi tepkiler alabilir. Uzun videolar özellikle 2 dakika üstü paylaşımlar sosyal medya kullanıcılarının genelini sıkmaya başlıyor. Kısa ve olabildiğince etkili video paylaşımları ile siz de sayfanızın görsel içeriklerini destekleyebilirsiniz.

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir