Cumartesi , 25 Haziran 2022

Sosyal medyada gerçek bir fenomen nasıl olunur?

Sosyal medyada gerçek bir fenomen nasıl olunur?

Sosyal medyacı olduğunuzu öğrendiğinde insanların ilk soru “fenomen nasıl olunur?” ya da “ben nasıl fenomen olabilirim?” oluyor bu soruya ilk aklıma gelen birkaç şeyi söylüyorum ama Üniversitede derslerimde saatlerce anlatıyorum ama bir yazı ile anlatmakta fayda var. Şimdi diyebilirsiniz ki hocam iyi güzelde siz kendiniz ne kadar fenomensiniz? Bu soruya şunu söylerim teknik direktörler ne kadar futbolcu ise bende o kadar fenomenim illa sahaya çıkıp oynamasanız da o şeyi iyi bilebilirsiniz. Öğrencilerim arasında en az 5 tane fenomen çıkarttım ve onların başarı hikayelerini görmek beni mutlu etmeye yetiyor. Şimdi fenomenliğe adım atarken neler yapılması gerektiğini sıralayalım.

Instagram için En İyi 5 Yardımcı Araç

Mutlaka Eğitim Alınmalı

Sosyal medya ile ilgili kitaplar okuyun, konferanslara katılın, sertifika eğitimleri alın ama başka sosyal medya uzmanları ile mutlaka bir şekilde etkileşime geçin, kafanızı takılan soruları sorabileceğiniz kontaklarınız olsun. Hiç olmadı youtube’dan izleyin ama sosyal medya felsefesine dair bilgiler edinin.

Kişisel Markalaşma Olmazsa Olmaz

Kişisel markalaşma uzun ve teknik bir konu ama özü itibariyle kendinize özgün bir logo belirleyin, taci kalkavan örneğinde olduğu gibi davalık olmamak adına telif gerektiren görseller seçmeyin, öte yandan tüm sosyal ağlardan aynı url uzantısını alın mesela beni heryerde    sosyalağ/saidercan şeklinde bulabilirsiniz. Tüm sosyal ağlardaki isimlerinizi alın ve fenomen olacağınız alanı seçin, video fenomeni olmak için vine, fotoğraf fenomeni olmak için instagram, gündem fenomeni olmak için twitter, yazar olmak için facebook hesaplarınıza ağırlık vermelisiniz. Bir konu belirlemekte önemli, moda, siyaset, gezi, sosyal medya neyse o alanda içerik girmek fenomen olmanızı ve o alanda markalaşmanızı hızlandıracaktır.

Sosyal medya araçlarını iyi kullanın

Sosyal medya hesaplarınızı duyurmak, daha iyi kullanmak, takipçilerinizi arttırmak için bazı araçlar vardır, bu araçları iyi kullanmalı ve bilmelisiniz. Klout puanınızı hızlıca yükseltmeli, hesaplarınızı çalan yerli takipçi arttırma sitelerinden uzak durmalısınız, manageflitter, tweepi gibi sosyal ağları, starmetre, socialbakers gibi metrikleri takip etmelisiniz. Tweetdeck gibi uygulamalar üzerinden arkadaşlarınızla paslaşmalı onların desteğini almalısınız ya da proje yan hesaplarla kendinize destek sağlamalısınız.

İyi bir blogçu olun

Hangi sosyal ağda fenomen olursanız olun, iyi bir blogçu olun, örnek verelim, fenomenyus diye bir fenomen ismi belirlediniz bunun fenomenyus.com’u nu alıp bloglamaya başlamalısınız yine diğer blogları günlük takip etmelisiniz ( webrazzi.com, sosyalmedyahaber.com vb ) gündemi haberleri takip etmelisiniz. sosyal medyada paylaştığınız bir content mikro içeriktir oysa blogladığınızda makro content üretmiş olursunuz ve bu sizi arama motorları tarafında da saygın ve bilinir hale getirir.

Kendinize bir tema misyon belirleyin

Aslında bir yayın politikası belirlemek de diyebiliriz yani bir duruşunuz bir yayın diliniz bir temanız olsun. Mesela ressam bob örneğinde ya da para ali fenomen örneğinde olduğu gibi, biri belki şurada x vardır tarzı bir yayın ile hareket ediyor para ali ise zenginlik ve fakirlik üzerinden bir yayın içeriği belirlemiş. Sosyal sorumluluk noktasında duyarlı olun ve çeşitli yardım faaliyetlerine öncülük etmeye çalışın

Sosyal Medyayı İyi Kullanın Sanata Dönüştürün

İçerik kalitesini arttırın, takipçilerinizin beğenmediği tepki etkileşim vermediği contentlerinizi gerekirse silin, çok fazla içerik paylaşıp takipçilerinizi sıkmayın, çok az paylaşım yaparak kendinizi de unutturmayın, gündem ile ilgili unique içerikler girmeye çalışın, görseli ve videoyu mümkün olduğunda kullanın, özel günleri kutlamayı ihmal etmeyin, içerik takvimi oluşturun, gündem hashtaglarını değerlendirin, bunlarınm popülerliği üzerinden adınızı daha çok insana duyurma imkanı elde edebilirsiniz. Öte yandan diğer sizin gibi fenomen olmak isteyenlerle dayanışma içinde olun onları like’layın, destek olan emin olun karşılık vereceklerdir.

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir