Cumartesi , 28 Mayıs 2022

Sosyal medyada marka yönetimi: eğitim şart

İnternette insanlar vakitlerinin çoğunu sosyal ağlarda geçiriyor. Markalar bu fırsatı en doğru şekilde değerlendirerek tüketicilerle, çalışanlarıyla ve çalışma adaylarıyla iletişime geçmelidir. Sosyal medyadan uzak durmak, engel olarak görmek, markanın profilinin zarar göreceğini düşünmek şüphesiz ki yapılan en büyük hata olarak karşımıza çıkıyor.

Eylemsizlik asla ve asla çözüm değildir. Markaların, mutlaka sosyal medya politikası olmak zorundadır. Hatta ve hatta çalışanların sosyal medya eğitimi almaları zorunlu hale getirilmelidir. Böylelikle korkuların da önüne geçilebilir. Bu korkuların ne olduğuna göz atacak olursak markaların sosyal medyaya mesafeli olmasının temel sebepleri olarak karşımıza çıkan sonuçların başında gizli kalması gereken bilgilerin dışarıya sızması ve çalışanların kurumun imajını zedeleyecek ( ) tutumlar sergilemesi geliyor. Bu endişelerin giderilmesi için klişe tabirle elbette eğitim şart.

Gelelim sosyal medya kullanımının kazançlı taraflarına:

1 Yeni bir pazarlama alanı olması

2 Kurum içi ve kurum dışı ilişkilerin daha sağlıklı bir şekilde kurulması

3 şeffaf bir duruş sergileyen marka imajı

4 gelişmiş müşteri hizmetleri

Unutmayın sosyal ağlarda sizin hakkınızda konuşuyorlar.  Konuşulanlardan haberiniz olsun. Yasakçı, baskıcı tutumun bu çağda yeri yok. Konuşulanları görmezden gelme lüksünüz yok. Göz ardı etme lüksünüz yok. Çağın en büyük getirisine kafa tutmanın yerine zamanın ruhunu doğru kavrayın ve sosyal medyada yerinizi alın.

İyi bir sosyal medya politikası belirleyin. Ve etkin bir şekilde varlığınızı hissettirin. Sosyal ağlar yasakçı, baskıcı  tutumlar sebebiyle kaçırılamayacak kadar büyük imkanlarla doludur.

Etkin ve güçlü bir sosyal medya ekibi kurmalısınız. Eğer bu ekibe önem vermeyip işi sıkı tutmazsanız işte asıl sorun orda çıkar. İşte tam da bu noktada  sosyal medyadan elbette korkmalısınız. Çalışanlar sosyal medyada paylaştıkları içeriklerden kurumun sorumlu olduğunu bilmelidir. Çalışanlar kurumunuzu veya sizi ya da çalışma arkadaşlarını küçük düşürücü, alaya alıcı içerikler asla paylaşmamalıdır.   Ya da kurum içinde kalması gereken gizli bilgilerin paylaşmalarının  hatalı bir davranış şekli olduğunun bilincinde olmalıdır. Bu yüzden bu işin eğitimini almış profesyonel kişilerin hesapları yönetmesi şart.

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir