Salı , 27 Eylül 2022

Sosyal Medyada Ürün Nasıl Satılır?

Facebook, twitter, instagram gibi sosyal medya uygulamaları, aile ve arkadaşlarla sosyalleşme imkanı sağlarken, markaların takdir toplama ve müşteri çekme gibi ihtiyaçlarına da cevap veriyor. 

Jennifer Dombrowski
Jennifer Dombrowski

Blogger ve sosyal medya stratejisti Jennifer Dombrowski, ITB Berlin Fuar’ında en çok öne çıkan başlıklardan biri olan sosyal medyanın şirketler tarafından nasıl kullanılacağı ve şirketlerin sosyal medya da nasıl seçim yapacağı gibi konulara açıklık getirdi.

Sosyal medya pazarlaması hiç bu kadar önemli olmadı diyen Jennifer Dombrowski, kendilerinin bloggerlar olarak müşteri deneyimi ve kampanyalar açısından hikaye anlatıcıları olduklarını belirtti.

Dombrowski için yapılacak ilk şey, neyin reklam edileceğine karar verilmesi. İkinci adım ise şirketlerin kendi web sitelerini, sosyal medya ikonlarıyla donatarak daha kolay ulaşılabilir hale getirmesi.

Dombrowski’ye göre, tüm bunların yanında en önemli unsurlardan biri, şirketlerin, ne kadar müşteriye ulaşmak ve ne kadar ürün satmak istediğini belirleyip buna göre sosyal medya için zaman ve bütçe ayarlaması  ve bu iki bileşen arasında senkronize bir bağlantı oluşturması gerekiyor.

Dombrowski için, müşterilerin şirket hakkında ne düşündüğünü bilmekte elzem derecede önem taşıyor. Tüm bu veriler doğrultusunda yapılacak şey sosyal medyada kendine en uygun mecrayı bulmak. Benzer bir şirketin herhangi bir mecrayı kullanıyor olması, o mecranın aynı işi yapan her şirket için uygun olacağı anlamına gelmez. Her şirketin karakteristik yapısı bu noktada belirleyici bir unsurdur.

Ünlü stratejist, bir pazarlama ve reklam mecrası olarak sosyal medya kullanılırken son ve en önemli kural olarak, etkileşimde şeffaflığa vurgu yapıyor ve ekliyor: Sosyal medyada çalışırken eğlenmeyi unutmayın!

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir