Salı , 7 Şubat 2023

Sosyal Medyadaki Seçim Sonuçları Ne Kadar Gerçekçi

Bugün twitter’da seçim savaşları yaşanıyor. Bir grup AKP’ye oy vermeyeceğim diyor. Bir grup da CHP’ye oy vermeyeceğim diyor. AKP’ye oy vermeyeceğim diyenler o kadar çoğunlukta ki twitter’da dünya çapında trend olmayı başardılar.

Ancak kötü bir haberim var. Sakın bu sonuçlara bakıp “nihayet AKP’den kurtuluyoruz” diye içinizden geçirmeyin. AKP’liyseniz de galiba AKP bu seçimde gidici diye de düşünmeyin. Çünkü bu sonuçlar hiçbir zaman gerçeği yansıtmadı.

İnternetteki sonuçlara bakarak hayal kuran arkadaşlar her seferinde yanıldılar.

Bundan 4 yıl öncesi 22 temmuz milletvekili seçimlerine giderken işsiz kalmıştım. İnternette dolanırken bir forum sitesine takıldım. Forum sitesi Türkiye’de ismi duyulmuş bir bilim adamı adına açılmış. Lakin bu bilim adamının bu siteyle alakası yok. Sadece ismini kullanmışlar.

Bu sitenin forum bölümüne hemen üye oldum. Forum o kadar tarafgirdi ki. Herkes AKP karşıtıydı. Her dakika AKP karşıtı bir sayfa açılıyor altına da AKP karşıtı yorumlar yapılıyordu. Tek ses bir forum sitesiydi anlayacağınız. İşin garibi de forumda takılan insanlar AKP’nin 22 temmuz seçimlerinde kesinlikle iktidardan düşeceğine ve CHP’nin tek başına iktidara gelemese bile CHP-MHP koalisyonu olacağına inanıyordu.

Ben de forumda yazı yazma hakkı elde edince genel düşünceye biraz muhalefet edeyim de ortalık biraz şenlensin dedim. AKP’yi savunan forum mesajları bırakmaya, sayfalar açmaya başladım. Forumdaki arkadaşlarla tartıştık tabi. Hemen dikkat çektim ve foruma bıraktığım mesajlara anında muhalefet geliyor, yazdığım argümanlar çürütülmeye çalışılıyordu.

Bu tartışmalar esnasında Tarhan Erdem’in meşhur seçim anketi gazetelerde yayınlandı. Bu ankete göre AKP yüzde 47 ile tek başına iktidar oluyordu. Ben bu anketi yayınladıktan sonra forumdan bazı arkadaşlar bu anketle dalga geçmeye başladılar. Ben ise bu anketin doğru çıkabileceğini söyleyip durdum.

Derken forumun adminlerinden bir tanesi beni düelloya davet etti; “eğer AKP birinci parti çıkarsa ben Taksim meydanında eşek gibi anıracağım. Bunu da videoya çekip burada yayınlayacağım. Eğer AKP birinci parti çıkmazsa aynısını sen yapabilecek misin?” diye bana meydan okudu.

Açıkçası böyle bir iddia karşısında afalladım. Arkadaşın internetteki yazılanlara bakarak AKP’nin iktidardan düşeceğine inancı o kadar pekişmiş ki kendisini rezil edebilecek bir iddiaya girmeyi bile göze alabiliyordu. O alabiliyordu ama ben bu iddiaya girmeyi açıkçası göze alamamıştım ve cevap da vermemiştim.

Ancak arkadaşın AKP’nin seçimde birinci parti olamayacağına dair inancı o kadar kuvvetliydi ki benim iddiasına karşılık vermememden dolayı benimle dalga geçmeye başladı. “Aslında AKP’nin birinci parti gelemeyeceğini benim de bildiğimi, iddiaya girmekten korktuğumu” filan söylemeye ve beni iddiaya girmek için tahrik etmeye başladı.

Tahriklerine dayanamayarak istemeyerek de olsa iddiaya girmeyi kabul ettim. Seçim sonuçları açıklandıktan sonra tekrar foruma girmeye çalıştığımda forum sitesinin yerinde yeller esiyordu. Seçimden bir ay sonra siteye girdiğimde site hala yoktu. Bir sene sonra girdiğimde de yoktu. Site sonra ne oldu bilmiyorum.

Yani demem o ki siz siz olun internette, sosyal medyadaki seçim sonuçlarına aldanıp iddiaya girmeyin sakın. Çok yanılırsınız arkadaşlar.

Hakkında admin

One comment

  1. sosyal medyadaki chp sol egemenliği şimdilik sandığa yansımasa bile bir sonraki seçim ve ondan sonraki seçimde belirleyici olacağı kesindir.

    ak parti sosyal medyaya gerekli özeni göstermez ve kaale almazsa maalesef zamanın gerisinde kalacak gençlerle arasındaki bağı kuramayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir