Pazartesi , 30 Ocak 2023

Sosyal Medyadan Nasıl Para Kazanılır?

Neden bu iş:

Çünkü sosyal medya, yeni medyadır. En yeni iletişim mecrasıdır. Geleneksel mecralar büyüme potansiyelini doldurmuş ve hatta küçülmeye gitmekteyken, sosyal medya mecralarından faydalanan kitle her geçen gün büyümektedir.

Fırsatlar:

Geleneksel mecralar ile kıyasla, sosyal medya mecraları ile kurulan iletişim kanalları büyük medya patronlarının ellerinde değildir. Bu sebeple bu alanda büyük medya kuruluşları ile rekabet şansı bulunmaktadır. Bugün dergi gazete gibi basılı mecralara yönelik yeni bir oluşum, beraberinde basım dağıtım gibi yüksek maliyetleri beraberinde getirmektedir. Sosyal medya ile belirli alanlara odaklanarak, kendi medya kanallarınızı inşa edebilir, büyük kuruluşlar ile rakip haline gelebilirsiniz.

Riskler:

Bu yeni iletişim mecraları, beraberinde henüz tecrübe sahibi olmamış, iş disiplininden uzak genç çalışanları ve çalışmaları beraberinde getirmektedir. Bu alana yönelik hizmet veren ajanslar, çalışan iş disiplinine dikkat etmediği taktirde, firmalara verdikleri hizmetlerin devamlılığını tehlikeye atmaktadırlar.

Tecrübeleri metin editörleri, sosyal medya mecralarında da eski alışılagelmiş dil ve üsluplar ile içerik üretebilirler. Oysa ki sosyal medya senden ve benden oluşmaktadır. İnsanlar, kullanıcılar, tüketiciler, sosyal oldukları için bu yeni mecrayı tercih etmekte; markalardan, firmalardan, siyasi partilerden, STK’lar ve bu mecrayı kullanma yolunda faaliyet gösteren tüm kişi ve kurumlardan samimiyet beklemektedir.

Neye dikkat etmek lazım:

Sosyal medya iletişimi çoğu firma ya da kişi tarafından Facebook’ta durum güncellemesi yayınlamak ve bir iki tuşa basmaktan ibaret olduğu düşünülür. Sunacağınız tekliflerde mutlaka işinizi bölümlere ayırarak markaya/firmaya özgü tekliflendirme yapmalısınız. Sosyal medyada yer almak ve bu mecralarda bir şeyler yapmak isteyen firmalara aşağıdaki başlıklar altında hizmetlerinizi sunabilirsiniz.

– Topluluk yönetimi

– İçerik yönetimi

– Kampanya yönetimi

– Raporlama

– Sosyal medya reklamcılığı

Yapmamanız gereken en önemli şey ise, görüşmeleriniz sırasında sosyal medya hesaplarının ne kadar kişi tarafından beğenileceği ya da takip edileceğinden bahsetmektir. Facebook ve Twitter’ın açıklarını suistimal eden çok fazla genç insan bulunmaktadır. Ve bu insanların temel argümanları hayran/takipçi sayısının arttırılmasına yöneliktir. Oysa ki sosyal medya bire bir iletişime dayalıdır. Ne kadar çok kişinin sizi takip etmesinden çok, ne kadar fazla işe yarar etkileşim yarattığınız önemlidir.

Başlangıç giderleri: (Bu işe başlamak için ne kadar para gerekiyor?) Öğrenmek için ne kadar para, ajans kurma parası ortalama nedir?

Şirket kurulumu için eğer limited bir şirket kuracaksanız kağıt üzerinde kurulum bedeli yaklaşık 2.500 TL. Eğer şahıs şirketi kuracaksanız bu gider 300 ile 500 TL arasındadır.

Eğer tek başınıza çalışacak ve müşteri görüşmeleri için dış mekanlar ya da müşteri ofislerini tercih ederseniz, ofis tutmanıza gerek yok. Fakat şirketinizin resmi adresi için en azından evinizin bir odasını şirketinize kağıt üzerinde sembolik bir rakama kiralamanız ve buradan doğacak stopajı ödemeniz gerekli.

Eğer yanınızda başlangıç için 2-3 kişi çalıştıracaksanız yaklaşık 1000 TL ofis kirası (lokasyona göre artıp azalabilir), 2.000 – 3.000 TL ofis malzemeleri için bütçe ayırmalısınız.

Kaba bir hesapla 2-3 kişinin rahatça çalışabileceği bir ofis için ilk kurulum bedeli olarak 5.000 TL’lik bir bütçe yeterlidir. Ortalama 2.000 TL olan sosyal medya sertifika programları, başlangıç ve sektörü tanıma açısından gerekli olabilir. Fakat en önemli eğitim, sosyal medya yönetimini bizzat yaparken, karşılaştığınız ihtiyaçları giderme noktasında kazanılır.

Elde edilen kazanç: Freelance, bir şirket için çalışıldığında ya da sosyal medya ajansında ücreti nedir?

Sektörde birbirinden çok farklı ücretler konuşulmaktadır. Bir şirket ya da ajans için çalışıldığında, ortalama bir sosyal medya uzmanı 1.000 ile 2.500 TL arası maaş almaktadır. Tabiiki bu skala, uzmanın diğer becerileri doğrultusunda şekillenmektedir.

Potansiyel yerler (en çok talep gördüğü iller):

İstanbul, Ankara

Bilgi alınabilecek yer: USMED

Hakkında Emir Öztürk

Ajans abisi @ibeyondtr, Uluslararası Sosyal Medya Derneği Yönetim Kurulu Üyesi, #usmed, #socialmedia istanbul - Beyoğlu · ibeyond.com.tr

One comment

  1. İnternetten para kazanmak zor ama imkansız değildir. Kesinlikle profesyonel bir yardım almanız gerekmektedir. Yardım almadan bu işe kalkışırsanız sonu hep hayal kırıklığı ve zaman kaybı olacaktır. Bu yüzden size bu eğitim setini tavsiye ederim. Ben de bu şekilde öğrendim ve halende öğrenmeye devam ediyorum çünkü içeriği devamlı olarak güncelleniyor ve takıldığınız yerde hemen irtibata geçip yardım alabiliyorsunuz.
    http://goo.gl/6tkZty

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir