Perşembe , 2 Şubat 2023

Sosyal medyanın bir saati var mı?

Sosyal Medya’da ne zaman, nasıl paylaşım yapılmalı önemlidir. Birçok firma kurumsal hesabına kişisel hesap muamelesi yaparak fazla ve gereksiz paylaşımlar yapıyor. Bu durum tabi takipçilerin sıkılmasına neden oluyor. Her hesabın kendine has dili vardır. Dilden kastım yapılan paylaşımların yorumları değil. (O konuda ayrıca paylaşımım olacak) Doğru zamanda, doğru paylaşımı, kurumla alakalı paylaşımı yapmaktır. Bunları yaparken en çok yapılan hata siyasi kimliği belli etmek. Kurumsal hesapların siyaseti yoktur. Buna çok dikkat etmek gerekir. Siyasi olaylara yapılan yorumlar, siyasetçilere verilen cevaplar takipçilerinizi rahatsız edecektir. Bunun yanı sıra yapılan bir başka hata hedef kitleye göre paylaşım yapmamaktan kaynaklanıyor. Firmanınız neyse o firmayla alakalı paylaşımlar, onun dışında insanların keyif alacağı paylaşımlar yapmak önemlidir. Sürekli yapılan paylaşımlar (etkinlikler hariç) takipçilerinizi kaybetmenize neden olur. Bu nedenle konu hassas olup dikkatli olmak gerekir.

Peki paylaşımların bir saati var mıdır?

Evet vardır.

İnsanlar ne zaman, hangi sosyal medyada ne kadar kalıyor, ortalama neler yapıyor buna dikkat etmek gerekir. Facebook kullanıcıları en çok saat 13.00 – 16.00 saatleri arasında Facebook’a giriyor mesela. Kurumsal sayfalar paylaşım yapmak için bu saatleri seçmeliler. Organik erişimin en fazla olacağı bu saatler aynı zamanda erişim için para harcıyorsanız daha az parayla daha çok kişiye erişeceğiniz saatler olacaktır. Paylaşım için en kötü saat ise 20.00-8.00 arası olarak gösterilmiş. Çünkü bu saatlerde insanlar dizi izliyor, yemek yiyor, uyuyor vs.

Facebook saati ayrı, twitter saati ayrı diyebiliriz.

Yapılan araştırmalara göre saat 13:00 ile 15:00 arasında atılan tweet’lerin geri dönüşü diğerlerine göre daha yoğun olmuş. Ayrıca, araştırmaya göre akşam 8′den sonra herhangi bir linki tweet atmak veya Cuma günleri saat 15:00′dan sonra link paylaşmak aynı derecede düşük bir geri dönüş sağlıyor.

Twitter’da eskiden Cuma günleri #FF yani followers Friday zamanı vardı. Şimdi ise Cuma gününün yerini Çarşamba almış durumda. Çarşamba günü saat 15:00′te paylaşılan içerikler en çok etkileşime geçen paylaşımlar olarak belirtilmiş.

Buna göre sabah paylaşımları için Google+’ta sabah 9:00 ile 11:00 arası, LinkedIn’de sabah 7:00 ile 9:00 arası ve Pinterest‘te günün ilk saati en yoğun zamanlar olarak belirtilmiş. Öğleden sonraysa Linkedin 17:00 ile 18:00 arası olarak belirtilmiş. Kurumsal Twitter hesabınıza kişisel hesap muamelesi yapmıyorsanız özetle şu saatlerde tweet atmaya özen gösterin. Aksi halde sayfanıza ilgi olmayacaktır: Pazartesi-Salı: 13:00-15:00, Hergün 20:00 sonrası ve Cuma günü 15:00 sonrası önemli içerik paylaşmayın.

Hakkında Şeyda Elif Güven

"Bilmek, lanetlenmektir" denilir. O zaman hep beraber lanetlenelim istiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir