Pazar , 2 Nisan 2023

Sosyal Medyanın İnsan İlişkilerine Etkileri

Sosyal Medya sizce insanların duygusal ilişkilerini, evliliklerini nasıl etkiledi?
Kendi içimizdeki duygusal ve düşünsel değişimden tutunda son 15 yıldaki bireysel ve toplumsal değişimlerin en büyük nedenlerinin başında ”sosyal medya” geliyor.
Sosyal medya duygusal ilişkilerimizi etkiliyor zira bir bireyin başka bir bireyle daha hızlı iletişim kurmasını sağlıyor. Bu hızlı ve anlık iletişim kadın erkek ilişkilerine önemli etkileri olabiliyor.
Örneğin, bir bayan, bir erkeğin paylaşımını beğendiğinde, yada yorum yaptığında, erkek buna bir anlam yükleyebiliyor. Aynı şey kadınlar da da geçerli.
Doğru eş adayını bulamamak kişilerin zihninde önemli bir stres sebebi… Bu stresin şuan eskilere oranla çok yaygın olduğunu söyleyemeyiz. Sosyal medya bu stresten insanları kurtarıyor. Görücü usulü evlilikler yerini insagram üzerinden tanışma usülü evliliklere bıraktı. İlişki kurmak kolaylaştı fakat ilişkiyi kalitelileştirmek zorlaştı.
Eskiye oranla daha kısa sürede bir partner bulma ihtimaliniz yüksek. Sosyal medya bu mühim sorunu çözdü.
Burada dikkat çekmek istediğim husus şu: Gençlerin paylaşımları bile duygusal yakınlık kurma isteği çerçevesinde şekilleniyor. Karşıt cinsene şirin görünmek için bireyler yeni kimliklere bürünüyor ve karşıt cinsini ikna etmeye çalışıyor.
Gençler, fiziksel olarak açılmakta zorluk çektiği için karşıt cinsinin instagram adresini sorabiliyor. Çünkü, instagram paylaşımlarına bakılıp partnerin fikir yapısı ölçülecektir, uyumluluk ile ilgili nesnel bir görüş oluşacak ve duygusal açılma dijital yazışmalarla ilerleyecektir. Yani, gençler kendilerinde göremedikleri özgüveni sosyal medya üzerinden daha iyi sağlayabiliyorlar.
Ayrıca, sosyal medya araçları bizi duygusal ilişkilerin içine girmeye zorluyor. Örneğin, instagram’ı göz önüne alalım. Storys özelliğine yenilikler geliyor. ”Soru sor” özelliği buna en güzel örnek. Bana soru sor ve iletişimimiz başlasın. Ynai, tanıdığınız yada tanımadığınız arkadaşlarınızla DM üzerinden yazışmanız ve ilişkinizi sıklaştırmanız isteniyor. Açıkçası başkalarına yazmak için elinizde güçlü bir sebep oluyor. Bize bir özgüven aşılanıyor.
Aynı şeyi facebook messengerda görüyoruz. Bir kişiyi arkadaş olarak ekler eklemez messenger’da bu yeni arkadaş olan iki kişi ile ilgili bir sohbet sayfası açılır ve facebook kişiye der ki; hadi arkadaşına el salla ve onunla iletişime geç.
Açıkcası, duygusal ilişkiler kurmamız için yeni yeni araçlar üretilmeye devam edecekmecralar ve bundan bireylerin kaçması pek de kolay değil. Çünkü cazip ve keyifli..
Evlilik öncesi süreçler böyle ilerlerken evlilik sonrası süreçlere de daha farklı olabiliyor.

Hakkında Hami Yaprak

Teknoloji ve Blog yazarı. USMED Üyesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir