https://juragankomik.com
Çarşamba , 19 Haziran 2024

Sosyal medya’nın ipi kimlerin elinde?

2 Temmuz 1993’te Sivas’ta yaşanan iğrenç olayın sene-i devriyesinin hemen akabinde bir olay yaşandı. 3 temmuz gecesi kadıköy’de, barlar sokağı olarak bilinen kadife sokak’ta bir grup, içki içen bir başka gruba saldırdı. olayı ilk haber yapan site “haber.sol.org.tr” oldu. ardından ekşi sözlük’te haber duyuruldu. olayın ilk dakikalarında -içki içenlere saldırı olduğu için- olayı “dinciler” yapmış gibi lanse edildi. ama işin gerçeği sabaha doğru ortaya çıkınca söylemler ve kavramlar tamamen değişti. ilk başlarda dincilerin üzerine yıkılmaya çalışılan olayın daha sonra bir grup motorcu tarafından yapıldığı anlaşılınca -bazıları hala yerinde- yorumlar bambaşka bir çerçeveye büründü. bazı yorumlar silinmiş vaziyette hatta. işte ekşi sözlük’ten olayın ilk dakikalarında gelen yorumlar:

“sivas katliamının 18. yıl dönümünde anlıyoruz ki değişen bir şey yok. durmak yok yola devam.”

“50% bunu istiyor yapacak bir şey yok. bir yerlerde annemin seccadesi olacaktı, çıkarayım bari.”

“(bkz: %50 yetmedi mi)”

“(bkz: müslümanlar müslümanlık yapınca şaşırmak)”

bu yazıyı yazarken olayın ilk anlarında yazılan entrylerin bazılarının olmadığını farkettim. demek ki silinmişler. neyse. bir de twitter’a bakalım:

“Sivas`ın Yıldönümünde Kadıköy`de Dehşet!” kaynak

“#madimak in yıldönümünü Kadıköy de barlar sokaginda kutladılar dün gece.” kaynak

“Kraldan çok kralcılar Kadıköy‘de peydah olmuşlar en son. Barda içki içenleri burda içki içemezsiniz diye bıçaklamışlar. Bin kere yuh!” kaynak

“bugün kadıköy, yarın bütün dünya…” kaynak

Kadıköy‘de olanlar, dini kavramları faşizme alet etmenin sonuçları. Dini faşizmi yayanlar kimler bu ülkede?” kaynak
ve olayı daha da çarpıcı anlatan bir resim. twitter’dan derlenmiş tweetler:

gördüğünüz üzere sosyal medya ya bilinçsiz bir güruhun bilinçsiz hareketinden ibaret, ya da bilinçli ve organize br şekilde karalama kampanyası yapmakta mahir insanların elinde. karar sizin. ama ortada büyük bir çark olduğu da bir gerçek.

Hakkında SMH MAKALE

2 comments

  1. sosyal medyanın ipleri halkın elindedir yani olması gerektiği yerde, bunu haber yapmaya çalışıp komik duruma düşmek ise bu soruyu sorabilecek kadar yazdıkları yerden bihaber insanların davranışıdır.

    ekşi sözlükte bilgilerinde yazarlar hangi dine inandıklarını belirleyen bir ibare yoktur. buna göre yazar alınmamaktadır. iyi incelerseniz görürsünüz ki din’e inanmayanların yanında onu canı gibi savunanlar da bulunmaktadır. tek taraflı haber yapıp komik duruma düşmek ise sosyalmedyahaber.com sitesinde yazıp “sosyal medyanın ipleri kimlerin elinde?” diye sormak kadar komiktir. madem böyle bir düşüncenis var, dönüp arkanıza bakınız iplerinizi kimler tutmaktadır?

  2. Bu soruyu sormaya bile gerek yok.Sadece sosyalmedya değil bütün basın-yayın kuruluşları Açık ve seçik,gayrimüslimlerin, İslam’dan bihaber olmasına rağmen İslama düşman olanların, kendileri her bir pisliği yapan ama kendilerine hiçbirşey yapılmadığı halde çıngar çıkaran, ortalığı velveleye veren ve git gide güç kaybeden, sonu yaklaşan ahmakların elinde. Ama artık bir ucu da Müslümanların elinde gibi görünüyor.Bu kadar çok çırpınmalarının altında da bu yatıyor…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir