https://juragankomik.com
Cumartesi , 13 Nisan 2024

Sosyal Medyanın Pazarlamadaki Etkin Rolü

Kâr bir işletmenin temel amaçlarından biridir. İşletmelerin devamı için istikrarlı bir şekilde kar etmesi gerekir.  Doğru pazarlama stratejileri bu noktada önem kazanmaktadır. Bütün bilimlerde olduğu gibi pazarlama  da günümüz dünyasında değişime ve gelişime uğramaktadır. Doğru pazarlama için etmenlerden biri iyi iletişim, sosyal medyanın günümüzde ki etkisi önemli olur.

Topluma hizmet işletmelerin temel amaçlarından bir diğeridir. Gerçekten bu ana amaç olmasa da günümüzde değer kazanmaya başladığı kabul edilebilir bir gerçek. Bir çok işletmenin sosyal sorumluluk kampanyalarına destek sağlamaya başladıklarını soysal medyadan izlemekteyiz.

 Bir işletme, dönem içinde uyguladığı  pazarlama programının görsellerini Twitter’dan paylaştığını varsayalım. Bu nasıl kâr sağlar? Bilboard,internet site reklamlarının maliyeti yüksek iken Twitter’da bir görsel yayınlamak maliyeti bulunmamakta. Bu kârı arttıran bir etmen. Bununla beraber zaman sınırlamasının olmaması da avantajdır. Kampanya dönemi içerisinde görsel anlamda etkiyi arttırır. Reklam ürünlerin satışını arttıran en önemli etmenlerden biridir. Sonuç olarak kâr artar.

Sosyal sorumluluk kampanyaları,  günümüz dünyasında olmalılar. Biliyoruz ki ekonomik olarak dünyanın bir çok yerinde yaşam sıkıntısı çeken insan var.  Deprem, sel, nükleer santral patlaması nedeniyle yaşamını devam ettiremeyenler var. Deniz ve hava kirliliği dolayısıyla olağan yaşamımızı sürdüremiyor olmamız da var olan duruma iletişim yolu ile çare aramamızı gerektiriyor.

Bir işletmenin deprem hadisesi esnasında yardım kampanyası yapması ve Twitter’da takipçileri ile bu yolla iletişim kuruyor  olması hız açısından büyük kolaylık sağlamaktadır.

Nükleer santrallerin hava kirliliği açısında olumsuz etmen olduğunu biliyoruz. Yanı sıra meydana gelebilecek bazı hadiseler halinde insanların yaşamını sonlandırabilme durumu söz konusudur. Konu ile ilgili olarak sadece topluma hizmet için kurulmuş, kâr amacı gütmeyen, kuruluşların ya da gazete ve dergi yazarlarının toplumun eğitimi konusunda olumlu etkiyi yaptığı bilinen bir gerçektir.

Marka imajı, sosyal medyada iyi müşteri ilişkileri ve sorunlara sunulan çözümler ile daha iyi hale getirilebilir. İnsana verilen değer , işletmenize, size ve topluma olumlu katkı sağlayacaktır.

Sosyal medya ile ürünlerde dönemsel olarak yapılan indirimler anında haber verilebiliyor. Kısa süre içinde kârınızı arttırabilirsiniz.

Dağıtım kanalı kurye olan e-ticaret işletmeleri içinde sosyal medya gerekli. Bir bütünün parçaları olarak düşünebiliriz.

Hedeflenen pazarın tespitinde çeşitli analiz yöntemleri kullanılmaktadır. Örneğin Twitter’da takipçilerinizin analizini yaparak hedef kitlenize ait bilgiler bulabilirsiniz.

Hedef kitleniz işletmenizin kâr elde etmesini sağlar. Sosyal medya ile hedef kitlenize ulaştığınızda ve sosyal medyada bu esnada yaptığınız çalışmalarla topluma hizmet etmiş olacaksınız.

Hakkında Gülden Üşümüş

ocolate,deliciousfoods,trekking,picnic,#sales,newspapers,cinema, vegetables,fruits,#internet,#socialmediamarketing,#biology, #socialmediaspecialist,#smuzman...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir