Pazartesi , 8 Ağustos 2022

Sosyal Medyanın Şirketlere ve Partilere Etkisi

Bugün sizlerle varlığı bir süredir bilinen ama etkisi henüz yeni yeni anlaşılan bir sektörden bahsedeceğim.

Malum internet ile bilginin tüm dünya üzerinde yayılma hızı gün geçtikçe artıyor. İşte, bu olanağı etkin biçimde kullanan bir sektör oluştu. Adına da “sosyal medya” denildi. Yazılı ve görsel medyadan sonra hayatımıza giren “sosyal medya” diğer ikisine göre daha hızlı ve yoğun şekilde bilgi ve haber üretiyor. Bu avantajından dolayı özellikle şirketler ve siyasi partiler dünyasında markalaşma, tanıtımlar, geniş kitlelere bilgileri hızlı, interaktif ve çok içerikli olarak ulaştırma eyleminde önemli rol oynuyor.

Şirketlere etkisi…

Sektör, Batı dünyasında başta şirketler olmak üzere her alanda etkin biçimde kullanılıyor. Bizdeyse yeni yeni şirketlere ve marka oluşumlarına hitap ediyor.

Elbette siyasetten önce sosyal medyanın gücü şirketler dünyasındaki başarıda görülüyor. Sosyal medya, sanal ortamda bireylerin bilgi toplayıcısı olmaktan çıkıp bilgi üreten ve paylaşan birer yayın organına dönüşmesini sağlamış durumda. Medya ağları, “Facebook”, “Skype”, “MySpace”, “Twitter”, “Linkedin” gibi bilgi paylaşım siteleri, kullanıcılara birçok işlemi interaktif yapma fırsatı sundu. Milli Prodüktivite Merkezi uzmanlarının yaptığı araştırma da bunu gösteriyor. Çalışmaya göre Sosyal medyanın teknoloji avantajı, geniş kapsamlı ileti alışverişi, masrafsız olması ve esneklik olanağı diğer medyaya fark atmasını sağlıyor. En önemlisi de ulaşılan kişi sayısı oluyor. Çalışmada Aralık 2009 itibarıyla 206,9 milyon ziyaretçi ile Facebook’un bir numaralı küresel sosyal ağ medyası olduğu ve küresel medya kullanıcılarının %67’sinin bu siteyi ziyaret ettikleri yer aldı.

Obama başarısı…

Sosyal medya, bizde politika sahasında pek keşfedilmiş değil. Bu konuda ilk olarak AK Parti’nin 12 Eylül 2010’da yapılan referandumda dar kapsamlı sosyal medya çalışması kullandığı biliniyor. Politikada sosyal medyayı ilk kullanan ve büyük bir başarı sağlayan liderse Obama oldu. ABD başkanlık seçimlerinde sosyal medyayı devreye alan Barack Obama, başarısının yüzde 50’sini bu sayede elde etti. Ayrıca, seçim kampanyası boyunca 1,5 milyon bağışçıdan 200 milyon dolar para topladı, sosyal medya aracılığıyla milyonlarca katılımcıya ulaştı.

Bu başarıdan sonra bizim siyasi partilerimizde de artık yeni siyaset düzeni anlayışıyla sosyal medyanın kullanımı gündeme giriyor. Çalışmalar bunu gösteriyor. Yakın gelecekte ve belki de 12 Haziran seçimlerinde sosyal medya tanıtımları halkla kucaklaşacak. Siyaset artık meydandan çıkıyor. Sosyal medya ağlarında buluşuyor. Meydanların artık bayrakla donatılması, miting yapılması, duvarlara afiş yapıştırma tarihe karışacak. Eskiden siyasetçiler konuşur, halk dinlerdi. İletişim teknolojilerinin şekillendirdiği günümüzde artık halk da söz hakkı istiyor. Bloglar, Twitter ve Facebook sayesinde yazıyor, içini döküyor, yorum yapıyor, itiraz ediyor, tartışıyor. Onaylıyor ya da desteklemediğini blogunda, Facebook ya da Twitter sayfasında tüm cesaretiyle yazıyor. Yazmakla da kalmıyor, destekliyorsa kendisine yeni destekçiler arıyor; karşı çıkıyorsa kendi gibi düşünenlerin sayısını artırmak için yoğun çaba harcıyor. Yeni dünya düzeninin ortaya koyduğu sosyal medya sektörü, partilerin, siyasetçilerin, siyasal liderlerin Facebook ve Twitter hesabı açmasını, bloglar kurmasını yarattı. Bu adım olumlu ama yeterli değildir.

Günün sözü: “Dün yaptığınız şey size hâlâ iyi görünüyorsa bugün yeterli değilsiniz demektir.” Earle Wilson

Kaynak: Ömer Faruk GÜNEL

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir