https://juragankomik.com
Cumartesi , 13 Nisan 2024

Sosyal Medyayı Dijital Pazarlamadan İbaret Görmek

Bir dijital pazarlama furyasıdır gidiyor. Dijital pazarlama aşağı, dijital pazarlama yukarı. Geleneksel pazarlama deneyiminin gelişen dijital ortamlara taşınması elbette kaçınılmaz bir gerçek. Fakat koskoca sosyal medyayı dijital pazarlamaya sıkıştırmak, böyle tanımlamak şüphesiz ki çok yanlış olacaktır. Hal böyleyken bir de kalkıp  dijital pazarlamayı bir satış yöntemi olarak görmek tamamen abesle iştigaldir. Dijital pazarlama neticeleri sayesinde satış artışı sağlayan uzun soluklu bir iletişim sürecidir. Bugün baktığımızda neresinden tutarsak elde kalacak bir yapı gözümüze çarpıyor. Anlayacağınız yaşananları ancak  ”hem dersini bilmiyor hem de şişman herkesten” dizesi eşliğinde açıklayabiliriz.

Açık söylemek gerekirse  “sosyal medya” kavramının kendisi henüz yeni anlaşılmaya başlanmış bir kavram. Toplulukları yönetmek, yönlendirmek öyle söylendiği gibi,  göründüğü gibi gerçekten kolay değil.  Markanın algısını tüketicinin gözünde bir anda sıfıra indirmek mümkündür. Ki bunun örneklerini çok da uzaklarda değil yakın zamanlarda birçok marka yaşadı. Pazarlama, reklamcılık, markalama gibi kavramlar her twitter, facebook kullanıcısının bileceği yapacağı işler değil. Böyle olmasına rağmen bu işler oldukça zor olmasına rağmen sosyal medya denilince dijital pazarlama  ağızlara pelesenk oldu gitti. Dijital pazarlama, reklam yap,  like yapsınlarla  olacak iş değildir. Aslına bakıldığında yazı sosyal medyayı dijital pazarlamadan ibaret görmeme gerekliliği üzerine olacaktı fakat yazarken aslında dijital pazarlama konusunda da sıfır olduğumuzu vurgulamamımın şart olduğunu düşündüm.

Sosyal medya eğitimine değinecek olursak dijital pazarlama sosyal medyanın sadece önemli kollarından birisidir. Eşittir sosyal medya değildir ve olamaz. Sosyal medya kavramını dar kalıpların içine hapsedemezsiniz. İçine aklınıza gelebilecek her şey girer.

Sosyal medya ve siyaset

Sosyal medya ve sağlık sektörü

Sosyal medya ve sanat

Sosyal medya ve afet yönetimi

sosyal medya ve psikoloji vs vs kısaca hayatın içerisinde insana dair ne varsa sosyal medyanın içeriğinde kendisine yer bulur.  Fakat sanki bilinçli bir hareket içindeymişcesine şu aralar herkesin dilinde dijital pazarlama oluşu ve onun da ağır, aksak yanlış yöntemlerle yapılıyor oluşu sosyal medyaya bakışı da köreltiyor. Yapılanlar bazı odaklar tarafından bilinçli bir şekilde bir nevi sosyal medyanın içini boşaltma çabası mı? diye düşündürmüyor değil… Zira sosyal medyanın gücünü sadece onun bir kolu olan dijital pazarlamaya çevirenler iş bilmez, sadece maddi açıdan sosyal medyada köşeyi dönme çabası olan ajansların elinde markalar  rezil olunca bakın sosyal medya koca bir balonmuş denilecek. Buna adım gibi eminim.  Bu durumda Sosyal medya kavramı markaların, kurumların  dahası toplumun gündeminden, hayatından izole olup sadece maç muhabbetlerinin çok afedersiniz kadın kız muhabbetlerinin döndüğü sığ bir alan olarak (kısmen değil tamamen)  yoluna devam edecek ve bazıları da derin bir nefes alacak kanaatindeyim.  O yüzden dikkatli olunmalı. Tam da burada  sosyal medyayı bilinçli bir şekilde kullanan, dahası  kullanmak isteyen kullanıcılara, içerik üreticilerine büyük iş düşüyor…

 

 

Hakkında Yılmaz Atasoy

Uzun zamandır sosyal medya haberlerini takip ediyorum. Sosyal medya danışmanlığı veriyor ve aynı zamanda makaleler yazıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir