Perşembe , 26 Mayıs 2022

SSD’ler ne kadar kullanım ömrüne sahipler?

Günümüz depolama birimleri ne kadar güvenilir?

Bilgisayarlarda sürekli olarak aktif çalışmakta olan SSD‘ler ne kadar güvenli? Kullanım ömürleri ne kadar? Bu yazımızda bu soruları sizler için yapılmış testler sonucunda yansıtacağız. Bildiğiniz gibi SSD’ler yavaş yavaş hayatımıza yerleşmekte olan bilgisayar donanımlarından bir tanesi oldu. HDD’ye kıyasla daha az güvenilir olduğu söylenen SSD’ler aslında o kadar da kötü değil.

Çoğu kişi SSD’nin hızlı fakat kullanım ömrünün az olduğunu bilmekte, iddia etmekte. Yapılan testler sonucunda (tabi ki bu testler kaliteli markaların SSD’lerinde yapılmış; Kingston, Samsung, Intel gibi… ) standart bir bilgisayar kullanıcısının bilgisayarındaki SSD hasar almadığı taktirde (düşer, veya darbe alır vb…) 10 asır, diğer bir değişle 1000 yıl kadar kullanım ömrü olduğu sonucuna ulaşılmış durumda.

Testin nasıl yapıldığını düşünüyorsanız, sürekli olarak veri yazıp silinerek toplamda 2 petabyte (2048 TB) veriye kadar kullanım imkanı olduğu sonucuna ulaşılmış ki standart bir kullanıcının bu denli boyutlarda veri kullanması mümkün değil diyebiliriz. Bu rakamlara kısa sürede ulaşmak için çeşitli yazılımlar kullanılmış…

Hakkında Mert Usluer

Sosyal medya, teknoloji ve bir çok konuda yazar. "sosyalmedyahaber.com"

One comment

  1. dayanıklılık sürelerin hakkında yorum yapamam ama çok hızlı oldukları konusunda herkes hem fikir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir