Perşembe , 30 Haziran 2022

Sivil Toplum Kuruluşları Twitter’ı Sevdi

Twitter; artık sivil toplumun da kampanyalarını duyurmalarını ve seslerini daha geniş kitlelere aktarmalarını sağlayan muhteşem bir platform. Türkiye’nin önde gelen STK’ları, yüzbinlerce takipçileriyle sosyal medyada toplumun her kesimine sesleniyor.

Eğer siz de bir STK iseniz ve bir Twitter hesabınız yoksa hemen Twitter’ın kurumlara yaptığı katkılara bir göz gezdirip 10. yıl onuruna başlamaktan geri kalmayın! Geç olsun güç olmasın!

LÖSEV @losev1998)

Lösemili Çocuklar Vakfı, Aralık 2009’dan beri Twitter üyesi ve Türkiye’deki en aktif kullanıcılar arasında. Günde en az iki paylaşım yapan LÖSEV, kampanyalarından gönüllülerle yaptıkları çalışmalara anketlerden iş ilanlarına kadar her alanda Twitter’a başvuruyor. Twitter’ın kendileri için ne anlama geldiğini bir de 500 bin takipçisi olan LÖSEV’den dinleyelim:

“Twitter üzerindeki sosyal medya hesabımızdan, her zaman LÖSEV’in yanında olan takipçilerimizden destekleyici ve motive edici mesajlar almaktayız. Zaman zaman gelen eleştiri ve önerileri kurumumuzun gelişmesi için bir fırsat olarak görüyor, değerlendiriyoruz. Anketler ise bilgilenme ve bilinçlendirmede fayda sağlıyor.

Twitter sayesinde kampanyalarımızı yüzbinlerce takipçimize aynı anda ve onların etkileşimleriyle milyonlara en ince ayrıntısına kadar ulaştırabilmenin mutluluğunu yaşıyoruz. İyi anlaşılan her bir twit sayesinde kampanyamız hızlı bir şekilde yayılıyor, etkili geri dönüşler sağlanabiliyor.

Gönüllülerimiz ve bağışçılarımızla her an her yerde temas kurmamızı sağlayan Twitter’a sivil toplum iletişimlerine sağladığı katkıdan dolayı teşekkür ediyoruz. İyi ki varsın Twitter. 10. Doğumgünün kutlu olsun.”

Capture.JPG

AKUT @AKUT_Dernegi

Türkiye’de arama kurtarma denince ilk akla gelen dernek AKUT oluyor. Twitter’da 500 bine yaklaşan takipçileriyle büyük bir etkileşimde olan dernek, Twitter üzerinden ihbarlar dahi aldıklarını vurguluyor. İşte AKUT ekibinin Twitter ile ilgili görüşleri:

“Türkiye’nin farklı noktalarında yer alan 36 ekibimizin gerçekleştirdiği her operasyon ve sonucu, kısa sürede Twitter hesabımızdan duyurulmakta. Twitter’dan hem gerçekleşen operasyonlar ile ilgili teşekkür ve destek mesajları hem de özellikle ulusal çapta ses getiren operasyonlarda ihbar mesajları almaktayız.

Twitter gerçek zamanlı olma özelliği ile bizim en önem verdiğimiz sosyal mecraların başında geliyor. 6 yıldır aktif olarak kullandığımız, onlarca operasyon çağrısı, binlerce teşekkür mesajı aldığımız ve hatta Van depreminde gelen ihbar üzerine bir can kurtardığımız Twitter’ı yeni özelliklerine de adapte olarak daha yetkin bir şekilde kullanmaya devam edeceğimize emin olabilirsiniz.”

Capture.JPG

CHANGE.ORG @ChangeTR

Dünyanın en önde gelen uluslararası imza kampanya platformlarından olan Change.org, Twitter’daki Türkiye profiyle de oldukça etkin projelere imza atıyor. 67 binden fazla takipçiye sahip olan platform, hastalıklardan sosyal yardımlara kadın haklarından çevreye kadar birçok alanda farklı kampanyalarını Twitter hesabı üzerinden duyuruyor. Peki Change.org Twitter için ne mi diyor? Hep birlikte okuyalım:

“Başlatılan kampanyaların kitlelere yayılma etkisini en yakından takip ettiğimiz yer Twitter hesabımız. Birçok kampanyacı ve kampanyaları desteklemek isteyen ünlü isim, kanaat önderinin bize ulaşmak için kullandığı etkin bir araç.

Twitter, Change.org’da kampanya başlatan bireyler için vazgeçilmez bir kampanya aracına dönüştü. Change.org’da başlatılan kampanyalarla Twitter’daki trending topic’lerin de çok paralel ilerlediğini söylemek yanlış olmaz.

10 yaşında dünyayı, demokrasi ve ifade özgürlüğü kavramlarını, bireylerin gündelik hayatını bu kadar değiştirmek her markaya nasip olmaz. Sadece iletişim kurmanın ötesinde önemli bir haber aracına da dönüştü artık Twitter, bu müthiş bir şey! Change.org Türkiye olarak iyi ki doğmuşsun diyor ve önümüzdeki yaşlarında neler yapacağını heyecanla bekliyoruz.”

vvvv.JPG

TOCEV – @TOCEV

Tuvana Okuma İstekli Çocuk Vakfı, özellikle çocukların eğitim ve öğretimine odaklı bir sivil toplum kuruluşu. Twitter üzerinde özel olarak düzenledikleri #ToçevleKoşuyorumbenzeri kampanyaları duyurmakla kalmayıp özel eğitimlerinin de duyurularını yapıyor. Twitter’ın kendileri için anlamını ise şöyle anlatıyorlar:“Projelerimize destek olmak isteyen kişi ya da kurumlar; devam eden projelerimizin okullarında da uygulanmasını isteyen öğretmenler Twitter üzerinden bize ulaşıyor. Vakfımıza yeni bağışçı kazandırmak ve kaynak sağlamak adına, yüz yüze ulaşamayacağımız çok sayıda insanla iletişime geçebiliyoruz.”

tooo.JPG

STGM DERNEGİ – @stgmdernegi

Ankara merkezli sivil toplum kuruluşu olan (Sivil Toplum Geliştirme Merkezi); kadın haklarından AB mevzuatlarına kadar birçok konuda çalışan sivil toplum örgütlerine destek veriyor; aktif bilgilendirmeler yapıyor. Peki dernek olarak 11 bini aşan takipçiye sahip STGM Twitter hesaplarının kendilerine ne fayda sağlıyor? Yanıtları aşağıda:

“Twitter üzerinden duyuruları, etkinlikleri ve yayınları geniş bir kitleye ulaştırmaya çalışıyoruz. Diyalog sürdürmeyi hedeflediğimizde doğrudan görüş alabiliyoruz. Sivil toplum örgütlerinin çok fazla destek ihtiyacı olduğunu Twitter’daki geri bildirimlerden anlıyoruz. Tüm hak temelli sivil toplum örgütlerinin kampanyalarını duyurmaya çalışıyoruz. Bununla birlikte 2012’de yeni anayasa yazım sürecinden yürüttüğümüz “Bizsiz Anayasa Olmaz Kampanyası” sosyal mecralarda yaygınlaşmış, hem geri bildirimler, hem de karar alıcılara erişim anlamında kampanyaya ivme kazandırmıştı.

Umarız sivil toplum örgütlerinin seslerini, kampanyalarını duyurması için farklı imkanlarla dolu nice 10 seneler olur.”

lllll.JPG

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir