Pazartesi , 30 Ocak 2023

Suriye Yönetimi İnterneti Tamamen Kesti

Devletin güvenlik güçleriyle muhalif kesimler arasında kanlı mücadelenin sürdüğü Suriye’de sertlik tutumunu sürdüren yönetim, muhalif örgütlenmeyi durdurma amacıyla internete erişimi dünden beri engelliyor.

İnternet takip ve ölçüm firmalarından Renesys’in verdiği bilgiler, Suriye’deki erişim ağlarındaki trafiğin dün akşam saatlerinden itibaren üçte iki oranında düştüğü yönünde. Firma blogunda, yarım saatlik bir süre içinde ülkedeki 59 şebekeden 40′ının durduğu belirtildi.

Mobil iletişim şebekelerinin de ‘karartma’dan nasbini aldığını aktaran The Wall Street Journal gazetesi, Petrol Bakanlığı gibi devlet kurumlarının web sitelerine erişimin açık olduğunu belirtti.

Suriye’de Facebook, Twitter, YouTube gibi büyük paylaşım ağlarına erişim iki aya yakın süredir zaten mümkün değildi. Ancak ülkede ilk kez bu kadar geniş kapsamlı bir ‘karartma’ yaşanıyor.

Erişim yasağı, ülkede Beşar Esad yönetimine karşı protestoların yoğunlaştığı ve güvenlik güçlerinin protestoculara ateş açarak 34 kişinin ölümüne yol açtığı gösterilerden hemen sonra geldi.

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir