Perşembe , 30 Haziran 2022

Tavsiye Ediyoruz: 2013’ün En İyi Uygulaması Duolingo Artık Türkçe

Ücretsiz dil öğrenme platformu Duolingo, Türkiye’de hizmet vermeye başladı. Türkçe konuşan kullanıcılar, İngilizce’yi %100 ücretsiz olarak www.duolingo.com üzerinden ya da Iphone ve Android platformlarındaki uygulamalarla öğrenebilecekler.

Dünya çapındaki 20 milyon kullanıcısıyla internetten dil öğrenmenin en popüler yöntemi olan Duolingo, Google Play ve iTunes’un bir numaralı eğitim uygulaması seçildi. Geçtiğimiz ay, Duolingo Apple tarafından Yılın En İyi Iphone Uygulaması veGoogle tarafından 2013’ün “En İyilerin En İyisi” Android Uygulaması olarak gösterildi.

Duolingo’nun hizmetlerini yaygınlaştırmak üzere seçtiği öncelikli dillerden biri de Türkçe oldu. Duolingo’nun kurucu ortağı ve CEO’su Luis von Ahn Türkiye’yi, “Gelişen teknoloji seviyesi ve kullanıcı potansiyeliyle üzerinde yoğunlaşabilece[kleri] mükemmel bir bölge” olarak tanımlıyor.

Eğlenceli ve verimli

Duolingo’daki dil kursları, kullanıcıların tıpkı bir oyunda olduğu gibi puan kazanabildikleri, can kaybedebildikleri ve yeni seviyelere ulaşabildikleri biçimde tasarlandı. Luis von Ahn, insanların Duolingo’yu neden kullandıkları sorusuna verdikleri en yaygın cevabın, “Duolingo’nun eğlenceli olduğu ve zamanlarını oyun oynarken boşuna harcıyor olmak yerine bir dil öğrenmeyi tercih ettikleri” olduğunu belirtti.

Duolingo kurslarının bir üniversite sömestrinden daha verimli olduğu bilimsel olarak kanıtlandı.
New York Şehir Üniversitesi ve Güney Karolina Üniversitesi profesörleri tarafından yapılan bağımsız bir araştırmada Duolingo’yu 34 saat boyunca kullanan öğrencilerin bir üniversite sömestrine eşit miktarda dil öğrenebildikleri sonucuna ulaşıldı.

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

One comment

  1. Ne yallan soyluyeyim zorda olsa ine cika yana yene butn asamalari gectim herkese tavsiye ederim biraz kafanizda kelime fiil su bu kaldiysa bu progromda onlari bayagi iyi bir sekilde kullanabiliyorsunuz yani en kotu karsinizdaki bir yabanciya derdinizi anlatacak kadar bir seviye olusuyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir