https://juragankomik.com
Cumartesi , 13 Temmuz 2024

Teknoloji bağımlılığı çağın hastalığı

Bağımlılıklarla mücadele alanını genişleten Türkiye Yeşilay Cemiyeti, teknoloji bağımlılığı konusunda çalışmalarına devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde İnternet Bağımlılığı ile mücadele kapsamında Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanlığı (BTK) ile protokol imzalayan Yeşilay, 26-27 Ekim tarihleri arasında gerçekleşen II. Uluslararası Teknoloji Bağımlılığı Kongresine katıldı. Yeşilay Genel Başkanı Prof. Dr. M. İhsan Karaman “Teknoloji Bağımlılığının Tedavisi” konferansının oturum başkanlığını yaptı.
Son yıllarda gelişen iletişim teknolojileri ve buna bağlı olarak artan teknoloji bağımlılığı gelişmiş pek çok ülkeyi bu konuda somut adımlar atmaya itiyor. Çağımızın hastalığı olarak kabul edilen ve tüm dünyada yaygın olarak görülen “teknoloji bağımlılığı” ile ilgili farkındalık yaratmak, çözümler bulmak ve önleyici tedbirler almak amacıyla düzenlenen II. Uluslararası Teknoloji Bağımlılığı Kongresi, 26-27 Ekim tarihlerinde Cevahir Kongre Merkezi’nde gerçekleşiyor.
Yeşilay Başkanı Karaman, her tür bağımlılığın toplumun enerjisini tükettiğini ifade ederek özellikle genç nüfusu üretimden alıkoyan teknoloji bağımlılığının çağın hastalığı olduğunun altını çizdi. Kongre kapsamında “Teknoloji Bağımlılığının Tedavisi” oturumunda konuşan Karaman; “Teknoloji bağımlılığı, günlük hayatımızda bir sigara ya da alkol bağımlılığı kadar ilgimizi çekmeyen, adeta günlük hayatın bir parçası olarak kabul edip kanıksadığımız bir bağımlılık türü. Önceleri televizyonlardan şikâyetçi olup, birbirimizin yüzünü göremez olduk derken o günleri arar hale geldik. Bu nedenle içinde bulunduğumuz, bu yıl ikincisi düzenlenen uluslararası teknoloji bağımlılığı konferansını son derece önemsiyorum” dedi.
Yeşilay, Teknoloji bağımlılığı mücadele çalışmaları kapsamında geçtiğimiz aylarda Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanlığı (BTK) ile bir işbirliği protokolü imzalayarak ilk somut adımı atmış oldu. Protokol ile BTK ve Yeşilay toplumda internet bağımlılığının önlenmesi ve internetin güvenli kullanım bilincinin kazandırılması için projeler üretmeye hazırlanıyor.

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir