Pazar , 3 Temmuz 2022

Teknolojinin iki dev ismi Lenovo ve EMC’den dünya çapında stratejik ortaklık

Teknolojinin iki dev ismi Lenovo ve EMC, stratejik
bir ortaklığa imza attı. Bu işbirliği kapsamında firmalar, ortak ürün ve
teknoloji geliştirirken, kuracakları yeni şirket ile gelişmekte olan pazarlar
da dahil olmak üzere tüm pazarlarda KOBİ’lere özel çözümler sağlayacak.
Dünyanın en büyük ikinci PC üreticisi Lenovo, yine dünyanın sunucu ve bulut bilişim lideri EMC ile 2012’nin en büyük işbirliğine imza attı. Bu yeni ortaklık kapsamında iki şirket, ürün geliştirme becerilerini sunucu ve depolama pazarında da kanıtlayacak. Aynı zamanda bu ortaklık, Lenovo ve EMC’nin bulut bilişimi ve depolama dünyasındaki inovasyon ve Ar-Ge çalışmalarının da hızlanmasını sağlayacak.

SUNUCU TEKNOLOJİLERİ GELİŞTİRİLECEK
İşbirliği kapsamında yüksek teknolojide ürünler ve çözümler üretilmesi hedefleniyor. İlk olarak endüstri segmentinde, Lenovo’nun kabiliyetine ivme katacak ve onu genişletecek bir sunucu teknolojisi geliştirilmesi planlanıyor. Bu sunucular, Lenovo tarafından ve seçilen EMC depolama sistemlerine bağlı olarak zaman içerisinde pazara sunulacak.

Ortaklıkla birlikte atılacak adımlar bununla sınırlı değil. İşbirliği kapsamında Lenovo’nun EMC’nin endüstriye yön veren ağ depolama çözümlerini, önce Çin’de, ardından sunucu pazarındaki trendlere paralel olarak diğer küresel pazarlarda satışa çıkarması hedefleniyor.

Ortaklık kapsamında ayrıca, Lenovo ve EMC’nin hissedar olduğu yeni bir şirket kurulması hedefleniyor. Özellikle KOBİ’lere ürün ve hizmet sunacak bu girişimin adı henüz belli değil.
 
“PC-PLUS STRATEJİMİZİN DEVAMLILIĞI SAĞLANACAK”
Lenovo CEO’su Yuanqing Yang imzalanan bu işbirliğiyle ilgili olarak, “Pazar lideri EMC ile yaptığımız bu ortaklık çalışmalarımızı olumlu etkileyecek. Bu ortaklık, PC-plus olarak adlandırdığımız dönemde lider olma yönünde attığımız önemli bir adım” diye konuştu. Yang sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Bu iş ortaklığı, PC pazarındaki liderliğimizin sunucu ve depolama alanlarına da yansımasını sağlayacak. Uzun dönemde EMC’nin PC plus stratejimiz için mükemmel bir ortak olduğunu düşünüyoruz.”

“ÇİN’DE LENOVO İLE AKTİF OLACAĞIZ”
EMC CEO’su Joe Tucci ise ortaklıkla ilgili şöyle konuştu: “Lenovo’yla ilişkimiz EMC’nin en çok önemsediği pazarların başında gelen Çin’deki varlığını geliştirmesini sağlayacak. Aynı şekilde bu başarıyı dünyanın diğer bölgelerine de Lenovo’yla birlikte taşımayı hedefliyoruz. Lenovo’nun PC teknolojilerindeki liderliği ve uzmanlığı bizim için önem taşıyor. Aynı zamanda markanın farklı pazar segmentlerine uygun olarak sergilediği satış ve pazarlama yeteneği de EMC açısından önemli. Birleştirdiğimiz enerjilerimizi, endüstriye yön veren depolama ve sunucu çözümlerimizin daha geniş müşteri kitlelerine ulaştırmak için kullanacağız. Bu nedenle Lenovo ile ortaklığımız bizi heyecanlandırıyor.”
 
ÇOĞUNLUK HİSSE LENOVO’NUN
Bu iş ortaklığına EMC, ürün ve aktif mal varlığıyla katkı sağlarken, Lenovo da sürece mali katkı sağlayacak. Ortaklıkta Lenovo çoğunluk hissenin de sahibi olacak. Bağımsız operasyonlardan iş ortaklığına geçiş sürecinde, müşterilerin mağdur olmaması için, hizmet sunumu, ürün dağıtımı ve garanti süreçlerinde hiçbir kesinti yaşanmayacak. İş ortaklığının, kanuni uygulamaların tamamlanmasının ardından, 2012 yılının sonunda aktif olması bekleniyor.

Lenovo Hakkında:
Lenovo, 160’tan fazla ülkede müşterilere hizmet veren, 21.6 milyar ABD dolarlık bir kişisel teknoloji şirketidir. Dünyanın en büyük 2’inci PC üreticisi ve Fortune Global 500 listesine giren Lenovo, dünyada en çok satan dört PC üreticisi içinde en hızlı büyüyendir. Çin’de 1997’den beri en büyük PC üreticisi olan Lenovo, Çin’de satılan yaklaşık her üç kişisel bilgisayardan birini sağlamaktadır. Olağanüstü bir mühendislik harikası olarak tasarlanan PC’ler ve mobil internet cihazları üretmeye adanmış olan Lenovo’nun iş anlayışı ürün yenileme, çok verimli bir global tedarik zinciri ve güçlü stratejik işletmeyi temel alır. Lenovo Group’un IBM Kişisel Bilgisayar Bölümü’nü satın almasıyla kurulan şirket güvenilir, yüksek kaliteli, güvenli ve kullanımı kolay teknoloji ürünleri ve hizmetleri geliştirir, üretir ve pazarlar. Ürün grupları arasında efsanevi Think marka ticari PC’ler ve Idea marka tüketici PC’lerinin yanı sıra sunucular, iş istasyonları ve tablet bilgisayar ve akıllı telefonlar içeren bir mobil internet cihazları ailesi bulunmaktadır. Lenovo, Japonya’daki Yamato laboratuvarı, Çin’de Pekin, Şanghay ve Shenzhen ve ABD’de Raleigh  ve NC’de bulunan başlıca araştırma merkezleriyle küresel deneyimden faydalanmaktadır. Daha fazla bilgi için www.lenovo.com.tr

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir