Cumartesi , 24 Eylül 2022

Teknosa yılın ilk yarısı büyüme rakamları açıklandı

TEKNOSA YILIN İLK YARISINDA YÜZDE %29 BÜYÜYEREK 1 MİLYAR TL CİROYA ULAŞTI. 
 
 
Türkiye’nin teknoloji perakendeciliği ‘yıldız’ büyümesini sürdürüyor. 2009 krizi sonrası hızlı bir toparlanma sürecine giren ve 2011 yılını rekor büyümeyle tamamlayan tüketici elektroniği ürünleri pazarı, açıklanan GfK verilerine göre bu yılın ilk beş ayında da yüzde 16’lık bir büyüme gerçekleştirdi.
 
Türkiye’nin lider teknoloji perakendecisi Teknosa da yılın ilk yarısında 29 mağaza açarak 278 mağazaya, cirosunu geçen yılın aynı dönemine oranla %29 artırarak 1 milyar TL’ye ulaştı.  Denetlenmiş finansal sonuçlara göre aynı dönemde faaliyet karı %26 artışla  42 milyon TL’ye, net kar ise %14 artışla 20 Milyon TL’ye ulaştı.
 
“Konsolidasyon kaçınılmaz”
 
Sabancı Holding Perakende ve Sigorta Grup Başkanı Haluk Dinçer, “Türkiye’nin 2012 yılı ilk yarısında perakende sektöründe büyüme hızında bir miktar yavaşlama gözlemliyoruz. Hükümetin yumuşak iniş politikası başarıyla uygulanıyor. Bu ortamda rekabet gücü olan şirketler diğerlerinden ayrışıyor.” dedi. Teknosa’nın halka açıldığı bu dönemde yatırımcılarının güvenine layık bir performans sergilediğini belirten Dinçer, “Başta genel müdürümüz Mehmet Nane olmak üzere tüm çalışma arkadaşlarımı kutluyorum. Sabancı olarak sektörün geleceğine ve Teknosa’nın rekabet gücüne inancımız tam. Sektör yıllardır toplamda zarar ediyor. Artık yolun sonuna geldik. Önümüzdeki aylardakonsolidasyon kaçınılmaz. Biz de proaktif davranacağız ” diye ekledi.
 
Tüketici elektroniği sektöründeki olumlu büyümeye paralel olarak Teknosa’nın da büyümesini ve liderliğini sürdürdüğünü belirten Teknosa Genel Müdürü Mehmet T. Nane de büyümenin 2012 yılının ikinci yarısında da devam edeceğini öngördü. Yılın yine çift haneli büyümelerle kapatılacağını söyleyen Mehmet Nane, “Pazardaki büyümenin 3. çeyrek itibarıyla daha da artarak devam etmesini bekliyoruz. Özellikle teknolojinin hızlı gelişimi ve yeni ürünlerin hayatımıza girmesi ile Türkiye’de pazarın 2012 yılında da dünya ortalamasının üzerinde büyümeye devam edeceğini tahmin ediyoruz” dedi. Yıl sonu beklentilerinin mağaza sayısında 300, net satışlarda 2.050 milyon TL- 2.150 milyon TL aralığında, net karda ise 40 milyon TL – 44 milyon TL aralığında olduğunu açıklayan Nane, “Teknosa olarak yeni mağaza açmaya ve sektörden hızlı büyümeye devam edeceğiz ” diye ekledi.
 
Teknosa’nın 2012 yılına yüzde 20’nin üzerinde ciro artışı ve 30 bin metrekare yeni satış alanı ekleme ve bunun paralelinde de 1000 kişilik istihdam hedefi ile başladığını anımsatan Teknosa Genel Müdürü Mehmet Nane, sektörün ilk altı aylık sonuçlarını değerlendirerek, “Şu an ulaştığımız rakamlarımız da bu hedeflerimizi destekler nitelikte. GfK araştırma verileri de bu olumlu gidişatı desteklemektedir” diye konuştu.

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir