Cuma , 12 Ağustos 2022

Telefon mu yeni icat edildi? Cumhuriyet mi yeni kuruldu?

TTNET'in Mümkünlü Köyü

1. Gün

İstanbul’un en büyük ilçelerinden birine taşındım. İş yerimden İnternet üzerinden TTNET’e limitsiz ve telefon hatsız yalın bir paket için başvuruda bulundum. Başvuruma ertesi gün cep telefonu mesajıyla cevap geldi: “Başvurunuz kabul edilmiştir.” Bu duruma sevindim “Güzel, TTNET işini iyi yapıyor dedim.”

Süper hizmet!

3. Gün

2 gün sonra TTNET telefonla aradı. “Bulunduğunuz bölgede istemiş olduğunuz paketi sağlayamıyoruz.” dediler. Sebebi ise alt yapının uygun olmaması imiş. Başka bir paket seçmemi önerdiler. “İki sokak altımda bu paketi alan komşularım var, ben neden alamıyorum?” soruma tatmin edici bir cevap yerine komünist bir ülkedeymişiz de devlet zorlaması varmış gibi bir cevap aldım yine “Alt yapı hazır değil.” Cevap kesinlikle alt yapıyı hazırlamaya yönelik bir unsur içermediği gibi “sana verilene razı ol” unsurunu apaçık bir şekilde taşıyordu. Sonuçta zorunlu olarak telefon hattı içeren bir paket seçmek durumunda kaldım.

4. Gün

Ertesi günü ise teknisyenler gelip oturduğum binaya hattımı açtılar. Sonraki gün de paket içinde sipariş ettiğim kablosuz modemi teslim ettiler.

İnternet’in sadece adı var
Modem kurulumunu vs. tamamladıktan sonra internete erişemediğimi fark ettim. Tüm yönergelere uydum, üstelik modemin göstergeleri de doğru yanıyordu. ADSL var, İnternet var, Ağ var.. vs. Ama aslında internet yok. Müşteri hattını aradığımda şu cevabı aldım “ADSL hizmetiniz telefonunuz bağlandıktan sonra üç gün içinde başlayacaktır.”

5. Gün

Neyse ki ertesi gün ADSL hizmeti başladı. Fakat bu sefer de sadece TTNET’in hata sayfasına yönlendirildiğimi fark ettim.

6. Gün

Başvuru yapılalı neredeyse hafta oldu, fakat internetten faydalanamıyorum. Yinede her şey kitabına uygun imiş. Kaydedilen başvuru tarihime göre an itibariyle 3. günün içindeyim. Öyle bir haftadır bekleyen bir müşteri değilim.

Müşteri miyiz yoksa yolunacak kaz mı?

 

Avrupa’nın en pahallı internetini kullanan ülkeyiz. İkinci ülke ise bizim yarı fiyatımıza bizim 7 katımız daha hızlı internet hizmeti sunan Polonya.

İnternetimiz pahallı olduğu gibi üstüne üstlük sabit ücreti de var. Sanki ülkemize telefon da internet de daha birkaç ay önce girmiş gibi. Vatandaş olarak da devletimiz bize bu hizmeti daha rahat sağlasın diye özveride bulunuyoruz; sabit ücretler ve pahallı internete “evet” diyoruz.

Sahte TTNET imajına “hayır”!

 

Bir yanda İstanbul’un en seçkin iş merkezlerinin bulunduğu bölgede bile kesintisiz ve sabit hızlı interneti sağlayamayan bir TTNET karşımızda. Diğer yandan reklamlarda Türkiye’nin en iyi hizmetini sağladığını lanse eden TTNET TV reklamları.

Bir yanda falanca özellikli internet paketini bir ilçenin merkezi yerlerinden birinde (Ümraniye / Dudulu)  abonesine satıp sözleşmede yer alan bağlantı hızının çeyreğini bile sağlayamayıp aynı ücreti çatır çatır alan TTNET. Öte yandan bağlantı hızlarına göre farklı farklı paketler sunan ve böylelikle adil olduğunu gösteren TTNET TV reklamları.

Bir yanda broşürlerinde 3 gün içinde internet sağlayacağını söyleyen bir TTNET. Öte yandan neredeyse 1 haftadır bunu sağlayamayan bir TTNET.

Bir yanda reklam ve broşürlerinde Türkiye’de internetsiz ev kalmayacak, sloganını yayan bir TTNET. Öte yanda Abone başına çatır çatır sabit ücret toplayan bir TTNET.

TTNET’in reklamları ve sağladığı hizmet gerçekle masal arasındaki fark kadar belirgin. Türkiye yalandan bir Mümkünlü Köyü değil. TTNET de yalancılarla dolmuş taşmış kadrolara sahip bir kurum değil. Bu TTNET’in yöneticileri her kimseler, ya bu kurumu olduğu gibi göstersinler ya da göründükleri gibi olsunlar.

Türk insanı yolunacak kaz değil, her ne kadar bazı kurum ve kuruluşlar bizlere kaz muamelesi yapsalar da!

Hiç yolulanla yolunmayan bir olur mu?

 

Türkiye’nin internet hızının her geçen gün arttığı ve bu konuda Avrupa ülkelerini yakalamaya başladığımız ifade ediliyor. Oysa çeşitli firmaların yayınladığı veriler tam tersini gösteriyor.

Google tarafından yapılan araştırmalara göre tüm Dünya’nın ortalama internet hızı 2.65 Mbps, ülkemizde ise bu rakam 1.11 Mbps. Yakın komşularımız Bulgaristan, Romanya, Yunanistan dahi Türkiye’de sağlanan hizmetin 2/3 misli hızla hizmet alıyorlar/sağlıyorlar.

Google ve New America Foundation işbirliğiyle yayınlanan M-Labs verileri Türkiye’de Şubat 2011’e ait ortalama internet hızının 1.11 Mbps olduğunu ortaya koyuyor. Verilere göre en hızlı şehrimiz 1,32 Mbps hız ile Ankara. İstanbul 1,15 Mbps hızıyla ikinci sıadayken İzmir 1,06 Mbps hızıyla ülkemizin en hızlı üçüncü şehri oalrak belirlenmiş.

İnternet için ödediğimiz ücrete gelince 1 Mbps için 20$’la Avrupa’nın en pahalısı olmayı başarıyoruz, 1 Mbps için 13$ ödeyen Polonya ise 2. sırayı alıyor. Avrupa’nın 1 Mbps için en az ücret ödeyen ülkesi ise 0.63$ ile İsveç.

İzlanda nüfusunun %97.6’sı internete girerken, Türkiye’de bu oran %45.

1 Mbps için kim kaç lira ödüyor?

Türkiye 1Mbps için 20$

Polonya 7.5 Mbps için 13$

Portekiz 8 Mbps için 10.99$

Kanada 7.6 Mbps 6.50$

Hollanda 9 Mbps için 4.31$

Norveç 7 Mbps için 4.04$

ABD 4.8 Mbps için 3.33$

Finlandiya 22 Mbps 2.77$

Fransa 18 Mbps için 1.64$

İsveç 18 Mbps için 0.63$

Kore 46 Mbps için 0.45$

Japonya 61 Mbps için 0.27$

Kim hangi hızla bağlanıyor?

Türkiye 1.11 Mbps

ABD 4.8 Mbps

Norveç 7 Mbps

Polonya 7.5 Mbps

Kanada 7.6 Mbps

Portekiz 8 Mbps

Hollanda 9 Mbps

Fransa 18 Mbps

İsveç 18 Mbps

Finlandiya 22 Mbps

Kore 46 Mbps

Japonya 61 Mbps

Hakkında kerem

İnternet yayıncısı, Editör, Karikatürist

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir