TeliaSonera, Facebook için 240 milyon Avrupalıya Dev Fiber İnternet Altyapısı Kuracak

TeliaSonera, Facebook için 240 milyon Avrupalıya Dev Fiber İnternet Altyapısı Kuracak

7500 km uzunluğunda olması planlanan fiber ağı, Facebook’un İsveç’in Luleå şehrinde kurduğu yepyeni veri merkezini Avrupa’ya bağlayacak.

TeliaSonera’nın iştiraki olan TeliaSonera International Carrier şirketi, Facebook için tüm Avrupa’yı kapsayan bir fiber
optik internet altyapısı kuracağı ve yöneteceğini duyurdu. Birkaç Terabit/saniye (Tbps) kapasiteli son kuşak fiber optik ağı, Facebook’un Kutup Dairesi yakınında bulunan Luleå şehrinde (İsveç) kurduğu yeni veri merkezi ile Avrupa kentlerindeki internet exchange noktaları arasında bağlantı sağlayacak.

TeliaSonera International Carrier, anlaşma çerçevesinde, Luleå ile Münih arasında 7500 km’ye uzanan fiber ağını kurup 15 yıl süreyle İsveç, Karlstad’daki operasyon merkezinden yönetecek.

Facebook’un yeni fiber ağı, Avrupa’daki 240 milyon aktif Facebook kullanıcısına ilave olarak Ortadoğu ve Afrika’daki kullanıcılarına da hizmet etmek üzere tasarlandı. 
 
TeliaSonera International Carrier Başkanı Erik Hallberg, konuyla ilgili açıklamasında şunları söyledi: “Vizyonumuz toplumda inovasyonun fiber hızla yayılmasını sağlamaktır. Bu nedenle, Facebook altyapısının kritik bir parçasını kurmak ve işletmek üzere seçildiğimiz için büyük mutluluk duyuyoruz.”

Toplam 43 bin kilometreye uzanan, yerkürenin en büyük fiber altyapılarından birini işletme deneyimi ve uzmanlığına sahip TeliaSonera International Carrier; bireylere, şirketlere ve kurumlara kritik iş süreçlerini yürütmelerinde destek
olacak özel network altyapıları ile en gelişmiş iletişim hizmetlerini sunabilecek konumda bulunuyor.

Telia Sonera Hakkında
 
TeliaSonera İskandinavya ve Baltık ülkelerine, Türkiye ve Rusya dahil olmak üzere Avrasya’da gelişmekte olan pazarlara ve İspanya’ya ağ erişimi ve telekom hizmetleri sağlıyor. TeliaSonera son kullanıcılar ve şirketlerin kolayca, en etkili şekilde ve çevre dostu teknolojilerle iletişim kurmalarını sağlıyor. Amacımız faaliyet gösterdiğimiz pazarlarda lider olmak, en iyi müşteri deneyimini sağlamak ve yüksek kaliteli ağ çözümleri ile uygun maliyetli operasyon seçeneklerini sunmaktır. TeliaSonera aynı zamanda Avrupa’nın kendi uluslararası operatör ağına sahip olan lider toptan servis sağlayıcısıdır. 2011 yılında şirketimizin net satışları 104 milyar İsveç Kronu (yaklaşık 15,5 milyar AB Doları), faiz ve vergi öncesi geliri 36,9 milyar İsveç Kronu ve hisse başına kazancı 4,20 İsveç Kronu olarak gerçekleşmiştir. TeliaSonera hisseleri NASDAQ OMX Stockholm ve NASDAQ OMX Helsinki’de halka arz olmuştur. Daha fazla bilgi edinmek için www.teliasonera.com veya www.teliasoneratr.com
adresini ziyaret edebilirsiniz.

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir