Tesla Evlerin Enerji İhtiyacı İçin Batarya Tasarladı

Dünyanın yakından takip ettiği bir konu olan yenilenebilir enerji kaynaklarını siz yakından takip edenlerden değilseniz muhtemelen Tesla’nın yeni ürün tasarımını da kaçırmışsınız demektir. Tesla yenilebilir enerji kelimesi ile sıklıkla bir arada görmeye alıştığımız ve genellikle “Ah şu elektrikli arabalar ne zaman gelecek de benzinden kurtulacağız!” diye iç geçirdiğimiz hayallerimizi belki bir gün gerçeğe çevirebilecek en gelişimci firmalardan biri konumunda yer alıyor. Tesla’nın son ürün tanımında halka arz ettiği yeni basit enerji sistemi Tesla Powerball yani Tesla Enerjitopu, bir evin enerji ihtiyacını karşılamak için geliyor! Bataryalarımızı bugüne kadar sayısız şeyde kullandık. Başta akıllı cihazlarımız, dizüstü bilgisayarlarımız, MP3 Çalarlarımız ve hatta tıraş makinelerimiz. Tesla’nın yeni ürünü ile birlikte ise artık bataryalarımızı ev enerjisinde de kullanabilmek mümkün olacak.

Tesla’nın Powerball ürünü aslında hemen hepimizin yazları komşularımızın evinin üzerinde görüp “Acaba o ne ola ki?” dediğimiz güneş panellerini çok daha kullanışlı hale getiriyor. Yeni üretilen modelin kullanımı yaygın hale gelmeye başladığında güneş enerjisinden yola çıkılarak elde edilen enerji bu bataryalar içerisinde depolanabilecek ve ardından da güneş enerjisinin yetersiz olduğu zamanlarda evde enerji olarak kullanılabilme ihtimalini bizlere sunacak. Böylece güneş enerjisinden çok daha yüksek bir verim ile kullanabilme şansına sahip olacağız.

Bu harika ürün için biçilen değer ise şuanlık kurulum bedeli haricinde 3500 Dolar olarak belirlendi. Sistem internet ile entegreli olarak çalışıyor ve genellikle güneş ışınının yetersiz olduğu zamanlar ile akşam saatlerinde devreye giriyor. Tamamen doğa dostu olarak tanıtılan sistem gerçekten de son derece büyük bir enerji kullanımı anlamına geliyor. 2015 Yılının yaz ayları içerisinde satışına başlanacak olan bu yeni nesil enerji bataryasının 2016 yılı içerisinde ise tamamen yaygın hale gelerek birçok kullanıcı tarafından kullanılacak olması tahmin ediyor.

Gerçekten de anlatıldığı ve halka arz edildiği gibi yüksek performans ile çalışırsa Tesla’nın bu yeni ürünü özellikle ülkemiz içerisinde elektrik faturası ödemekten bıkmış olan insanların belki de biraz faydasına olabilir. Tabii, sistemden faydalanmak için öncelikle bir güneş paneli sistemine sahip olmanız ardından da 3500 Doları ödeyerek Tesla’nın bu ürününe sahip olup montaj işlemini gerçekleştirmeniz gerekiyor. Yani ülkemize geldiği zamanlarda Tesla’nın bu teknolojisinden faydalanmanın bedeli ortalama olarak bir aileye nereden baksak 10.000 TL gibi bir rakama patlayacak gibi görünüyor. Yani, dünyanın sevindiği bu teknolojiden öyle görünüyor ki ülkemizde yine yalnızca çok sayılı insan faydalanabilecek.

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir