Perşembe , 2 Şubat 2023

ThankYou Rewards Platformu Nedir?

ThankYou Rewards, CitiBank hizmetlerinden yararlanılması sonucunda kazanılan ödül puan sistemidir. ThankYou Rewards puanları aşağıdaki yöntemlerle elde edilebilir:

  • ThankYou Rewards uyumlu kredi kartlarıyla alışveriş yaparak,
  • CitiBank’a Kayıtlı müşteri çek hesabının olması ve buna bağlı banka ürün ve hizmetlerden faydalanarak,
  • Sahibi olunduğu takdirde CitiBank’a Kayıtlı iş (business) çek hesabının olması ve buna bağlı banka ürün ve hizmetlerinden faydalanarak,
  • ThankYou Bonus Center da 600 den fazla online mağazadan CitiBank kredi kartlarıyla alışveriş yaparak,
  • Uygun iş giderlerinde Citi Corporate Travel & Entertainment Card’ı kullanarak,
  • Yılda 100,000 den fazla olmamak şartıyla 25$ karşılığında 1,000 puan satın alarak.

 

Ayrıca çeşitli ThankYou Rewards promosyonları ile ekstra puanlar kazanılabilmektedir. Örneğin 7 veya daha fazla Citi hesabına sahip müşteriler ayda 1,000 puan kazanabilmektedir.

Ödüllendirme sistemleri, kullanılan hizmete göre değişiklik göstermektedir. Genel olarak kredi kartıyla yapılan 1$’lık harcamanın karşılığı 1 puan, ThankYou online bonus mağazasından yapılan 1$ lık alışverişin karşılığı olarak 4 puan verilmektedir. Debit kartın alışverişte kullanılması halinde ise 2$ karşılığında 1 puan verilmektedir. Farklı promosyonlar da söz konusudur. Örneğin CitiForward kartıyla yapılan restoran ve kitap-müzik alışverişlerinde 1$ lık alışverişten 5 puan kazanılmaktadır.

 

Bu platformun kullanılabilmesi için online hesap oluşturulur ve kullanılan hizmet ve ürünler hesaba kaydedilir. Böylece puanlar kartta değil hesapta toplanmakta ve farklı kartlardan kazanılan puanlar ortak bir hesapta biriktirebilmektedir. Ayrıca puanlar kart olmadan da kullanılabilmektedir. Bu platforma kayıt olunmasıyla 100 puan hesaba yüklenmektedir. Puanların kullanılabilir olması için yılda en az bir kere puan kazanılması veya kazanılan puanların kullanılmış olması gerekmektedir.

 

Kazanılan puanlar farklı şekillerde kullanılabilmektedir. Thankyou.com online bonus merkezidir ve 600’den fazla marka ve 1 milyondan fazla ürün içermektedir. Kazanılan puanlar karşılığında bu site üzerinden alışveriş yapılabilmekte, hediye kartları satın alınabilmektedir. Yine bu site üzerinden puanlar diğer kullanıcılarla paylaşılabilmekte, hediye kartı olarak gönderilebilmektedir. Bu hediye kartları para ile de alınabilmekte, belirli restoran ve mağazalarda kullanılabilmektedir. Ayrıca kazanılan puanlar karşılığında, BestBuy, Amazon, buy.com gibi büyük mağazalardan da ürün alınabilmektedir ya da Amazon’dan satın alınacak ürün üzerinde indirim yapmak için de kullanılabilmektedir. Sony Music Entertainment’dan puan karşılığında müzik indirilmektedir. Kazanılan puanlar 100 $’a kadar paraya çevrilip prepaid karta yüklenerek kullanılabilmektedir.  Puanlar nakit olarak da alınabilmektedir.  16,000 puan karşılığında 100$ nakit olarak alınabilir. İstenildiği takdirde puanlar thankyou üzerinden hayır kurumlarına bağışlanabilmektedir. 1 puan karşılığında 1 centlik mortgage veya öğrenci harç ödemeleri gerçekleştirilebilmektedir. İşlem yine thankyou.com sitesi üzerinde yapılmaktadır. Puanlarla ThankYou Travel Center üzerinden Avis, the Hyatt ve Carnival gibi şirketlerde rezervasyon işlemleri yapılabilmektedir.

 

 

Müşteriler, puanlarla alacakları ürünlerin online mağazada olmaması halinde istedikleri ürünü talep edebilmektedirler. “Your Wish Fulfilled” olarak adlandırılan bu talep sisteminden faydalanabilmek için en az 10,000 puana sahip olmak gerekmektedir.

 

Citi Bank, ödül puanları kullanmak için müşterilerine alternatif yollar sunmaktadır. Android ve Apple uygulaması ile BestBuy ürünleri içerisinde arama yapma, mağazadaki ürünlerin barkodunu okutarak puan karşılığını öğrenme ve puan karşılığı ürün alma kolaylığı sağlamaktadır. Bunların yanı sıra, kullanıcı uygulama üzerinden hesabını kontrol edebilmekte, ödülleri aratabilmektedir ve en yakındaki ödül dağıtıcı mağazayı bulabilmektedir.

 

ThankYou Point Sharing uygulamasıyla da program kullanıcıları Facebook üzerinden puanlarını diğer kullanıcılarla paylaşabilmektedir. Sosyal ortamdaki bu uygulama sayesinde, davet gönderilebilmekte ve bağış kampanyaları düzenlenebilmektedir. Örneğin 2010 senesinde Haiti’deki deprem için Facebook üzerinde Amerikan Kızıl Haç Örgütü adına bir havuz oluşturulmuş ve bu havuzda puanlarla yapılan bağışlar toplanmıştır.

 

Bankanın çeşitli ürün ve hizmetlerinin kullanılması sonucunda kazanılan puanlar online hesap üzerinde toplanarak kullanılabilmektedir.

  • Puanlar thankyou.com sitesi üzerinden; ürün ve hediye kartı satın alımı ile çeşitli ödemelerde kullanılabilirken, hayır kurumlarına da bağışlanabilmektedir.
  • Anlaşmalı kuruluşlar tarafından da ürün ve hediye kartlarına dönüştürülebilmektedir.
  • Bu platformu daha cazip hale getirmek için mobil uygulama ve  Facebook puan paylaşım uygulaması geliştirilmiştir.

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir