https://juragankomik.com
Cumartesi , 13 Nisan 2024

Ticari Dünyada Twitter Faktörü

Daha birkaç yıl öncesine kadar kadar globalleşen ve globalleştikçe küçülen bir dünyadan bahsediyorduk. Bu globalleşme sadece devletlerarası ilişkilerle başlamadı; milletler arası ilişkilerle birlikte sosyal hayatımıza iyice dâhil oldu.

Böylelikle küreselleşme kavramı yüksek mevki sahiplerine yahutta belli bir düzeyin üstünde maddi güce sahip olan kişi ve kurumlarla sınırlı kalmadı.

Flowtown olayı fazla büyük görüyor

Orta Avrupa ülkelerinden Fransa, İngiltere ve Almanya’nın başını çektiği Facebook ve Twitter kullanımındaki yıllık üye sayısındaki kat kat artış “global dünya” kavramını pekiştirdi. Öyle ki bu kavram yetersiz kaldı. Her ne kadar Flowtown, sosyal medya haritasında bir dünyaya işaret etse de internet bağlantısı olan herkes için dünyamız artık dijital bir köyden ibaret.

İlk sosyal ağlardan olan ve ticari ilişkiler kaygısıyla kurulan Xing’in ilişki mantığı bugün maalesef daha çok gençlerin kullandığı Twitter ve Facebook’a bulaşmış durumda.

İş adamları yıllardır birbirlerinin sitelerinde sırt kaşıya kaşıya ve spam e-postalarla ulaşamadıkları insan sayısına ergen yaşlardaki bir çocuğun paylaştığı herhangi bir resim veya cümleyle rahatlıkla ulaşabildiğini fark ettiler sonunda.

E-Kurnazlar, E-Kazların peşinde

Bugün Orta Avrupa ve Türkiye’de onlarca İnternet ve Sosyal Medya koçluğu/danışmanlığı yapan şirket var. Peki, bu şirketler ne yapıyorlar? Müşterilerine nasıl hizmet sunuyorlar? Pratikte yaptıkları şey eskisinin aynısı: Spam e-postalar göndermek. Twitter ve Facebook’ta Spam arkadaşlıklar ve takip listelerinin yanısıra karşılıklı “sayfa beğen”mece siteleri oluşturmak. Kolaylıkla binlerce kişilik liste genişletme açısından ise Twitter çok müsait.

Sadece kılıf değişti: Yazımın ilk satırlarında kullandığım argümanları sadece daha bilinçli bir şekilde müşterilerine sunmaya başladılar. Modern kelimeleri kullanarak çağdaş dünyanın çağdaş ticari yaklaşımlarını sunuyorlar. Sonuç itibariyle: “Reklam giderleriniz çok olur, reklam giderlerini minimumda tutalım onun yerine tanıtımı fiili olarak yapalım.” Babından girip “Onbinlerce kişiye ulaşalım, onbinlerce kişiyi takip edelim, görün bakın onlar da bizi takip edecekler.” Diyerek bunları müşterilerine “başarı” olarak sundukları gibi referanslarına da müşterilerini “başarı hikayesi”nin aktörü olarak kullanıyorlar.

Özetle: Twitter Faktörü; Twitter’ın hızlı yayılabilmesi ve hızla etkileşime sebep olmasıyla ortaya çıkmışken ticaret dünyasında suistimal ediliyor. Bu suistimal ise durduk yere yolunan kazları ve cepleri kuş tüyü ile ile yastık şişkinliğine ulaşmış  son moda İnternet tüccarlarını piyasada görmemize sebep oluyor.

Hakkında kerem

İnternet yayıncısı, Editör, Karikatürist

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir