Cuma , 1 Temmuz 2022

Tomb Raider Efsanesi Devam Ediyor [Oyun İnceleme]

1996 yılı itibariyle oyun dünyasına adım atan oyun, 5 Mart 2013 tarihi ile Tomb Raider 2013 adlı serisi oyun severlerle buluştu. Bir zamanlar Call of Duty serisini geride bırakmış olan oyun bu seri ile kendinden söz ettirecek gibi. Oyunun bu serisinde ilk olarak göze çarpan kısım ekstra bir isminin olmamasıdır. Sadece Tomb Raider olarak yapılmış bir oyun. Önceki oyunlarında da olduğu gibi geliştiricisi Crystal Dynamics. Dağıtıcı görevinde ise Square Enix bulunuyor.

 

20’li yaşlarda olan Lara bir grup arkadaşıyla arkeoloji için Japonya’ya doğru yola çıkmıştır. Fakat kötü hava şartları nedeniyle gemileri parçalanır ve batar. Lara da bu sırada denizin azgın sularına düşer ve zor da olsa karaya çıkar. Etrafını biraz süzdükten sonra terkedilmiş bir ada olduğunu anlar. Ada terkedilmiş gibi görünse de Rus çetelerin kendine özgü küçük devleti gibi bir yerdir. İlerleyen zamanlarda bu anlaşılacaktır. Tam arkadaşlarını buldu derken arkadan başına bir darbe alır ve bayılır. Uyandığında çekildiğini ve bir yere asıldığını fark eder. Daha sonra olaylar buradan cereyan ederek alevlenir. İyi oyunlar…

Diğer serilerine nazaran daha gerçekçi ve daha yakın bir kadrajda oynanmaktadır. Yüklemesinin kolay olduğunu söyleyebiliriz. Oyun ana menüsü sıkmadan hızlı bir şekilde karşımıza çıkmaktadır. Oyunun belirli kısımlarında çıkan bölüm videolarını izlememek mümkün. “Space” tuşu ile kullanıcıya geçme özgürlüğünü tanımaktadır. Ana menüsü hareketli olup, denizin sert dalgaları ve gök gürültülü yağmurun vermiş olduğu görüntü ve ekstradan arada bir çalan müzik eşsiz bir menü yaratmıştır. Menüdeki her seçenekte ayrı resimlerle desteklenmektedir. Seçenekler arası geçiş ses ve görüntü efektleriyle desteklenmiştir. Oyun bölümleri yüklenirken bazı tuşlar ve oyun hakkında ipuçları veren ara yüzü de bulunmaktadır. Bu ara yüz insanı fazla sıkmamakta ve oyuna giriş çabuk olmaktadır.

Düşman demişken düşmanlardan bahsedecek olursak hayvanlar ve insanlar var. Her oyunun da olduğu gibi bu oyunda da bulmaca usulü yol açma, ilerleme gibi olaylar mevcut.

Son zamanlarda çoğu oyunda görmeye alıştığımız silah ve skills özellikleri yeni gelen bir özellik. Silahları güncelleme ve güçleştirme ile kendimize özellik katma gibi özellikleri açmak için öldürdüğümüz düşmanların üstünü arayarak puan toplayabiliriz. Oyunun derinliğini artırmak için bu özellikleri her an değil sadece kamp ateşinin bulunduğu bölümlere giderek açabilmekteyiz. Bu özelliklerin yanı sıra bu ateş ile menüye girdiğimizde açtığımız bütün kamp ateşlerini görebilir ve bu kamp ateşleri arasında gezintiye çıkıp istediğimiz ateşin bulunduğu haritaya gitme imkânı bulabiliriz.

Silah olarak ilk elimize geçen silah basit bir ok. Ok mermisi ağaçların kenarında, otlarda, duvarlarda ve daha birçok yerde bulmak mümkün. Ama bu silah serilik bakımından biraz yavaş ve yakın hedefleri vurmakta güçlük çekebiliriz. Orta uzaklıktaki bir köpeği veya ceylanı tek hamlede vurmak çok kolay. İlerleyen bölümlerde küçük bir tabanca, ağır silahlar ve profesyonel bir ok elimize geçecektir. Kapıları açma da işimize arayan bir aletimiz de var. Hançer gibi bir alet. Özel delikli kayalara da bu hançer ile tutunarak tırmanabiliyoruz. Belki de hiç işimize yaramıyormuş gibi görünen ama çoğu zaman lazım olan bir şeyimiz daha var. Elimizde hep bulunan meşale odunu çoğu yerde bulunan ateşlerle onu yakarak bulmacaları çözmede, karanlık alanları aydınlatmada ve daha birçok yerde işimizi gören bir odun parçasıdır.

Oynamaktan bıkmayacağınız bir seri ile Tomb Raider karşımızda. Bu oyunu bitirdikten sonra yeni serilerini merakla bekleyeceğinizden eminim. Bana göre 2013 yılının ses getirecek oyunlarından ve hemen alınıp oynanması gerek.

Minimum Sistem Gereksinimleri:
– En az 1 GB RAM.
– Çift Çekirdekli işlemci: AMD Athlon64 X2 2.1 Ghz (4050+) veya Intel Core 2 Duo 1.86 Ghz (E6300).
– Nvidia 8600 GT 512 MB DX9 Destekli Ekran Kartı.
– Windows XP SP3 / Windows Vista / Windows 7 / Windows 8 (32 Bit / 64 Bit).

Hakkında Yusuf Davut

One comment

  1. Güzelmiş teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir