Cumartesi , 28 Mayıs 2022

Trabzonspor Şampiyon Olacak Çünkü…


Herşey Of’ta esnaflık yapan bir zatı muhteremin kulağıma fısıldadığı Trabzonspor’la ilgili bir gerçekle başladı. O gerçek Trabzonspor’un son şampiyonluğunda yaşanmış ve bir alimin bedduayla bitmiş bir talihsizlikti. O bedduadan sonra Trabzonspor her türden kupaları toplamış ama çeyrek asırdır şampiyon olamamıştı. Hatta spor bakanı Faruk Özak Trabzonspor başkanlığı yaptığı dönemlerde takım için imam nezaretinde ”Şutlarımıza havada karada ve denizde isabet ver Yarabbi..!” diye dualar okutmuş, sonra imamın kulağına ”deniz de yok hocam, bu çayırda oynanıyor.” denmişti.

Ama o diyanet hocasının duası Oflu Mahmut Hoca’nın bedduasını sürklase edememiş o yıl şampiyonluk olağanüstü güçler tarafından Fenerbahçe’ye verilmişti. Bilhassa tarihi Trabzonspor-Vanspor maçını Tanrı’yı inkar eden bütün ateistlerin izlemesi önerilir.

Bu yıl o beddua ile ilgili bir yazı yazdım. İyi de okundu. Yazıdan sonra sanki Trabzonspor’a sihirli bir el değdi. Türkiye kupasını, süper kupayı aldı. Süperligin ilk yarısını en yakın rakibine 5 puan fark atarak lider bitirdi. İlginçtir tam olarak ne olduğunu teşhis etmeye çalışırken çok ilginç bir mail aldım. ”Hocam o iş tamamdır, bu yıl şampiyonuz evel Allah’ın izniyle..!” Hangi iş diye düşünüyorum.

Daha önce yazdığınız olay. Ben yazdığımda bir çokları hafife aldı ama Mahmut Efendi’nin müritlerine sorulduğunda kimse ”hayır böyle birşey yok.” demedi bana. Efendim dini bütün bir Trabzonspor taraftarı Efendi hazretlerinin yeğeninden konuyu zatı muhtereme iletmişler. Sonuçta dualar edildi ve yıllar önce yapılan bedduanın negatif elektronları nötrlendi. Ve Trabzonspor için kapılar sonuna kadar açıldı.

Trabzonspor’un şampiyon olması için ayrıca bir sürü neden var;

Trabzonspor şampiyon olacak çünkü Trabzonspor daha önce tam 6 kez şampiyon olmuş bir kulüp.

Trabzonspor şampiyon olacak çünkü Trabzonspor çeyrek asırdır şampiyon olamadı.

Trabzonspor şampiyon olacak çünkü Trabzonspor son şampiyonu tayin eden takımdı.

Trabzonspor şampiyon olacak çünkü Trabzonspor Süperligin halihazırda açık ara lideri.

Trabzonspor şampiyon olacak çünkü Trabzonspor hala potansiyelini tam kullanmayan bir takım.

Trabzonspor şampiyon olacak çünkü Trabzonspor Süperligte en pozitif futbolu oynayan ekip.

Trabzonspor şampiyon olacak çünkü Trabzonspor kısmen zayıflasa da sahada kendi değerleriyle var.

Trabzonspor şampiyon olacak çünkü üç kızkardeşler şampiyon olamayacak.

Trabzonspor şampiyon olacak çünkü Trabzonspor’un başında Şenol Güneş gibi bir pragmatist var.

Trabzonspor şampiyon olacak çünkü Trabzonspor taraftarının bu yönde kuvvetli bir inancı sözkonusu.

Trabzonspor şampiyon olacak çünkü bir çok sosyo-politik bileşen bu istikamette çakışıyor.

Trabzonspor şampiyon olacak çünkü eski bir Trabzonsporlu Hüseyin Cimşir Bursaspor’da şampiyonluk yaşadı.

Trabzonspor şampiyon olacak çünkü eski bir Bursasporlu Egemen Korkmaz’ın Trabzonspor’da şampiyonluk yaşaması kaderin cilvesi olacak.

Trabzonspor şampiyon olacak çünkü MHK ve hakemler üç kızkardeşleri sırtlarında taşımaktan bıktı.

Trabzonspor şampiyon olacak çünkü Türkiye’deki spor kamuoyunda bu yönde genel bir inanç var.

Trabzonspor şampiyon olacak çünkü Schuster, Hagi ve Aykut kocaman birer balon.

Trabzonspor şampiyon olacak çünkü Trabzonspor sadece yıldızlarla günü kurtaran bir takım değil.

Trabzonspor şampiyon olacak çünkü Fenerbahçe’de Aykut Kocaman Şenol Günaş’i güdüleyen bir teknik direktör.

Trabzonspor şampiyon olacak çünkü Sadri Şener ile Aziz Yıldırım arasında moral değerleri arasından oldukça büyük fark var.

Trabzonspor şampiyon olacak çünkü ana muhalefet partisi lideri başkanının arzu ettiği tek isabetli şey Trabzonspor’un şampiyonluğu.

Trabzonspor şampiyon olacak çünkü iktidar partisinin Karadeniz’deki yüksek oy potansiyeli için oynayacağı başka bir koz kalmadı. Buradan siyasetin spora örtülü müdahalesini de çıkarabilirsiniz.

Trabzonspor şampiyon olacak çünkü artık herşey eskisi, 1984 öncesi, gibi olacak. ( En azından Schuster’in görüşü bu yönde)

Trabzonspor şampiyon olacak çünkü Trabzonspor şampiyon olacak.

Görüldüğü gibi Trabzonspor’un şampiyon olması için iç ve dış şartlar oldukça müsait. Ama ligin ikinci yarısında asıl mücadelenin saha dışında olacağı da bir realite. Trabzonspor puan cetvelinde tavşan gibi kaçmaya başladıkça akla hayale gelmeyecek entrikalar devreye girecek. Bu tazyikte olası zayıf halkalar maalesef Trabzonspor başkanının çenesi, Trabzonspor taraftarının küllenmiş öfkesi, yabancı oyuncuların midesi başı çekecek.

Son söz olarak bütün bunlara rağmen Trabzonspor bu yıl şampiyon olacak ama onca aradan sonra gelen şampiyonluğa rağmen mutlu olamayacak. Çünkü insanlar en büyük zevki elmayı ısırdığında değil elmaya elini uzattıklarında duydukları hazdan alırlar. Trabzonspor şampiyon olduğunda ise hiç kimse ”Trabzonspor’un Şampiyon Olamamasınının Büyük Sırrı”nı ve Bursaspor’u şampiyon yapan ”Bir İhanetin Anatomisi” adlı iki kritik yazıyı hatırlamayacak. Zaten Trabzonspor’un şampiyonluğunda ”Cast Lan İstanbul..!” adlı son spor yazım yayınlanacak bu satırlarda, bir filmin sonu gibi.

Hakkında Metin Kondel

Eski bir İngilizce Öğretmeni, Ekonomist ve bağımsız popülist (halkçı) bir yazardır.

9 comments

 1. Şampiyon Fenerbahçe..

 2. az kaldı :)

 3. “Efendim dini bütün bir Trabzonspor taraftarı Efendi hazretlerinin yeğeninden konuyu zatı muhtereme iletmişler. Sonuçta dualar edildi ve yıllar önce yapılan bedduanın negatif elektronları nötrlendi. Ve Trabzonspor için kapılar sonuna kadar açıldı.” bu kısmı okuduktan sonra şampiyon OLAMAYACAĞINA inandım. kusura bakmayın.

 4. Bir trabzonspor taraftarı

  Olamazsa zaten ne kadar başka takım taraftarı şampiyon olamamamız için ellerinden geleni yaptılar … eskişehirinde aykut kocamanında alla cezaını versin

 5. hahahahah kim yazdiysa cok guldum

 6. “Trabzonspor şampiyon olacak çünkü iktidar partisinin Karadeniz’deki yüksek oy potansiyeli için oynayacağı başka bir koz kalmadı. Buradan siyasetin spora örtülü müdahalesini de çıkarabilirsiniz.” ahahah işte buna gülüyorum. harbi şahane kafa varmış…

  “Trabzonspor şampiyon olacak çünkü Trabzonspor Süperligte en pozitif futbolu oynayan ekip.” Poizitf Futbol ile ilgili kafanızdaki tanım her maçı bir şekilde 1-0 kazanırız” mıdır?

 7. hacı ne iştin sen yaa aynısını bende istiyorum valla çok iyi kafa yapmış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir