Cumartesi , 3 Aralık 2022

Trt’nin Avrupa Avrupa Dizisi Senaryosu Çalıntı Mı?

TRT’de Eylül ayında başlayacak, hatta AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağışın da rol alacağı ‘Avrupa Avrupa’ adlı sit-com dizinin konsepti, Nisan Kumru’nun 2006 yılında Marmara FM’de yayınladığı, 70 bölümlük radyo dizisi ‘Hasbelkader sitesi’ ile aynı mı.. http://www.haberturk.com/medya/haber/658497-egemen-bagis-oyuncu-oluyor

Nisan kumru, radyo dizisi çok ilgi görünce, Tv için bunu ‘Herkes bir alem’ adıyla sit-com projesi haline getirdi ve aynı yıllarda TRT dahil bir çok tv ve yapımcıya gönderdi. Uzun yıllar dönüş olmadı.

Nisan Kumru, ‘Avrupa Avrupa’ adlı projenin oyuncularından Kadir Çöpdemir’in katıldığı bir iftar programında dizinin konseptini duyduğunu ve şok olduğunu söylüyor.

Kumru’ya göre yayınlanacak proje, kendi projesiyle çoğul benzerlik gösteriyor. Türkiye’nin AB müzakere sürecini komedize eden ‘Herkes bir alem’de (Hasbelkader Sitesi oyununda) bir site var, bu sitenin Yönecisi Husumet Bey, sitelerinin Avrupa Birliği Siteler ve Apartmanlar Birliğine alınması için müracaata bulunuyor. Müracat kabul ediliyor ve müzakere süreci başlıyor. Bu çerçevede bir çok uyum yönetmeliği çıkarılıyor ve ortaya Genelekle yenin çatışmasından bir komedi doğuyor. Şu an bölümler internette yayınlanmaktadır. http://www.mbirgin.com/?c=HTML&ID=214&t=hasbelkadersitesitumbolumler

Hüseyin Goncagül ve Nisan Kumru Yayında Okurken

TRT’nin dizisinde ise konsept aynı olmakla birlikte site’nin apartmana çevrildiğini, yöneticinin, muhtar ile değiştirildiğini söylüyor Nisan Kumru.

‘Hasbelkader sitesi’ RAYAD tarafından düzenlenen ‘Radyonun Yıldızları 2006’ yarışmasında, ‘Radyo Tiyatrosu’ dalında ödül aldı. Geniş oyuncu kadrosunun yanında, Radyocu İbrahim Sadri, Spor programları sunucusu Ümit Aktan, Yemek programları sunucusu Emine Beder de konuk oyuncu olarak katılmışlardı. Bir kolejde ‘Görünen Köyün Kılavuzları’ adıyla sahnelendi.

Bunu TRT’ye bir yazıyla bildirmiş Kumru, oradan veya yapımcılardan bir cevap bekliyor.

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

One comment

  1. 15 ocak 2012’de neden 16. bölüm yayinlanmadi acaba :(

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir